Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız haciz nedeniyle manevi tazminat görevli mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2015, 14:24   #1
Av.Bedia

Varsayılan Haksız haciz nedeniyle manevi tazminat görevli mahkeme

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Tam olarak emin olamadığımız bir konuyla ilgili tecrübesi veyahut bilgisi olan meslektaşlardan yardım rica ediyorum. İki şirket arasındaki ticari alışveriş nedeniyle başlatılan bir icra takibi neticesinde, müvekkil şirket aleyhine ihtiyati haciz kararı alınarak borçlu olmadığı bir meblağ üzerinden haksız bir haciz işlemi uygulanıyor. Biz bununla ilgili ticari itibarın zarar görmesi nedeniyle manevi tazminat talepli bir dava açacağız. Doktrin ve Yargıtay haksız haciz nedeniyle tazminat davalarında genel mahkemeler görevli diyor. Ancak burada emin olmadığımız nokta taraflar tacir olduğundan ve aralarındaki hacze konu ilişki ticari iş olduğundan ticaret mahkemesi mi görevlidir yoksa yalnızca manevi tazminat talep edeceğimiz için haksız fiilden kaynaklı tazminat talebi söz konusu olduğundan asliye hukuk mahkemeleri mi görevlidir?
Old 17-03-2015, 15:10   #2
denizus

Merhaba,

Haksız ihtiyati haciz sebebiyle tazminat davasında görevli mahkeme genel hükümlere göre belirlenir. HUMK m.1’e göre müddeabihin değerine göre asliye veya sulh hukuk mahkemesinde görülür.
Yetkili mahkeme ise görevli mahkemede olduğu gibi genel hükümlere göre belirlenir. HUMK m.9’a göre kural olarak davalının ikametgahı mahkemesi genel yetkili mahkemedir.
İhtiyati hacizden kaynaklanan tazminat davası için bir de özel yetkili mahkeme kanun tarafından öngörülmüştür. İİK m.259/son’a göre, ihtiyati haciz kararını veren mahkeme de tazminat davasına bakmaya yetkilidir. Zira usul ekonomisi bakımından en çabuk ve kolay karar verecek mahkeme de bu özel yetkili mahkemedir.
Amme alacakları Kanununda haksız yere uygulanan ihtiyati hacizden dolayı, idare hukukunun genel ilkeleri çerçevesinde idarenin sorumluluğuna gitmek mümkündür. Bu sebeple açılacak dava türü ise tam yargı davasıdır. Bu amaçla açılacak tam yargı davası İYUK m.28/3 uyarınca görevli mahkemenin kararı yerine getirilmeyen vergi mahkemesi olması gereklidir.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_34.htm
Old 17-03-2015, 15:28   #4
Av.Bedia

Öncelikle teşekkür ederim meslektaşım genel mahkemelerin görevli olduğunda konusunda bir tereddütüm yok lakin benim burada asıl öğrenmek istediğim taraflar tacir olduğundan ticaret mahkemesinde mi açmam gerekir davayı?
Old 17-03-2015, 15:40   #5
denizus

Sn. Bedia

Tarafların tacir olması sebebiyle, davanızı ticaret mahkemesinde açmalısınız, İİK. 259. maddenin son fıkrası da; "Tazminat davası ihtiyati haczi koyan mahkemede dahi görülür." şeklindedir.

İhtiyati haciz kararını veren ticaret mahkemesi de görevlidir.

Usul ekonomisi açısından davanızı, ihtiyati haciz kararını veren asliye ticaret mahkemesinde açmanız gerektiğini düşünüyorum.
Old 17-03-2015, 15:54   #6
av_aykut

Tabiki ticaret mahkemesi görevli. Kafa karışıklığınızın nedenini anlamadım açıkcası. Soruyu görünce fazlasıyla da şaşırdım. Çok basit bir mesele...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi