Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Gezi, Tatil ve Eğlence Gezi rotaları, eğlence mekanları, tatil önerileri, otel tavsiyeleri ve gezi, tatil ve eğlenceye yönelik tüm sohbetler

güneşin denizden doğduğu ve denizden battığı tek yer ÜNYE

Yanıt
Old 05-02-2007, 11:56   #1
yahya kemal yılmaz

Varsayılan güneşin denizden doğduğu ve denizden battığı tek yer ÜNYE

Karadenizin tek incisi güzelim ÜNYE. karadenizde bir çok yer gezdim ve gezdiğim yerler günlük gezilcek yerlerdi fakat ÜNYE hem gezilecek hemde yaşanacak tek yer benim için.Biraz ünyeden bahsetmek istiyorum: ÜNYE güneşin denizden doğup denizden batan tek yerleşim yeri.gerçekten bu güzelliği görmeniz lagzım. ünyenin nüfüsu 70bin olup bu sayı yazın gurbete giden hemşerilerimizin gelmesiyle 2 katına çıkmaktadır.ünyede yazın güzel bit tatil geçirebilirsiniz. ayrıca bir gün de 4 ayrı mevsim yaşayabilir ve tadını çıkartabilirsiniz. sabah kahvaltısını çakırtepede denize karşı ve ünyeyi seyrederek güzel bir ortamda yapabilirsiniz.öğleyin de kumsalda eğlenerek,denize girerek,spor yaparak geçirebilirsiniz. akşamlarıda sailhde gezerek ve çay bahçesinde hoşça vakit geçirebilirsiniz.her yaz olan kültür ve sanat şenlikleri ünyemize yazın ayrı bir güzellik katmaktatır. gelip görmenizi çok isterim saygılarımla yahyakemalyılmaz
Old 30-04-2007, 21:51   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Orta 2- Orta3 ve Lise 1.sınıfları Ünye'de okudum. Karadeniz'in incisi derlerdi. Hayrabolu'dan tayinimiz çıkıp da ilçeye gelmeden önce bizi bol bol uyardılar: "Akrebi boldur, dikkat!". Bizimkiler güldü. Eşyalar bir gece sonra geldi, lojman olmadığı için ilk günü ev aramakla geçirdik ve ilk baktığımız evde kapı açılır açılmaz bizi bir akrep karşıladı

Ne bayırı diyorlardı hatırlamıyorum, bir yokuşun tepesinde 3 katlı, bahçeli bir evin ilk katını kiraladık (diğer evde bir gece konaklayıp, gece 2 tane daha görünce ertesi sabah apar topar eşyaları yeniden toplamıştık ). Ertesi gün taşındığımız evde hemen değilse de, bir hafta içinde bir kaç kez daha davetsiz konuklarımızla karşılaştık, ama bir daha -ve kaldığımız 3 yıl boyunca- hiç karşılaşmadık.

Kültür sanat etkinlikleri o yıllarda (84-87 aralığı) pazar günlerinin yağlı günleri olarak anılmasından ibaretti (ya da benim ilgimi daha fazlası çekmiyordu ki hatırlamıyorum ). Her yer (hatta evler) fındık fabrikası gibiydi. Çamlık tabir edilen mesire, piknik alanı olup, yazları çadır kurulup yazlık olarak kullanılan alanı, Kılıç oteli, Merkez Ortaokulu ve biricik lisesini, meydanını ve sahil şeridini hatırlıyorum en çok. Bir de kar bastırınca survivor tadında geçirdiğimiz okula gidiş- gelişlerini.

O zamanlar idam cezası yürürlükteydi. Bugün hukukla hiç ilgisi olmayan insanların bizlere sordukları -bizce- adi vaka olan sorularına verdiğimiz yanıtlar üzerine, yüzlerinin aldığı şaşkın ifadeyi hepiniz bilirsiniz. Ben de bir hakime sormuştum, hiç idam cezası verdiniz mi diye, çooook, en çok da Karadeniz'de diye yanıtlamıştı. Sanırım sayıca çokluğun nedeni en çok şuydu: İnsanı mert, ancak bir o kadar fevriydi Karadeniz'in.

Kum-Güneş-Deniz hayalleriyle yola çıkanlar, Ünye'den , hatta mümkünse Karadeniz'den uzak durmalı. 3 yıl yaşadım, biliyorum

Ünye'den Ayvalık'a 1987 yılında taşındığımızda, Ünye'yi orada yaşarken neden bu kadar çok sevdiğimi, bir süre sonra anladım. İnsanları öyle sıcakkanlı, öyle içten, öyle yapmacıklıktan uzaktı ki, ayrılık çok zor oldu. Hatta bunun tam bir ayrılık olduğu bile söylenemezdi. Yaklaşık bir yıl süreyle, hemen her gün sınıf arkadaşlarımdan posta kutumuza mektuplar gelirdi. Ayvalık'lı postacıya o vakit garip gelmiş hatta ve anneme sormuş: Kızınız kimdir, Ayvalık'ta bu sıklıkta mektup taşıdığım bir başkası yok

Kendi güzel, insanı güzeldir Karadeniz'in. Ünye'si daha da güzeldir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi