Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekİllİkten Azİl

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2010, 10:24   #1
Mefkure

Varsayılan Vekİllİkten Azİl

Merhabalar.Avukatlığını yapmakta olduğum şirketin ,temsilcisi şirketi temsilen şirket avukatlığı için tarafıma vekeletname vermiştir.Daha sonra bu temsilci şirket sahipleri tarafından işten çıkarılmış ve elindeki şirketi temsilen vekaletnameden azledilmiştir.Bu temsilcide tarafıma bu durumu bildirir ihbarname göndermiştir.
Bu durumda benim vekalet ilişkim nasıl bir konumda olacaktır.Beni vekil tayin eden kişi azledildiğine göre ,benim vekalet ilişkimde kalmamış olması gerekir diye düşünüyorum ve bu durumda takip ettiğim dosyalar için ,ilgili şirketten vekalet ücreti talep etme hakkım olduğunu düşünüyorum.Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniri.Herkese iyi günler................
Old 05-07-2010, 10:42   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Mefkure

Beni vekil tayin eden kişi azledildiğine göre ,benim vekalet ilişkimde kalmamış olması gerekir diye düşünüyorum ve bu durumda takip ettiğim dosyalar için ,ilgili şirketten vekalet ücreti talep etme hakkım olduğunu düşünüyorum.

Çekici bir düşünce ama doğru değil. Keşke doğru olsaydı:

Temsilcinin azli, azilden önce yaptığı işlemleri (size verdiği vekaletnameyi) geçersiz kılmaz. Davaları takipsiz bırakarak ücretinizi hemen isteyebilmeniz için sizin de ayrıca azledilmeniz gerekir kanısındayım.
Borçlar Kanunu
MADDE 449 - Ticari mümessil, bir ticarethane veya fabrika veya ticari şekilde işletilen diğer bir müessese sahibi tarafından işlerini idare ve müessesenin imzasını kullanarak bilvekâle imza vazetmek üzere sarih veya zımnî kendisine mezuniyet verilen kimsedir.

Sonradan eklenen not: Sayın Hades'in yukarıdaki yanıtını görmeden yazmıştım. Görseydim yazmazdım. Şimdi silsem yararsız olacak. Keşke yazmasaymışım.

Old 05-07-2010, 10:51   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Çekici bir düşünce ama doğru değil. Keşke doğru olsaydı:

Temsilcinin azli, azilden önce yaptığı işlemleri (size verdiği vekaletnameyi) geçersiz kılmaz. Davaları takipsiz bırakarak ücretinizi hemen isteyebilmeniz için sizin de ayrıca azledilmeniz gerekir kanısındayım.
Borçlar Kanunu
MADDE 449 - Ticari mümessil, bir ticarethane veya fabrika veya ticari şekilde işletilen diğer bir müessese sahibi tarafından işlerini idare ve müessesenin imzasını kullanarak bilvekâle imza vazetmek üzere sarih veya zımnî kendisine mezuniyet verilen kimsedir.

Sonradan eklenen not: Sayın Hades'in yukarıdaki yanıtını görmeden yazmıştım. Görseydim yazmazdım. Şimdi silsem yararsız olacak. Keşke yazmasaymışım.

Est Üstadım... Emeğinize sağlık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi