Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sözl. fesih, cezai şart, web yazılım

Yanıt
Old 24-05-2010, 19:44   #1
gülnihal çevik

Varsayılan sözl. fesih, cezai şart, web yazılım

İyi çalışmalar.

Müvekkil A, bir bilgisayar mühendisi B ile web sayfası yapımı ve 2 yıl teknik destek için anlaşıyor.
1250 TL. peşin ödenecek, iş bitiminde 1250 ödenecek.
Sözleşme yapılıyor.
30 günde teslim şartı var. Gecikme halinde günlük 100 TL. cezai şart var mühendis ödeyecek.
Sözleşmedeki edim, web sayfası yazılımı yapılması ve kurulması olarak geçiyor ayrıntı yok.
Müvekkil 1250 peşinatı yatırdığı gibi, sonradan talep edildiği için ikinci taksitten de 500 TL. ödeme yapmış bulunmakta. Banka dekontları mevcut.
Sözleşme tarihi olarak 25 Ocak 2010 yazılması gerekirken 2009 yazılmış sehven.
25 Şubat 2010 da teslim edilmesi gereken iş mayıs bitiyor halen teslim edilmedi.

B nin kendi sunucularından işi incelediğimde ( istediğimiz internet adresi dışında bir adrese kurulmuş durumda deneme amaçlı) yapılması gereken yazılımın % 30 unun ancak tamamlandığını gözlemledim. Açık arttırma tarzı çalışan bir internet sitesi yapımı.

B nin bu siteyi bitirmesini beklersek 1 yıl daha bekleriz.
B ile yaptığım telefon görüşmelerinde sitenin % 99 unun bittiğini söylemekte ancak doğru değil.

1- Sözleşme tarihi olarak 2009 yazılmış olması önemli mi? Ne de olsa 2010 a yeni girildiği zamanlarda bu tarz hatalar yapılması normal.

2- B nin işi istediğimiz gibi bitiremeyeceğine inandığımız için ve ifa süresinin üstünden epey bir zaman geçtiği için sözleşmeyi feshetmek ve ödenen 1750 TL. yi geri almak istiyoruz. Ayrıca işleyen bir cezai şart var.
B ye ihtar çekerek, sözleşmeyi ediminin ifa edilmemesi sebebiyle feshettiğimizi, ödenen 1750 TL. nin xxx bankası xxx hesabına iadesini, işlemiş cezai şart miktarı olan 9000 TL. nin de xxx bankası hesabına ( 5 gün içinde mesela ) ödenmesini mi talep etmeliyiz?

3- Muhtemelen, ödeme yapmayacağı ve siteyi tamamlayamayacağı için, sonraki aşama ne olmalıdır?
Dava süresinde siteyi tamamlarsa ihtar zamanında bitmemiş olan eski halini ispat edebilmemiz için tespit yaptırmalı mıyım? Tespit noterce mi mahkemece mi daha uygundur?

4- Tabi bu arada müvekkil başka bir yazılım firmasıyla anlaşmak isterse, B aleyhimize ne gibi taleplerde bulunur? Ben bu sitenin şu kadarını tamamladım paranın bir kısmını isterim derse, sonuç ne olur? anlaşmadaki yazılım sadece bunları kapsamaktaydı ben de işi bitirdim derse ne olur? hoş, siteyi incelediğimde tıklanması gereken yerlerin hiç birinin tıklanmadığını gördüğüm için, işin bitmediği çok aşikar yani.

5- Cezai şart geçerlidir ama ihtardan itibaren mi ifa zamanı olarak belirlenen 30. günün dolmasından itibaren mi geçerlidir?

Zaman ayırıp okuyan, yanıtlayan herkese teşekkür ederim.
Old 24-05-2010, 20:33   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Çevik

İlgili sözleşmeyi "istisna akti" olarak değerlendirirsek :

1. Sözleşme tarihinin yanlış yazılmış olmasının aleyhinize bir durum yaratacağını sanmıyorum. Tarihin eski olması muacceliyet açısından sizin lehinize bile sayılabilir.Ne var ki, peşin ödeme şartının yerine getirildiği tarihe dek karşı yanın "ödemezlik defi" olabileceğinden geriye yönelik bir istemin zaten söz konusu olamayacağını (etik yönünü size bırakıyorum) belitmek istiyorum.

2. Sözleşmede kesin vade bulunduğu taktirde ihtara veya mehil tayinine gerek olmadan BK 106-107 ye göre fesih istenebilir.Ne var ki, fesih halinde menfi zararınızı isteyebilirsiniz. Akdin belirli zamanda yerine getirilmemesi halinde işleyecek cezai şart ifaya eklenen cezai şarttır. Yani ifa+cezai şart istenebilir. Ne var ki siz fesih iradesinden sonra akti edime bağlı feri alacak olan cezai şartı talep edemezsiniz.Sadece BK 108 gereğince verilenlerin faizi ile birlikte iadesi, üzerinize düşen eksik edimlerden imtina ve menfi zarar talep edilebilir.

3. Borçlunun temerrüdünün ispatı hususunda tespit her halükarda lehinize olacaktır.

4. Karşı yan kesin vadeli akti yerine getirmediği için kusurlu olarak temerrüte düşmüştür. Bu nedenle kimse kendi kusuruna dayanamayacağı için kendi temerrütüne de dayanarak talepte bulunamaz. Bunun istisnası büyük oranda bitirilmiş olan inşaat sözleşmeleridir. Bunlarda geriye etkili fesih (dönme) fiili olarak çok fazla zarara sebebiyet vereceği için kabul görmemektedir.
Old 20-01-2011, 13:19   #3
av.ebru

Varsayılan yazılımın çalışmaması

Merhaba,
Müvekkilim işyerinde kullanmak üzere ,bir firmadan maske yazılımı tasarım hizmeti adı altında 18.11.2009 tarihinde bir yazılım satın almış.Sözleşme yapmamışlar;ancak satıcı firmanın fiyat teklifi adı altında 10 sayfadan ibaret ve yazılımın detaylarına ,süreye,ödeme koşullarına ilişkin yazısı mevcut.Müvekkilim de neticede bedelini ödemiş ve satın almış.4 ay sonra yine bir bedel karşılığı firma tarafından güncelleme yapılmış.Ancak yazılımda ortaya çıkan sorunlar nedeniyle (kullanıcıdan kaynaklanmayan) şu an müvekkilim yazılımı kullanamıyor.Bu nedenle başka bir yazılım kullanmak zorunda kaldığından her ay yüksek bedellerde kira ödüyor.Sorunu firmaya bildirmiş;ancak hiçbir işlem yapmamışlar.Benim görüşüme göre bilgisayar yazılımları Tüketici Kanunu kapsamında değil FSEK kapsamında eser sözleşmesi olarak değerlendirilmelidir.Hukuki olarak başvuracağımız yol,açılacak davanın niteliği ne olmalıdır? Böyle bir dava açmış olan meslektaşım varsa yardımları için şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Sayın Çevik

İlgili sözleşmeyi "istisna akti" olarak değerlendirirsek :

1. Sözleşme tarihinin yanlış yazılmış olmasının aleyhinize bir durum yaratacağını sanmıyorum. Tarihin eski olması muacceliyet açısından sizin lehinize bile sayılabilir.Ne var ki, peşin ödeme şartının yerine getirildiği tarihe dek karşı yanın "ödemezlik defi" olabileceğinden geriye yönelik bir istemin zaten söz konusu olamayacağını (etik yönünü size bırakıyorum) belitmek istiyorum.

2. Sözleşmede kesin vade bulunduğu taktirde ihtara veya mehil tayinine gerek olmadan BK 106-107 ye göre fesih istenebilir.Ne var ki, fesih halinde menfi zararınızı isteyebilirsiniz. Akdin belirli zamanda yerine getirilmemesi halinde işleyecek cezai şart ifaya eklenen cezai şarttır. Yani ifa+cezai şart istenebilir. Ne var ki siz fesih iradesinden sonra akti edime bağlı feri alacak olan cezai şartı talep edemezsiniz.Sadece BK 108 gereğince verilenlerin faizi ile birlikte iadesi, üzerinize düşen eksik edimlerden imtina ve menfi zarar talep edilebilir.

3. Borçlunun temerrüdünün ispatı hususunda tespit her halükarda lehinize olacaktır.

4. Karşı yan kesin vadeli akti yerine getirmediği için kusurlu olarak temerrüte düşmüştür. Bu nedenle kimse kendi kusuruna dayanamayacağı için kendi temerrütüne de dayanarak talepte bulunamaz. Bunun istisnası büyük oranda bitirilmiş olan inşaat sözleşmeleridir. Bunlarda geriye etkili fesih (dönme) fiili olarak çok fazla zarara sebebiyet vereceği için kabul görmemektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi