Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davam sürüyor takılarımı ve manevi tazminat talep edebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 05-06-2010, 13:01   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davam sürüyor takılarımı ve manevi tazminat talep edebilir miyim?

boşanma davamda 3.celse görülecek. karşı taraf benim kusurlarımı ispat edemedi. tanıklar dinlendi. bir diğer celsede de dinlenecek. zaten bir kusurum da yoktu. yalanla hazırlanmış bir dilekçeleri vardı. bayan olan benim ve boşanmak istemiyorum dedim. hakim barıştırmaya çalıştı ama diğer taraf hayır dedi. benim takılarımı almışlardı ve ortak aldığımız tv beraber yaşadığımız evde duruyor. ben ailemin yanındayım. eğer bir sonraki duruşmada boşanma gerçekleşirse ben takılarımı ve tvyi alma hakkını ayrıca manevi olarak yaşadıklarımdan dolayı tazminat alabilme hakkım var mı? şansım ne kadar? avukatım da var. benim maaşım 1350 o özelde çalışıyor 650 alıyorum dedi duruşmada. fakat ailesi zengin. evi arabası var ama ailesinin üzerine. zor durumda kalan benim ama bunu nasıl anlatabileceğim hakime. çok da dinlemiyor acele acele geçiştiriyor. davayı reddetmeyeceği de belli oldu. ne önerirsiniz.

teşekkür ederim
Old 05-06-2010, 21:26   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ziynet eşyalarınızla ilgili boşanma davası haricinde bir dava açmanız gerekir. Cins, adet ve tutarlarını belirterek ve değerleri toplamı üzerinden harç ödeyerek açacağınız bu davada, ziynet eşyalarınızın eşiniz tarafından alındığını sizde olmadıklarını ispat etmeniz gerekecektir. (Ziynet eşyaları davası açmak için ayrıca boşanma kararı verilmesine de gerek yoktur.) Beraber alınan televizyona yaptığınız katkıyı değer artış payı alacağınız olarak talep ve dava edebilirsiniz.

Ziynet eşyalarınız ve televizyon için ayrı dava açmadan veya ayrı açtığnıız davalar boşanma davası ile birleştirilmeden; görülmekte olan boşanma davası içinde, belirttiğiniz konularda karar verilmesi mümkün değildir.

Ziynet ve eşya talepleri boşanmanın eki niteliğindeki "maddi tazminat" talebinden farklıdır.

Manevi tazminat ise, boşanma davası bitene kadar istenebilir. Mahkeme, kişilik haklarınızın zarar görüp görmediğini taktir edecektir. Boşanmanın eki niteliğinde olan manevi tazminata, boşanma kararı verilmesi halinde hükmedilebilecektir.

Davanızın seyrini en iyi bilip değerlendirecek olan avukatınızdır. Lütfen fiili destek almaya devam ediniz!

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi