Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2010, 20:29   #1
Konuk

Varsayılan boşanmada mal paylaşımı

iyi akşamlar benim sorum şu, 50 yaşındayım ssk dan emekliyim eşim yıllardan beri bana kötü muamele yaptı çocuklarımın hatrına dayandım. ama geçen aralık ayında baskıları yüzünden beyin kanaması geçirdim tedavi görüyorum ve oğlumun yanında kalıyorum ve bakıma muhtacım. ancak eşim bu zaman zarfında başka bir kadınla beraber olmuş, ve hala devam ediyor.oğlumaben o kadınla evleneceğim şeklinde konuşmuş. 6 dönümü kendine ait( babaan kalma) 27 dönüm iseberaber edindiğimiz fındık bahçesi var. eşim ilişkisi olduğu kadınla yerlerimizin yarısını verme karşılığında evlenecekmiş. ben boşanmak istiyorum acaba bu arazilerin ne kadarını alabilirim tşk ediyorum...
Old 04-06-2010, 21:25   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

2002 yılından sonra karşılığı verilerek edinilmiş mallarda, mülkiyet kendisinde olmayan eşin diğer eşten tasfiye payı alacağı mevcuttur. Bu pay edinilmiş mal değerinin yarısıdır.

Bu malların alımına ayrıca size ait (miras, bağış gibi) KİŞİSEL bir para ile katkıda bulunmuş iseniz bunu değer artış payı alacağı olarak geri isteyebilir dava edebilirsiniz.

2002 yılı öncesi alınan mallarda ise mal ayrılığı rejimi geçerli olduğundan, ancak bu malın alımına, korunmasına ve güzelleştirilmesine gerçek bir katkınız olmuşsa bunu kanıtlayarak, verdiğiniz maddi katkıyı geri alırsınız.

Eşinizin size zaten yarısını verecek olması adalete uygun bir mal paylaşımı oarak nitelendirilebilir. Eşinizin babadan kalma 6 dönüm yeri esasen paylaşım dışıdır. Çünkü bu mallar eşinizin kişisel malı olarak tasfiye pesabına dahil edilmeyecektir.

Bu mal paylaşı haricinde; sizin eşinizden maddi tazminat ve manevi tazminat talepleriniz de olabilir. Maddi tazminatlar, boşanma ile evlilik şansınızın azalması, şu anki desteğinizden mahrum kalmanız ve miras alamaayacak olmanız dolayısıyla verilir. Manevi tazminat ise, kişilik haklarınızın zarara uğradığını ispatlamanız halinde (aldatılmak, şiddete maruz kalmak, hakaret görmek...) verilirler.

Anlaşmalı boşanma şansınızın olduğu açıktır. Buna göre haklarınızı koruyan bir boşanma portokolünü bir avukat ile yapmanızı özellikle öneririz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi