Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Felsefe Hukukun felsefi yönüne dair sohbetler. Hak, Hakkaniyet, Adalet, Eşitlik kavramlarına hukuk felsefesi gözüyle bakış

İlginç Sınav Sorusu

Yanıt
Old 19-04-2006, 16:05   #1
Av.Duygu Keleş

Varsayılan İlginç Sınav Sorusu

Üniversite 2.sınıfta Hukuk Felsefesi dersi Final sınavında ilginç bir soru ile karşılaştım ve vermiş olduğum cevap bana oldukça garip gelsede sınav sonucum 90 dı.Bu soruyu sizinle paylaşmak ve yorumlarınızı öğrenmek istedim.Halk arasında esprili mahiyette ve akıl karıştırdığı düşünülerek söylenen (ki amiyane bir atasözüdür)"Tavuk mu Yumurtadan çıkar Yumurta mı Tavuktan çıkar" atasözünü Hukukun doğuşu ve gelişimi açısından irdeleyiniz.Yorumlarınızı merakla bekliyorum...Saygılar
Old 19-04-2006, 18:30   #2
amd_athlon

Hım.
Hukuk Felsefesi, sosyoloji, yda kamu hukuku gibi derslerde öğrencilik yıllarında tabiri caizse kağıdı döşerdim 4-5 sayfa genelde çok yüksek not alırdım.

Sanırım burda hukukn doğuşu ve gelişimi açısından şöyle bir tahlil yapabilirim ;

Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan?

Burada olgulardan birini hukuk bi diğerini ise hukukun oluşmasını sağlayack olan sosyal düzendeki aksaklıklar anlaşılabilir. Yani bu soru bana gelse heralde bu yönde cevaplardım. Yani toplumsal ilişkiler çerçevesinde insanların birbiri ile kurduğu ilişkiler neticesinde ortaya çıkan hukuki ve cazai vb. uyuşmazlıkları tek elden kamu adına denetim altına alma gereksinimi neticesinde hukukn doğduğunu farzediyorum ve hukukun doğuşuyla birlikte hukukun işleyiş mekanizmasına bağlı olarak yeni yeni sorunların ortaya çıkması, 'Hukuk mu sorundan doğar, sorun mu hukuktan doğar' gibi bi cümle kurdurabilir herhalde.

Saygılar.
Old 19-04-2006, 18:35   #3
gabin21

Hukuk ,toplumsal düzeni saglayici bir amaca hizmet etmekte.Bu hizmeti de hukuk kurallari vasitasiyla yapmakta.Hukuk kurallarinin toplumsal ihityaçlari karsilama amaci ayni zamanda hukukun da amacidir.Ve her ikisi de biribirinin ortaya çikma sebebidir.simdi hukuk mu bu kurallari dogurmustur yoksa kurallar mi hukuku dogurmustur?Bence her ikisi de biribirine kaynaklik eder.Yani biri olmadan digerinden söz edilemez.Nasil cevap ama
Old 20-04-2006, 08:14   #4
Av.Duygu Keleş

Cevaplarınız gerçekten farklı bir açıdan düşünmeme neden oldu.Fakat Sayın hocamın kasttetiği şey hukuk kuralları veya hukuk kurallarını doğuran sorunlar değildi.Size bir ipucu vereyim:toplumlara göre irdeleyin
Old 20-04-2006, 12:13   #5
gabin21

Evet toplumlara göre irdelersek o zaman da söyle düsünülebilir.Hukukun ilk olusum dönemi örf ve adetlerden yani her toplumun kendi yasayisindan dogan kurallara aittir.Zamanla örnegin bir ticaretin gelismesi ile insan iliskileri de gelismis ve birbirlerini etkilemeye baslamistir.Böylece ortaya yeni yeni kurallar çikmistir.Reform,rönesans ,fransiz ihtilali ,kavimler göçü vs gibi olaylarin da sebep olusuyla tüm toplumlarin ortak hukuk kurallari olusmustur.Zamanimiza gelinceye kadar pek çok evrelerden geçen hukuk kavramini doguran etkenler de böylece hukuk kurallarinin tam olarak nerden çiktigina dair soru isaretleri tasimakta.öyle mi aceba?
Old 20-04-2006, 18:10   #7
g:)

Hukuk birinci sınıf öğrencisi olarak soruda hukuk ve toplum düzeninden hangisinin diğerine kaynaklık ettiğinin sorulduğunu düşünüyorum.Cevaba gelince hukukla toplum düzeni karşılıklı etkileşim içerisindedirler.Hukuk kurallarını oluşturan güç büyük ölçüde toplum ve toplumun gereksinimleridir.Toplum düzenini sağlayan güç de hukuktur.Hukuksuz bir toplum düzeninden söz edilemez.
Old 20-04-2006, 19:42   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Toplumun ihtiyaçları mı hukuk kurallarını şekillendirmiştir yoksa hukuk kuralları mı toplumu şekillendirmiştir?

Buna benziyor biraz.
Old 21-04-2006, 07:50   #9
Av.Duygu Keleş

Çok yerinde bir tespit.Yoruma açık bir konu da aynı zamanda siz hukuk kurallarının toplumu şekillendirdiğini de savuna bilirsiniz,toplumun hukuk kurallarını şekillendirdiğini de.Bence güzel bir münazara konusu...
Old 21-04-2006, 11:53   #10
şuayip

ASLINDA İLK ÖNCE HUKUK KURALLARI TOPLUM TARAFINDAN İHTİYAÇ DAHİLİNDE ORTAYA ÇIKARILMIŞTIR. SONRA İSE BİRBİRLERİNİ DÜZENLEME ŞEKLİNDE DEVAM ETMİŞTİR
Old 22-05-2006, 17:56   #11
lawmantr

her yumurta bir tavuktan çıkar ama, her yumurtadan tavuk çıkmayabilir, horoz da çıkabilir. toplumların ihtiyaçlarına göre yazıya döktükleri hukuk normlarının farklı oluşu veya çoğunluğunda aynı paralellikte olmasını rağmen, bazılarında farklı bir yönde cereyan etmesi, bundan olsa gerek. hukuk mu toplumu düzenler yoksa toplumsal ihtiyaçlar mı topluma yön verir. kastedilen bu galiba...
Old 23-05-2006, 10:07   #12
Veysel

Düşünce mi maddeyi yaratır, madde mi düşünceyi yaratır ? sorularına cevap bulunduğunda tavuk ve yumurta sorusu da cevaplanmış olur sanıyorum.
Saygılarımla.
Old 23-05-2006, 16:35   #13
Av.Suat Ergin

Altyapı(üretim ilişkileri) temel belirleyicidir. Ancak üstyapı da(hukuk,ahlak,din vs) altyapıyı etkiler ve değiştirir. İnsanlar önce yaşarlar, sonra yaşadıklarının düşüncelerini edinirler. Hem de nasıl yaşıyorlarsa öyle düşünceler edinirler, bir kulübede bir saraydakinden başka türlü düşünülür. İşçi, işçi gibi düşündüğünden dolayı işçi olmuş değildir.Tersine işçi olduğu için işçi gibi düşünmektedir. Demek ki siyasal, hukuksal, dinsel, felsefesel, estetik, ideolojik vb. gibi üstyapı oluşumları, hep altyapı oluşumuna göre biçimlenir.

Saygılarımla...
Old 01-06-2006, 10:54   #14
aydın5610

Herkese merhabalar.Bence toplum ihtiyaçları hukuk kurallarını şekillendirip ortaya çıkarıyor.Dikkat edersek yıllara göre ve ihtiyaçlara göre bazı yasalar ortaya çıkmaktadır.Mesela bilgi ilişim,kredi kartı vs ihtiyaçlara göre bir çok yasa ortaya çıkmıştır.Burdan da şu sonucu varılır demekki toplum ihtiyaçları paralelinde hukuk kuralları şekil alıyor...
Old 04-07-2006, 15:09   #15
4721orhan

Tavuk Mu Yumurtadan Çikar,yoksa Yumurta Mi Tavuktan SÖzÜnÜ Hukukun GelİŞİmİ Ve DoĞuŞu BaĞlaminda DÜŞÜnÜrsek;İnsanlar Mi -hukuku Var Olan DÜzenİ Koruyup GelİŞtİrmek Adina- Ortaya ÇikarmiŞlar Yoksa Hukuk Varolaliberİ İnsanlar Üzerİnde SÖz Sahİbİ Mİ OlmuŞ?İnsan Cenİn Halİnİ Alir Almaz Yanİ Ana Rahmİne Atilir Atilmaz Hak, Hukuk Sahİbİ OlmuŞtur. .hukuk, İnsanlar Var Olunca DoĞar, İnsanlar Da DoĞar DoĞmaz Hak Sahİbİ Olurlar. Yanİ,İkİsİde Ayni Anda Varlik KazanmiŞlardir. İkİsİnİn De OluŞ Evrelerİ Ayni Ve Bİrbİrlerİnİ Ayni Anda Ve Ayni Oranda Etkİlerler.sonuÇ Olarak;İnsanlar Gereksİnİmlerİ DoĞrultusunda Hukuk,hukuk Da İnsanliĞi OluŞu İtİbarİyle EtkİlemİŞtİr
Old 16-07-2006, 17:24   #17
YABANCI

En azından ikisininde birbirinden girip çıkmışlığını biliyoruz.
Old 02-08-2006, 02:53   #18
gokalp

Varsayılan ilginc bir sor ya,,,,

sayin delmar...
bu konuya bir yorum getirirken belki dini bir yorumda yapmis olabilirim,,eger bir hatam varsa affedin.Öncelikle demek istedigim,hukuku´,kamu duzenini saglayan ve insanlar arasi iliskileri duzenleyen kurallar yani kisacasi hukuk insanoglu meydana getirir,Burdan hareketle Insani tavuga,hukukuda yumrtaya benzetirsek,sonuc itibariyle yumurta tavuktan cikmistir.ruhani olarak olaya yaklasildigi zaman 4 kutsal dinde yaratici esas itibariyle öz olani yani esasi once yaratmistir.Burdada esas olan,öz olan tavuk olduguna gore yumurta tavuktan cikmistir.Ve hukuk da insanlardan cikmistir...HOcanizin sordugu soru gercekten ilgincmis,o sinav kagitlarinda yazilan cevaplari gercekten cok merak ediyorum....saygilarimla GÖKALP
Old 02-08-2006, 10:27   #19
Av.Duygu Keleş

Sayın gökalp
Yorumunuza saygı duyuyorum.Bi açıdan bakıldığında bu da bir gerçek.Yalnız buradaki amaç sadece hukuk kurallarının doğuşunu irdelemek.Dini kitaplarda ise kuralları yaratıcı koymuştur.Varlıkları da uygulaması için yaratmıştır.Yani insanlar dini açıdan kural koyan değil,varolan kuralları uygulayanlardır.
Sanırım sizin anlatmak istediğiniz şu:Tavuk öinsanı ,yumurta hukuk kurallarını temsil etmekte.Yaratıcı insanı,insan kuralları yarattı.Yanılıyorsam düzeltin lütfen.
SAYGILARIMLA
Old 02-08-2006, 11:01   #20
Av. Emrah GELEŞ

Merhaba
Aklıma ilk gelen ulusal hukuk ile uluslararası hukuk oldu.Bence burada bu kasdediliyor.Acaba ulusal hukuklar birleşip tek bir değer yargısı mı oluşturuyor yoksa kendisini zaten var olmuş olan bir düzenin parçası mı yapmaya çalışıyorlar.
)
Old 03-08-2006, 15:35   #21
gokalp

Varsayılan sayin delmar...

sayin delmar,
benim demek istedigimi siz bir cümleyle özetlemissiniz,,,aslinda dini acidan yaklasmam biraz yanlis oldu ama genede anlayisinizdan dolayi size teskkur ederim,,,
saygilarimla GÖkALP
Old 04-08-2006, 23:23   #22
ankara7406

gerçekten iyi bir tartışma konusu olabilir...Ben fikrimi söyleyemeyeceği.Çünkü daha bu konularda herhangi bir eğitimim olmadığı için yorumum bu bilgililer arasında abes kaçar.
Old 05-08-2006, 16:24   #23
Alper Özboyacı

kanaatimce burada tavuk hukuktur, yumurta da insan...
Old 11-08-2006, 18:23   #24
mamaja

Varsayılan aslında olay sadece not alabilmek için yazılmış ve veya yazılacak safsatalardan ibare

ben bu konu uzedrine hiç düşünmedim bir psikolog olarak daha cok bu soruyu ilk çıkaran ve ilk olarak yanındaki yada bulundugu mecliste kime sormussa onun ne cevap verdigini ve o aksam soruyu soran ve diger i yani soru sorulanın yatmadan once ne düşündügü üzerine bircok ytorum yaptım... ilk duydugumda psikolog degildim ama genede buı soruları merak ettim.. hatta bir psikolog olmaktan ziyade bir türk olmamın getirdigi bazı nedenlerden sanırım...
Old 28-08-2006, 20:45   #25
RıFaT

hukuk;toplumun birarada yaşamasından doğan etkileşimden doğan bir düzenleme ise amacı da adaleti sağlamak ise;bu durumda toplum hukuğu oluşturur.rasyonalist ve pozitivist bir yaklaşım..

eğer hukuğu oportonist bir yaklaşımın oluşumuna bağlanırsa;cevap ikincisine çıkar.hukuk toplumu oluşturur.
Old 31-08-2006, 23:32   #26
SMK38

ilk insanları düşünelim
yürüyorlar avlanıyorlar topluyorlar kaçıyorlar yakalıyorlar öfkeleniyorlar
ilkel benlik aktif yaşamak için ilk seçeneği tercih ediyorlar kaç!
biraz uygarlaştıklarında birbirlerini keşfediyorlar
biri kaçmayı tercih ederken öbürü saklanmayı diğeri sinsice yakalamayı benimsemiş
bu kişi tiplerinin anlaşması ve en önemlisi de çatışmaması için ilerki dönemlerde basit kurallar oluşturulmuş
ben saklanıyorken etrafta dolaşma yerimi belli edebilirsin! belki bu saçma istek ilk kuralı oluşturdu
bir kuraldan kurallar silsilesine giden bu kadim yolculuk aynı zamanda insanlığın da yolculuğu
bireylerin çizdiği sınırlar bireyleri çizer olmuş bir hat çembere dönüşmüş
insanların kendi basit hukuklarını yarattıkları kesin
peki bugünün insanları kendi söz haklarının dışında yaratılmış bu kuralları benimserken yada benimsemek zorundayken gizli bir onay mı vermiş olurlar yoksa bu kurallar kişilerin konumlarını ve yaşamlarını keskin hatlarla çizerken yaşayabilir damgası mı vururlar
Old 03-09-2006, 12:36   #27
agah

Bence burada hukuk ile toplum ilişkisi sorulmuş.Hukuk ile toplum arasında bir etkileşim vardır.Toplumun yaşantısı, halkın ruhu, hukuku şekillendirir.Hukuk ta toplumsal düzeni ilgilendiren kurallardan oluştuğu için toplumsal yapıyı değiştirir.Yani bunlar karşılıklı etkileşim içindedir.Ama hukuk ilk önce toplumsal bir gereklilikten doğduğu için, hukuk toplumdan çıkmıştır diyebiliriz.
Old 09-11-2006, 17:09   #28
sadakat

aslında bu soru zamanın izafiliği ile ilgili. zaman görecelidir dolayısıyla öncelik sonralık da izafidir.bilmem anlatabildim mi?
Old 23-11-2006, 18:16   #29
hayyam

Tavuğun yumurtası hukuçunun kafasını yorar..Her ikisi de hem başlangıç hem sonuçtur. Önemli olan tavuk canlı, yumurta da sağlam mı? Beni burasi ilgilendiriyor) Saygılarımla
Old 23-11-2006, 21:21   #30
ragıp

Yumurta tavuktan çıkar. Tavuk yumurtadan çıkmaz, yumurtdan çıkan civcivdir.
Hukukla bağlantısına gelince; kavramları yerli yerinde kullanmak hukukğun temel kurallarından birisidir. Örneğin ceza hukukundaki, kanunda yazılı olmayan fiilden dolayı ceza verilemez ilkesi. Ya da özel hukuktaki şekil koşulları.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi