Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sabahhlar olmasın:)

Yanıt
Old 19-03-2010, 12:01   #31
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sümerlere rakip olmuşuz da haberimiz yokmuş:

"697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun"

Alıntı:
Yazan KANUN NO: 697
GÜNÜN YİRMİ DÖRT SAATE TAKSİMİNE DAİR KANUN

Kabul Tarihi: 26 Kânunuevvel 1341

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 2 Kânunusani 1926 - Sayı: 260

3.t. Düstur, c.7 - s.158

MADDE 1 - Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde gün, gece yarısından başlar ve saatler sıfırdan yirmi dörde kadar sayılır.
MADDE 2 - (Değişik: 3097 - 6.12.1984) Griniç'e göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Geçici Madde - (3097 - 6.12.1984) 2.2.1984 tarihli ve 2977 Sayılı İdari Usul ve İşlemlerin Yeniden Düzenlenmesi ile ilgili Yetki Kanunu ile Bakanlar Kuruluna Verilen Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi, 26.12.1925 Tarihli ve 697 sayılı Günün Yirmidört Saate Taksimine Dair Kanun için adı geçen Kanunla verilen süre bitimine kadar geçerlidir.
MADDE 3 - İşbu Kanun neşri tarihinden muteberdir.
MADDE 4 - İşbu kanunun ahkâmına icraya İcra Vekilleri Heyeti memurdur.
Old 19-03-2010, 12:06   #32
Adli Tip

Alıntı:
Yazan law-of-economics
Bir sorum olucak,

Geçenlerde bir Coğrafya hocası, bu seneden itibaren yarım saat ileri alınarak sabitleneceğine dair bir düzenlemeden bahsetmişti. Son resmi gazetedeki yayımı paylaşmış Engin bey, acaba bahs geçen sabitleme olayı farazi midir? Yoksa böyle bir dğzenleme gündemden düşmüş müdür, bilginiz var mıdır?

İki senedir "bu sene son" diyorlar. Ama resmi bir karar bildiğim kadarıyla yok.

Peki yarım saat ileri alınınca mı ortada anlaşılmış olacak, yarım saat geri alınınca mı?

Alıntı:
Saatlerin geri alınacağını duyan Temel, evdeki bütün saatleri toplar, saatçi Dursun'a götürür:

-"Ula Dursun, saatler geri alinacakmuş. Ben de bunlarin hepsinü senden almiştum, al saatlerünü" der.

Dursun da:

-Ula Temel, yok öyle yağma, ben de duydum o haberi, sadece bir saat geri alinacakmuş, hepsi değül."

Old 19-03-2010, 13:24   #33
law-of-economics

Alıntı:
Yazan Adli Tip
İki senedir "bu sene son" diyorlar. Ama resmi bir karar bildiğim kadarıyla yok.

Peki yarım saat ileri alınınca mı ortada anlaşılmış olacak, yarım saat geri alınınca mı?

Bu saat ileri geri olayı şöyle açıklanmıştı, birinde en doğudaki (Kars Ardahan) yerel saat diğerinde de en batıdaki yerel saat sanırım. Ortalandığı vakit de tahmin üzere, haritada en ortadan geçen meridyenin yerel saati ... bir yerde ileri geri oynanacağına orta noktayı bulmak gibi bir şey de diyebiliriz....
Old 19-03-2010, 15:51   #34
Atahun

Alıntı:
Yazan law-of-economics
Bu saat ileri geri olayı şöyle açıklanmıştı, birinde en doğudaki (Kars Ardahan) yerel saat diğerinde de en batıdaki yerel saat sanırım. Ortalandığı vakit de tahmin üzere, haritada en ortadan geçen meridyenin yerel saati ... bir yerde ileri geri oynanacağına orta noktayı bulmak gibi bir şey de diyebiliriz....

Bu durumda ortadan geçen meridyen Ankara' dan geçendir. Eğer Ankara baz alınacaksa yandık?
Old 01-11-2010, 20:24   #36
Adli Tip

Gece karanlığından daha fazla faydalanmak isteyen terör örgütü, saatlerini bir saat ileri aldı...

Kaynak: Zaytung
Old 11-03-2011, 17:14   #38
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Saatlerin 1 saat ileri alınması 1 gün ileri alındı!

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0110310-27.htm

Bu mesele değil de, aynı şeyi saatleri geri alırken de yapacaklar mı?
Old 11-03-2011, 17:17   #39
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Herşeyimiz "ileri" idi halbuki. Bu geri de nerden çıktı?
Old 11-03-2011, 19:28   #40
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Herşeyimiz "ileri" idi halbuki. Bu geri de nerden çıktı?

İleri demokrasiden üstadım. )
Old 27-03-2011, 10:37   #41
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Adli Tip

THS de sabredememiş!

YGS'ye girmeden güneş ışığından daha fazla yararlanmak yok öyle!
Old 28-03-2011, 11:05   #42
Nur Deniz

Uyandırıldım, saat 08:15, bulduğumu giydim, çocuklar bulduğunu giydi, kahvaltı yapamadık, servisi kaçırdık, çocukları okula yetiştireyim derken işe geç kaldım, iş yerimde ilk çay servisi bitmiş. Öylece bakakaldım.

Oynak saat istemiyoruz, değişen birşey yok, bir ileri bir geri haricinde...

Old 30-10-2011, 00:37   #43
Adli Tip

1 saat 24 dakika mı kaldı, yoksa sadece 24 dakika mı? 2 saat 24 dakika değildir galiba?
Old 30-10-2011, 00:46   #44
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Adli Tip
1 saat 24 dakika mı kaldı, yoksa sadece 24 dakika mı? 2 saat 24 dakika değildir galiba?

2 saat 15 dakika sonra, 1 saat 15 dakika sonrasından sonrası için dejavu halini yaşayacaksın; en iyisi uyuyarak geçirmek, güzel bir rüya görürsen tekrar görme şansın var
Old 30-10-2011, 12:02   #45
Av. Caner Arıcı

Dursun, saatlerin geri alınacağını duyunca, evdeki saatleri toplayıp Saatçi Temel’e gider:

- Ula Temel, saatler geri alınacakmış. Biz de evdeki saatleri senden satın aldığımız için sana getirdik. Bunları geri alacaksun daa.

Temel kendinden emin bir şekilde:

- Öyle yağma yok. Ben de duydum ama, sadece 1 saat geri alınacakmış. 1 tanesini alırım, diğerlerini almam...
Old 31-10-2011, 12:12   #46
Av.Suat Ergin

Forumu baştan sona okudum, cevap bulamadım. Bilenler ceavp versin lütfen.

İlk uygulamada saatler ileri mi, yoksa geri mi alınmıştı.
Old 31-10-2011, 12:17   #47
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Forumu baştan sona okudum, cevap bulamadım. Bilenler ceavp versin lütfen.

İlk uygulamada saatler ileri mi, yoksa geri mi alınmıştı.

Yaz saati uygulaması denildiğine göre...
Old 27-12-2011, 10:47   #48
üye19891

evet olmasın çabuk da biraz daha uyuyalımmm)
Old 08-03-2012, 09:57   #49
Adli Tip

Varsayılan Ben demiştim bu işte bir yanlışlık var diye! :)

Şimdi bu işte başka bir yanlışlık olacakmış.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20075923.asp

Alıntı:
Bakan’ın bu çalışması kabul edilirse 12 ay ileri saat uygulaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu ayın sonunda saatlerin bir saat ileri alınacağını, gün ışığından daha fazla faydalanmak için bunun sürekli olmasıyla alakalı Bakanlık olarak bir çalışma yaptıklarını söyledi. Bakanlar Kurulu'na sunulacak çalışmanın kabul edilmesi durumunda yaz saati uygulaması sürekli hale gelecek. Bugün Ankara'da bir basın toplantısı gerçekleştiren Bakan Yıldız, çalışmanın Bakanlar Kurulu’na sunulacağını ve konuya enerji sektörü açısından baktıklarını, yapılacak düzenlemeyle gün ışığından daha fazla yararlanılarak enerji tasarrufu sağlanacağını belirtti.

Yıldız, Bakanlar Kurulu’nun uygun görmesi halinde yapılacak olan yasal düzenlemenin mesai saatleri, ulaşım sektörü, finans sektörü gibi çeşitli konuları da ilgilendirdiğini bu nedenle konuyla ilgili bakanların da görüşlerinin alınması gerektiğini ifade etti. Yıldız, konuyu tartışmaya açmak istediğini de söyledi.

Normal şartlarda 25 Mart'ta saatler 1 saat ileri alınarak yaz saati uygulamasına geçilecek. Bakanlar Kurulu'ndan tersine bir karar çıkmaması durumunda ise saatler 28 Ekim'de yeniden bir saat geri alınarak kış saati uygulamaya konulacak.

MESAİ SAATLERİNİ İLGİLİ BAKANLIK BELİRLEYECEK

Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada konunun mesai saatlerini ilgilendiren kısmıyla ilgili kararın yine ilgili bakanlık tarafından verileceğine özellikle vurgu yapıldı. Bakanlığın çalışmasıyla mesai saatlerinin kaçta başlayıp, biteceği ve öğle saatlerinin aralığı gibi konular netlik kazanmayacak. Bu ayrıntılar, çalışmanın kabul edilmesi durumunda ilgili bakanlıklar tarafından yapılan düzenlemelerle tespit edilecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere de yer verildi:

"Saat dilimi olarak ülkemizin, yılın 7 ayında 45 derece Doğu Boylamı, 5 ayında 30 derece Doğu Boylamında bulunması yerine, sürekli olarak 45 derece Doğu Boylamında, yani yaz saatinde kalıcı olunması halinde ortaya çıkacak sonuçları da değerlendiren Bakan Yıldız, mesai saati değişikliğinin de ancak bu şekilde gündeme gelebileceğini, bunun kararını ise ilgili bakanlığın vereceğini ifade etmiştir."
Old 07-12-2016, 13:58   #50
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Bu gece saat dört oldu, saatimi bir saat geri aldım, 3 oldu.
1 saat sonra yine 4 oldu, Bakanlar Kurulu Kararı gereği yine bir saat geri almam gerekti,yine 3 oldu...

Kararda sadece bir kez saatlerin geri alınması gerektiğinin belirtilmesi gerekmez mi?

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2007/11698
Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin;
25 Mart 2007 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınması,
28 Ekim 2007 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması;
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2/2/2007 tarihli ve 1543 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’un değişik 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 8/2/2007 tarihinde kararlaştırılmıştır.
"Bir kez" ibaresini kullanmadan kafa karışıklığın giderildi ; mutlu musun
Old 07-12-2016, 14:06   #51
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
"Bir kez" ibaresini kullanmadan kafa karışıklığın giderildi ; mutlu musun
Her gün, gün doğmadan, saatler sabah saatlerini karanlıkta göstermeye çalışırken uyandığımda vicdan azabı çekiyorum, acaba bu kararın alınmasının bir sebebi de, her sene iki kere dalga malzemesi çıkıyor olması mıdır diye...

Old 07-12-2016, 14:13   #52
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Her gün, gün doğmadan, saatler sabah saatlerini karanlıkta göstermeye çalışırken uyandığımda vicdan azabı çekiyorum, acaba bu kararın alınmasının bir sebebi de, her sene iki kere dalga malzemesi çıkıyor olması mıdır diye...

Vicdan azabını da çözmeye kalkmazlar umarım
Old 08-12-2016, 10:19   #53
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Olaya kuyumcu hassasiyeti ile yaklaştıklarını sanmıyorum. Konu, sabah namazını müteakip çalışmaya başlamakla alakalı gibi.
Old 27-09-2017, 16:04   #54
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Adli Tip
bu bağlamda kişi haklarını ilgilendiriyor ve bakanlar kurulu kararıyla değil kanunla yapılmalı idi.

İDDK kararı:

Dava; 08/09/2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 07/09/2016 günlü, 2016/9154 sayılı Kararname'nin eki "Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar"ın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılmıştır.
Danıştay Onuncu Dairesinin 09/05/2017 günlü, E:2016/15451 sayılı kararıyla, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinde öngörülen koşulların bulunmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verilmiştir.
Davacı, anılan karara itiraz etmekte ve yürütmesinin durdurulmasını istemektedir.
08/09/2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan dava konusu 2016/9154 sayılı "Gün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Bütün Yurtta Yaz Saati Uygulanması Hakkında Karar"ın 1. maddesinde; "Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır." düzenlemesi yer almaktadır.
Anılan kararın dayanağı olan 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2. maddesinde; "Griniç'e göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir." kuralına yer verilmiştir.
697 sayılı Kanunun 2. maddesi uyarınca, ülkemizde esas olarak uygulanması gereken saatin, anılan Yasa'nın 2. maddesinde düzenlenen kış saati olduğu, bunun istisnasını ise, maddenin devamında yer alan "başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek" ve "bir saati aşmamak şartıyla" yaz saati uygulanması konusunda Bakanlar Kurulu'na tanınan yetkinin oluşturduğu açıktır.
Görüldüğü üzere, 697 sayılı Kanunla Bakanlar Kurulu'na tanınan yetkinin sınırlı bir yetki olduğu, bu yetkinin "başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek" ve "bir saati aşmamak şartıyla" kullanılacağı, anılan Yasa'nın söz konusu yetkinin süreklilik arzedecek şekilde kullanılması konusunda Bakanlar Kurulu'na bir yetki vermediği tartışmasızdır.
Dava konusu edilen, Bakanlar Kurulu Kararı'nın 1. maddesi incelendiğinde, 697 sayılı Kanunun 2. maddesi ile Bakanlar Kurulu'na başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlemek suretiyle yaz saati uygulanması konusunda verilen yetkinin sürekli hale getirilerek Kanunun verdiği yetki kullanımının aşıldığı, başka bir ifadeyle yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirildiği ve bu haliyle anılan Kararın 697 sayılı Kanunun ilgili maddesini değiştirir nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Nitekim, davaya konu Bakanlar Kurulu Kararının dayanağı olan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Başbakanlığa gönderilen 06/09/2016 günlü, 24005 sayılı "Yaz Saati Uygulaması" konulu "Kararname Taslağı"nda, "27 Mart 2016 tarihinde 03:00'den itibaren saatler bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülerek; yaz saati uygulamasının kalıcı kılınması" denilmek suretiyle yaz saati uygulamasının kalıcı olmasının amaçlandığı da açıktır.
Açıklanan nedenlerle, olayda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinde öngörülen ve yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gerekli olan koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, davacı itirazının kabulü ile Danıştay Onuncu Dairesi'nin 09/05/2017 günlü, E:2016/15451 sayılı kararının kaldırılmasına ve dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına 14/09/2017 gününde oyçokluğuyla karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi