Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmazın Satımı ve tapuda yeni malik adına tescilinden sonra kiracının çıkması

Yanıt
Old 09-02-2008, 17:59   #1
iussy

Acil Taşınmazın Satımı ve tapuda yeni malik adına tescilinden sonra kiracının çıkması

Merhabalar,

Bir taşınmaz, içerisinde kiracı varken satılıyor. Taşınmaz, mağaza olarak kullanıldığı için yeni malik de içerisinde bir kiracı olmasından memnun. Satış bedeli için 5 adet senet alınıyor. İlk senedin bedeli eski malike ödeniyor.

Bu sırada, hiçbir bildirimde bulunmaksızın, kiracı taşınmazı boşaltıyor. Bunun üzerine, yeni malik, kiracı çıktığından dolayı, kiracı-eski malik-emlakçı arasında bir kumpas düzenlendiği iddiası ile ödeme yapmayacağını ve tapuyu da eski malike iade edeceğini bildiriyor.

Bu taşınmazı satın alırken kiracı olduğu için aldığı ve kiracının çıkması ile beklentilerinin karşılanmadığı iddiası ile yeni malikin yapabileceği herhangi bir şey var mıdır?

Benim tahminimce, böyle bir neden ile eski malike yönelinmesi mümkün değil. Ancak kiracıdan, yeni kiracı bulana kadar - sözleşmenin bakiye süresi nedir bilemiyorum ama - belirli bir süre için mahrum kalınan kira bedelini talep etmesi mümkün olabilir. Bu arada senetlerin ödeme tarihleri geldiğinde, ödeme yapılmaması halinde, icra yolu ile tahsil edilmesi mümkün olacaktır. Ancak bu konuda, Yargıtay kararları ile getirilen farklı bir uygulama var mıdır bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Saygılarımla.
Old 09-02-2008, 23:18   #2
Av.Suat Ergin

Hangi konuda yardım istediğinizi anlamadığım için yardımcı olamıyorum.
Old 10-02-2008, 02:20   #3
Mehmet Taşcı

Sayın meslektaşım
Tapuda resmi satış yapılmışsa iş bitmiştir.Geriye dönüş yok. Yeni malik beni dolandırdılar v.s. diyemez. Dava açmasın sakın kaybeder. BU HUSUSTA DA YARGITAY KARARI aramaya gerek yok. Herşeyi Yargıtay kararları ile çözemeyiz. yargıtay kararları da ( İÇTAHADI BİRLEŞTİRME KARARLARI VE GENEL KURUL KARARLARI HARİÇ) bilindiği gibi farklılıklar arzeder.
Senetleri ödemesi gereklidir. Aksi halde icraya maruz kalacağı ortada.
Taşınmazı tahliye eden kiracınını durumuna gelince: Kuralolarak kira sözleşmeleriiki taraflı sözleşmelerdir. Tek taraflı olarak sona erdirilemez. Kiracı tek taraflı olarak sözlemeyi sona erdirirse,kiralayan dönem sonuna kadar işleyecek kiraları tazminat olarak talep edebilir. Ancak: Yargıtay uygulamalarında dönem sonuna kadar tazminatı hakkaniyete uygun bulmuyor. Yargıtay daireleri " taşınmazın kiraya verilebileceği makul bir süreye kadar işleyecek kiraları tazminat olarak ödemeliridr kiracı " diyor.
Siz: Dönem sonuna kadar işleyecek kiraları genel haciz yolu ile ( icra takibi ile) talep ediniz. İtiraz ederse kiracı itirazın iptali davası açarsınız.
Old 12-02-2008, 16:52   #4
iussy

Sayın Ergin,

Kısaca öğrenmek istediğim;

Satıştan çok kısa bir süre sonra kiracının taşınmazı boşaltması nedeni ile, yeni malik, taşınmazı iade etmek istemiş ve senetlerini ödemeyeceğini belirtmiştir. Böyle bir şey, mümkün müdür? Mümkün ise, ne gibi durumlarda mümkündür?

İlginize teşekkür ederim.

Sayın Taşçı,

Sizin de ilginize ve cevabınıza teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi