Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cep Telefonundan silinen mesajlar - kısa mesajların operatörden istenmesi

Yanıt
Old 04-09-2007, 14:24   #1
Av. Ebru

Varsayılan Cep Telefonundan silinen mesajlar - kısa mesajların operatörden istenmesi

Değerli meslektaşlarım, eşi başka bir kadınla dini nikah kıyan bir müvekkilim için , karşı taraftaki bayana karşı maddi tazminat davası açtım. Müvekkilim bu bayan tarafından sürekli olarak mesajlarla rahatsız edilmiş. Dini nikah kıydıklarını belirten ve müvekkilimin şahsına karşı hakaretler içeren birçok msj göndermiş.Ancak müvekkilim bu mesajları cep telefonundan silmiş. Acaba silinen bu kayıtlara ulaşma imkanımız varmı? Yoksa sadece telefonda kayıtlı olan mesajların dökümünü mü delil olarak kullanabiliyoruz? Yine aynı olayla ilgili olarak C. Savcılığına suç duyurusunda bulunduk ve taraflar hakkında TCK230/5,53/1-5 maddeleri uyarınca dava açıldı. Bu davada dinsel törenin yapıldığını taraflardan bizzat duyan tanıklarla ispat etmem yeterli mi ? Yoksa Dini nikahı kıyan kişiyi ve yeri tespit edip mahkemeye bildirmelimiyim? Yardımlarınız içim teşekkürler.
Old 04-09-2007, 15:11   #2
Av.G.GÖZE

Yine aynı olayla ilgili olarak C. Savcılığına suç duyurusunda bulunduk ve taraflar hakkında TCK230/5,53/1-5 maddeleri uyarınca dava açıldı. Bu davada dinsel törenin yapıldığını taraflardan bizzat duyan tanıklarla ispat etmem yeterli mi ? Yoksa Dini nikahı kıyan kişiyi ve yeri tespit edip mahkemeye bildirmelimiyim? Yardımlarınız içim teşekkürler.[/quote]

Avukat hanım öncelikle cep telefonu ile ilgili husus bilişim suçları konusuna giriyor. Her ne kadar cep telefonu iletişim aracı olmuş olsa dahi günümüzde bir çok telefonun ayrıca hafıza kartlarının bulunması bilgisayarlarda olduğu gibi kaydedilebilir kayıtları artırmakta böylece daha çok verinin bilgisayar gibi kaydedilebilmesini sağlamaktadır. Bu konuda şu ana kadar herhangi bir görüş mevcut olmasa da bu beni yegane yorumum olarak hukuk tarihine geçer diye ümit ediyorum Bildiğim kadarıyla telekominikasyon dünyasında veriler 'silindi' olarak görünse de bilgiler kaybolmuyor.. Bilimin bu denli geliştiği ve teknolojik konularda epeyce yol kattettiğimiz şu günlerde bulunduğunuz yerde Cumhuriyet Savcılığına yapacağınız yazılı suç duyurusunda cep telefonunun takibini mümkün kılabilirsiniz.. Bunun yanında önceki dönemlerde gönderilen mesajlara ulaşamasanızda mesaj gönderen telefon numarası belli olacağından..Kİ BU SİZİN İÇİN DELİL NİTELİĞİNDEDİR.. telefon numarasının tespiti dahi yapılan hakaretleri ispat için yeterlidir. Telefonda dahi olsa yüze karşı yapılmış hakaret olarak değerlendirilecektir. Bu konuda Savcılığa şikayet dilekçesi verin gerisini savcılık halledecektir..Saygılar..
Old 05-09-2007, 14:22   #3
ahmetyılmaz

Sayın meslektaşım, ilgili GSM operatörlüğüne Savcılık kanalı ile gönderilecek müzekkere ile, müvekkilinizin son 1 yıl içindeki mesajlarının döküm cevabı tespit edilebilmektedir.( dökümden kastım ise sadece telefon bilgisi değil mesaj içerikleri de dahildir) Bu nedenle , belirttiğim yolu denemeniz taktirinde müsbet netice alacağınızı belirtebilirim. Saygılar
Old 05-09-2007, 14:41   #4
Av.Dilara Özbey

Sadece savcılık kanalıyla değil tarih veya tarih aralığı belirtilerek bildirilen telefondan müvekkilinizin telefonuna gönderilen tüm mesajların içeriğini tazminat davası açtığınız mahkeme kanalıyla da isteyebilirsiniz. Bir tedbir nafakası davamda müvekkilime karşı tarafça davacının iddialarının tersine içerikli çekilen mesajları delil gösterdim. Mahkemece GSM şirketine müzekkere yazılarak karşı tarafın telefonundan müvekkilimin telefonuna bildirdiğim tarihte gönderilen mesaj içeriklerinin çıkarılarak mahkemeye gönderilmesi istendi.
Old 05-09-2007, 14:54   #5
ahmetyılmaz

Sayın meslektaşım benim savcılık dememdeki gayem , formu acan meslektasımızın , savcılığa şikayette bulunduğunu belirtmesi üzerine idi. Elbette ki gerek savcılık gerekse mahkemeler aracılığı ile ilgili müzekkere istenebilir. Düzeltme yapma gereği duydum. Saygılar
Old 05-09-2007, 15:01   #6
Av.Dilara Özbey

Sn.Ahmey Yılmaz , benim açıklamam sizin açıklamanıza karşı değil onun devamı şeklindedir. Tenkid ettiğim gibi bir izlenim oluşturduysam özür dilerim. Saygılar
Old 05-09-2007, 20:18   #7
Av. Salim

Benim bildiğim gsm operatörleri müşterilerinin mesaj içeriklerine kendiliklerinden kaydetmemektedir. (Daha önceden o telefonun dinlenmesi ya da izlenmesi gibi adli bir karar vs. olmadıkça.) Öyle olunca geçmişe dönük olarak gsm operatörlerinden mesaj içeriklerinin alınabileceğini zannetmiyorum. Yanılıyorsam lütfen düzeltin. Çünkü adli mercilerce alınmış bir karar olmadıkça kişilerin konuşmalarının ya da mesaj içeriklerinin gsm operatörlerince kaydedilmesinin hukuka ve yasalara aykırı olacağı malumdur. O halde önceden alınmış bir dinleme-izleme kararı olmaksızın kişilerin geçmişte çekmiş oldukları mesaj içeriklerinin gsm operatörlerinden temin edilebileceğinden kuşkuluyum, çünkü bu mesaj içeriklerinin kaydedildiği anlamına da gelecektir diye düşünüyorum.

İki meslektaşımın emin ifadelerle geçmişte çekilen mesajların içeriklerinin gsm şirketlerinden temin edilebileceğini söylemeleri karşısında doğrusu ben de şaşırdım. Arkadaşlarım beni aydınlatabilirler mi bu konuda. (Not: Bahsini ettiğim husus mesaj çeken kişinin kimliğinin tespiti hususu değildir. Bu zaten gsm şirketlerince ücretlendirme açısından otomatik olarak tespit edilmektedir. Tüm kişilerin mesaj içeriklerinin gsm şirketlerince otomatik olarak kayıt alınta alınıp alınmadığı hususudur.)
Old 05-09-2007, 20:31   #8
Av.Dilara Özbey

Bildiğim kadarıyla cep telefonu mesajları yazılı olduğu için sistemde kendiliğinden kayıtlı kalıyor. Telefon konuşması gibi değil yani. GSM şirketinin konuşmayı kaydetmesinden kaynaklanmıyor. Mahkemeden talepte bulunduğumda da ne karşı tarafça böyle bir itirazda bulunuldu ne de mahkemece bu kayıtları tutulmasının mümkün olmadığı veya varsa bile yasa dışı olacağı şeklinde bir beyanla karşılaştım. Yanılıyor olabilirim. Müzekkeremin cevabı geldiğinde durumu anlarız. Bu konuyu özellikle araştıracağım. Teşekkür ederim sn.Salim.
Old 05-09-2007, 21:16   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Dilara Özbey
Bildiğim kadarıyla cep telefonu mesajları yazılı olduğu için sistemde kendiliğinden kayıtlı kalıyor. Telefon konuşması gibi değil yani. GSM şirketinin konuşmayı kaydetmesinden kaynaklanmıyor. Mahkemeden talepte bulunduğumda da ne karşı tarafça böyle bir itirazda bulunuldu ne de mahkemece bu kayıtları tutulmasının mümkün olmadığı veya varsa bile yasa dışı olacağı şeklinde bir beyanla karşılaştım. Yanılıyor olabilirim. Müzekkeremin cevabı geldiğinde durumu anlarız. Bu konuyu özellikle araştıracağım. Teşekkür ederim sn.Salim.

Üzülerek söyleyeyim ki müzekkere yanıtı geldiğinde Sayın Av. Salim'in yazdıklarının doğru olduğunu göreceksiniz.

Saygılarımla
Old 06-09-2007, 12:23   #10
ahmetyılmaz

Şayet müzekkere eksiksiz bir şekilde istenilen dönemler net olarak belirtilmek kaydıyla hazırlanır ise, son bir yıl içerisinde olmak kaydı ile mesaj içeriklerine ulaşılacağı görülecektir. Burda GSM operatör adını vermicem. Sadece forumda ki çelişkiye istinaden sanırım karmaşa , GSM operatörlerinin uygulama ve işleyiş farklılığından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum . Aksi halde yazdıklarımdan emin olduğumu bilmenizi isterim. Saygılar.
Old 06-09-2007, 12:31   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ahmetyılmaz
Burda GSM operatör adını vermicem.

Bence verebilirsiniz. Hukuki bir konuda herhangi bir soruşturmaya yardımcı olan GSM operatörü övgüyü hak etmektedir.

Ancak sizden dosya numarası da isteyeceğim. En azından kendi dava veya soruşturmalarımızda faydalanabiliriz.

Saygılarımla
Old 06-09-2007, 16:34   #12
nihanbil

Ben bir davam ile ilgili olarak Turkcellden böyle bir araştırma yapabilirmiyim araştırmasına girmiş idim. Hem mesaj hemde görüşmelerin tam metin dökümünü alabilirmiyim diye doğrudan Turkcell' den bir yetkiliyle görüştüğümde cevabı olumsuz oldu.
" Geçmişe yönelik olarak kayıtların tutulması hukuka aykırı. Şirket olarak böyle bir kayıt tuttuğumuzda suçlu konumuna düşeriz. Geleceğe yönelik olarak ise ancak savcılığa başvurup telefonun dinlenilmesini istediğiniz takdirde kayıtlar tutulur. Bu da her şikayette uygulanmaz. Telefonun dinlenilebilmesi için kanunda sayılı olan hallerin gerçekleşmesi gerekir." dedi.
Açıkçası bana da dedikleri son derece mantıklı geldi. Dinlenilme talebi olmadan geçmişe yönelik döküm getirten biri varsa ayrıntılı bilgi versin lütfen. Zira, mümkün ise böyle bir delilin kullanılabileceği pek çok dava oluyor.
Old 06-09-2007, 16:40   #13
Av.Dilara Özbey

Sayın Ergin müzekkere cevabı gelince üzülecek bir şey yok. Zira mesaj metinleri zaten bizim elimizde var. Ancak mahkeme hakimi telefonda kayıtlı mesajı bilirkişi marifetiyle inceletmek yerine bu yolu tercih etti. Önceden de belirttiğim gibi mesajların kayıtlı kalması yazılı nitelikte olmasında kaynaklanıyor. Bilgisayarınızın geri dönüşüm kutusu gibi işliyor. Ben bu davada istediğim müzekkerecevabını alamasam bile uygulamaa bu mesajlara ulaşılabildiğini biliyorum. Daha 1-2 ay önce takibe alımamış bir adam öldürme suçu geçmiş telefon mesaj dökümleri çıkarılarak çözüldü. Bilgilerinize
Old 06-09-2007, 19:34   #14
Av. Salim

Dilara hanım,
Bu konu bir hayli önemli. Nitekim meslektaşlarımızdan gelen mesajlar da bunu gösteriyor. Zira bir çok kişi telefonunda mesajları ya saklamıyor veya yeni mesaj geldikçe eskiler otomatik telefondan siliniyor.
Bu konuda geçmişe dönük olarak mesaj içeriklerini mahkemenin yazısı ile alabilen meslektaşımız varsa lütfen söylesin. . Çünkü benim de hali hazırda bir iki davamda işime yarayabileceğini düşünüyorum. Gsm şirketlerinden hiç alabilen oldu mu şimdiye kadar? Evet çok basit bir soru

Bahsettiğiniz husus (geçmişteki mesaj kayıtlarına ulaşılabilmesi) belki teknik olarak mümkün olabilir. O zaman bu mesaj içeriklerine bir şekilde gsm şirketlerinin bilgisayarlarından ulaşılabiliyor demektir. Bu da bu mesajların bir şekilde otomatik olarak kayıt altına alındığı anlanına gelebilir, çünkü kayıt altına alınmayan bir şeyin silinmesi (veya geri dönüşüm kutusuna gitmesi) mümkün olabilir mi ? Konu biraz teknik alana girdiği için ilgililerine sormak daha doğru olsa gerek.

Son olarak; bu bilgilere bu şekilde gsm yetkilileri ulaşabiliyor ve mahkemelere bildirebiliyorsa, o zaman sayın nihanbil'e turkcell yetkilisi gerçeği söylememiş demektir. Çünkü açıkça geçmişe dönük kayıt vermemiz mümkün değil demiş. Evet konu daha fazla aydınlatılmaya muhtaç.
Old 06-09-2007, 19:56   #15
Av.Dilara Özbey

Sn. Meslektaşım,
Benim elimdeki işte mesajlar zaten kayıtlı olarak müvekkilimin telefonunda var. Biz mahkemede delil olarak bu mesajları gösterdik. Mahkeme hakimi mesajları kendisi telefondan okumayı, zannediyorum mesajın sonradan müvekkil tarafından yazılmış olması ihtimali ile teknik bilgi gerektirdiği kanaatiyle kabul etmedi. Karşı taraf mesajları reddetmişti. Bu nedenle bilirkişi incelemesi yerine gsm operatöründen sorulmasını uygun gördü. Mesajların sistemde kayıtlı kalması telefondans silinmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak telefonda hem gelen hem de gönderilen kutusu var. Dolayısıyla silinene kadar gönderen şahsın da mesajı telefonundan silmesi anına kadar mesaj hiç olmazsa bu nedenle sistemde kayıtlı kalabilir diye düşünüyorum. Ancak her iki telefı-ondan da silinmişse durum nasıl, emin değilim. Turkcell yetkilisinin açıklamasına gelince , haricen sorulara aksi şekilde cevap beklenemez zaten. Yoksa bunun önünü alamazlar. Kaldı ki sanıyorum operatörün kayıt altında tutmak için bir şey yapmasına gerek yok. Biz mesajları telefonda korumak için özellikle kaydetmiyoruz ancak biz silinceye kadar kalıyor değil mi? . Konuya böyle bakmak lazım bence
Old 07-09-2007, 08:11   #16
Av. Salim

Değerli meslektaşım, benim de bir kaç davamda telefondaki mesajları hakim bir bilirkişi görevlendirip okutup rapor halinde kayıt altına aldırdı. Ayrıca gsm şirketinden de telefon arama ve mesajlaşma bilgilerini (mesaj içeriklerini değil) sordu. Mesajlardan bu şekilde istifade ettik. Ama mesaj içeriğini sormadı, bunun yani geçmişte kalan mesaj içeriğinin telefon şirketinden alınabileceğine ben hala pek ihtimal vermiyorum. Sizin olayın sonucunu da merakla bekliyorum. Sonuç alındığında yazarsanız sevinirim. Saygılar.
Old 07-09-2007, 10:48   #17
Defi-Def

Madde 0135: İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması

( 1 ) Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkanının bulunmaması durumunda, hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi tespit edilebilir, dinlenebilir, kayda alınabilir ve sinyal bilgileri değerlendirilebilir. (1) Cumhuriyet savcısı kararını derhal hakimin onayına sunar ve hakim, kararını en geç yirmidört saat içinde verir. Sürenin dolması veya hakim tarafından aksine karar verilmesi halinde tedbir Cumhuriyet savcısı tarafından derhal kaldırılır.

( 2 ) Şüpheli veya sanığın (2) tanıklıktan çekinebilecek kişilerle arasındaki iletişimi kayda alınamaz. Kayda alma gerçekleştikten sonra bu durumun anlaşılması halinde, alınan kayıtlar derhal yok edilir.

( 3 ) Birinci fıkra hükmüne göre verilen kararda, yüklenen suçun türü, hakkında tedbir uygulanacak kişinin kimliği, iletişim aracının türü, telefon numarası veya iletişim bağlantısını tespite imkan veren kodu, tedbirin türü, kapsamı ve süresi belirtilir. Tedbir kararı en çok üç ay için verilebilir; bu süre, bir defa daha uzatılabilir. (01.06.2005 tarih ve 25832 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5353 sayılı Kanunun 17 nci maddesiyle eklenen cümle.) Ancak, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili olarak gerekli görülmesi halinde, hakim bir aydan fazla olmamak üzere sürenin müteaddit defalar uzatılmasına karar verebilir.

( 4 ) Şüpheli veya sanığın yakalanabilmesi için, (…) (3) mobil telefonun yeri, hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararına istinaden tespit edilebilir. Bu hususa ilişkin olarak verilen kararda, (…) (4) mobil telefon numarası ve tespit işleminin süresi belirtilir. Tespit işlemi en çok üç ay için yapılabilir; bu süre, bir defa daha uzatılabilir.

( 5 ) Bu madde hükümlerine göre alınan karar ve yapılan işlemler, tedbir süresince gizli tutulur.

( 6 ) Bu madde kapsamında dinleme, kayda alma ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesine ilişkin hükümler (5) ancak aşağıda sayılan suçlarla ilgili olarak uygulanabilir:

Türk Ceza Kanununda yer alan;

Göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti (madde 79, 80),

Kasten öldürme (madde 81, 82, 83),

İşkence (madde 94, 95),

Cinsel saldırı (birinci fıkra hariç, madde 102),

Çocukların cinsel istismarı (madde 103),

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti (madde 188),

Parada sahtecilik (madde 197),

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma (iki, yedi ve sekizinci fıkralar hariç, madde 220),

(01.06.2005 tarih ve 25832 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5353 sayılı Kanunun 17 nci maddesiyle eklenmiştir.) Fuhuş (madde 227, fıkra 3),

İhaleye fesat karıştırma (madde 235),

Rüşvet (madde 252),

Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama (madde 282),

Silahlı örgüt (madde 314) veya bu örgütlere silah sağlama (madde 315),

Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk (madde 328, 329, 330, 331, 333, 334, 335, 336, 337) suçları.

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunda tanımlanan silah kaçakçılığı (madde 12) suçları.

(01.06.2005 tarih ve 25832 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5353 sayılı Kanunun 17 nci maddesiyle eklenmiştir.) Bankalar Kanununun 22 nci maddesinin (3) ve (4) numaralı fıkralarında tanımlanan zimmet suçu,

Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda tanımlanan ve hapis cezasını gerektiren suçlar.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 68 ve 74 üncü maddelerinde tanımlanan suçlar.
( 7 ) Bu maddede belirlenen esas ve usuller dışında hiç kimse, bir başkasının telekomünikasyon yoluyla iletişimini dinleyemez ve kayda alamaz.
Old 07-09-2007, 13:26   #18
nihanbil

Sayın meslekdaşlar,
Bana verilen bilgi Turkcellde çalışan herhangi biri tarafından değil bir tanıdığım tarafından özel olarak ilgili birimden araştırılarak verilmiş bir bilgi. Doğruluğunu garanti edemem ama yüksek ihtimalle doğru bir bilgi.
Bu soruna net bir cevap bulabilmemiz ve emin olabilmemiz için, bence şunu öğrenmemiz gerekiyor.
Aranızda bir davasında geçmişe yönelik mesaj ve / veya görüşme içeriklerini mahkemeye getirtmiş bir meslekdaşımız var mı ? Var ise hangi operatörden geldi bu bilgiler? Sakıncası yoksa mahkeme adı ve numarası da verilebilirse emsal gösterebiliriz diye düşünüyorum.
Old 23-12-2007, 00:56   #19
hakarar

Alıntı:
Yazan Av.Dilara Özbey
Sadece savcılık kanalıyla değil tarih veya tarih aralığı belirtilerek bildirilen telefondan müvekkilinizin telefonuna gönderilen tüm mesajların içeriğini tazminat davası açtığınız mahkeme kanalıyla da isteyebilirsiniz. Bir tedbir nafakası davamda müvekkilime karşı tarafça davacının iddialarının tersine içerikli çekilen mesajları delil gösterdim. Mahkemece GSM şirketine müzekkere yazılarak karşı tarafın telefonundan müvekkilimin telefonuna bildirdiğim tarihte gönderilen mesaj içeriklerinin çıkarılarak mahkemeye gönderilmesi istendi.

Sayın meslektaşım; sözünü ettiğiniz yazışmadan sonuç alabildiniz mi; yani söz konusu GSM şirketi, mesaj içerik dökümlerini mahkemeye gönderdi mi? Eğer bu davadan ve soruma konu yazışmalardan sonuç alabilirseniz, size fazlaca yük olmayacaksa, tarafıma bilgi vermeniz mümkün olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim. Tel no:0.242.247 27 57; faks : 0.242. 244 22 79
Old 23-12-2007, 12:52   #20
ali ekmekçi

mesajları gören tanık varsa içeriği ve gönderen kişi yönünden tanıklığı ceza mahkemesinde itibar görecektir.Bu sebeple GSM operatörünün cevabı tek ümidiniz olmasın şikayetiniz ciddiye alınacaktır.
Old 26-12-2007, 14:21   #21
avukat-21

Arkadaşlar tüm cevapları okuyamadım ama;şundan eminim ki
mesaj içeriklerini gsm operatörlerinden ASLA alamıyorsunuz...Ancak,milli güvenlik-terör vs.konularında cevap verebiliyorlar diye biliyorum.İki telefonun birbiri ile mesajlaştığı bilgileri verilebiliyor ama içerikleri verilmiyor.
Old 31-12-2007, 13:21   #22
kazımturk

Varsayılan Hem Bilgi Hem Soru

Elimdeki bir davada (boşanma)alınan ara karar:

0... ve 0 .... nolu cep telefonlarının kimin adına kayıtlı olduğu konusunda .......şirketinden bilgi alınmasına , ve söz konusu telefonların sim kartları ibraz edildiğinde bahsedilen mesajların deşifresinin yapılması için .....emniyet müdürlüğünden bir yetkilinin görevlendirilmesinin istenilmesine.

Ara kara böyle.Dikkat çekilmesi gereken konu sim kartın ibraz edilmesi halinde kelimesidir.
Benim anladığım ibraz eder isek mesajlar çıkabilecek.Ayrıca ibrazda şart yok.O sim kart kayboldu , bulamıyorum denince ne oluyor acaba?

Yorumlarınız ..?
Old 31-12-2007, 13:40   #23
ilke

Varsayılan mesaj kaydı?

Alıntı:
Yazan ahmetyılmaz
Şayet müzekkere eksiksiz bir şekilde istenilen dönemler net olarak belirtilmek kaydıyla hazırlanır ise, son bir yıl içerisinde olmak kaydı ile mesaj içeriklerine ulaşılacağı görülecektir. Burda GSM operatör adını vermicem. Sadece forumda ki çelişkiye istinaden sanırım karmaşa , GSM operatörlerinin uygulama ve işleyiş farklılığından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum . Aksi halde yazdıklarımdan emin olduğumu bilmenizi isterim. Saygılar.

Sayın Ahmet Bey,

Açılan konu altında, GSM operatöründen geçmiş zamana ait mesaj içeriklerine ulaşabileceğini en kesin şekilde söyleyen kişi olarak, GSM operatörünün ismini verirseniz herkesin çalışmalarında bu yolu deneme şansını açmış olacaksınız. Şayet ben de gsm operatörlerinden mesaj içeriklerinin ve konuşmaların savcılık ve mahkeme kararı olmaksızın önceden kayıt altına alınamayacaklarını biliyorum. Bu nedenle kayıt altında alınamayacak bilgilerin de verilmesinin sözkonusu olamayacağını düşünmekteyim. Ancak sizlerin aksi yöndeki uygulamaya tanık olmanız karşısında bilgilerinizi bizimle paylaşmanız bizleri sevindirecektir.

Bu vesileyle 2008 yılının herkese sağlık, başarı, huzur getirmesini dilerim.
Old 31-12-2007, 17:06   #24
Themis99

Değerli meslektaşlarım,
Bende mesaj içeriklerinin gönderilip gönderilemeyeceği noktasında tüm GSM operatörleri nezdinde bir araştırma yapmıştım.Mesaj içeriklerinin kaydedilmesinin teknik açıdan imkansız olduğunu,yazılı metinlerin sistemde belli bir yer kapladığını , üstelik sayılarla ifadesi mümkün olmayacak kadar çok olan mesajları bu yönü ile de takip ve kaydedemediklerini, üstelik bunun suç teşkil ettiğini, bu nedenle mesaj içeriklerine ulaşmanın imkansız denecek kadar güç olduğunu ifade etmişlerdir.
Mahkemeden mesaj içeriklerininde gönderilmesini istediğimizde mahkeme bu talebi''mesaj içeriklerinin gönderilmesinin teknik olarak mümkün olmadığı gerekçesi ''ile reddetmiş ve yalnızca geçmişe yönelik arama kayıtlarının getirtilmesi yönünde karar vermişti.
GSM operatörlerinin yazılı mesajların takibi konusunda ileri sürdükleri teknik nedenler tarafıma mantıklı gelmişti.
Gerçekten çok teknik bir konu. Öncelikle yazılı metinler GSM operatörlerinin sistemlerinde bir yer kaplar mı?
Binlerce kişinin sürekli olarak birbiri ile mesajlaştığı dikkate alınacak olursa ; bu kadar çok, sayısı tespit edilemeyen mesajlar nasıl kayıt altına alınabilir. ? Takibi nasıl yapılabilir.?Sistem buna izin verir mi?Ve saire. Sorular dahada çoğaltılabilir.
Sorunun hukuki ve teknik açmazları olduğu kesin .
Sayın İlke'nin de belirttiği üzere elinde bu yönde alınmış bir sonuç olan arkadaşlar bizimle paylaşırlarsa çok memnun oluruz. Selamlar.
Old 01-01-2008, 12:45   #25
atay

Varsayılan olmasi gereken

bu konuda öncelikle şunu belirtmeliyim ki, gsm operatörlerinin işleyişlerini düzenlerken gönderilen mesajların belli bir süre depolanması ile ilgili bir düzenleme yapılabilirdi diye düşünüyorum. Bu konuyla bağlantılı olarak Internet servis sağlayıcılarının da bu tür bir yükümlülüğü olmalıdır. en azından 6 aylık geçmiş depolanabilmelidir. Zira, soruşturmalar çoğunlukla geçmişe dönük kayıtların incelenmesini içermektedir. Bu hizmetleri sağlayan kuruluşlara başlangıçta yüklenmeten bu sorumluluk onların hanelerine mali bir kazanç olarak yazılmaktadır. Çünkü bu tür depolama sistemlerinin kurulması ve işletilmesi ek mali yükler getirecektir. Ancak gerçeklerin açığa çıkması için teknolojik vasıtalardan yararlanılmasında, bu işlerden büyük kazançlar elde eden bu şirketlerinde üstüne düşen sorumluluklar olduğunun bilinmesi gerekir.. saygılarımla..
(tüm üyelerin yeni yılını kutlar sevdikleriyle mutlu ve huzurlu bir yıl geçirmelerini dilerim...)
Old 23-01-2008, 14:15   #26
Av.Dilara Özbey

Daha önce bahsetiğim davamda ilgili GSM şirketinden uzun süre geçmesine rağmen olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmemesi (ve hakim değişikliği) nedeniyle yazı cevabını beklemeksizin bilirkişi incelemesi ile sonuca ulaştık. Ancak esajlar sistemde kayıtlı kalır mı sorusuna cevap olarak ilgilenen arkadaşlar için http://www.maxicep.com/bilim-ve-teknoloji/face-book-basiniza-nasil-bela-olur-62455.html'ye bakmalarını tavsiye ederim. Buradan şu alıntıya bakarsanız sistemde kaldığı kesin. "Biliyorsunuz; Size gelen e-mailleri veya cep mesajlarını silseniz bile, sadece sizin ekranınızdan silinmiş oluyor. Cep hizmetini hangi GSM operatöründen, e-mail veya msn hesabınızı hangi uzantılı adresten almışsanız, yazdığınız çizdiğiniz her şey bu hizmeti aldığınız kurumlarda birer data (veri) olarak kayıtlı kalıyor. Yani sizin bu bilgileri silmiş olmanız ve ulaşamamanız, başkalarının ulaşamaması anlamına gelmiyor. Gerektiğinde hepsinin önünüze konulması an meselesi. Hrant Dink’le ilgili klibi YouTube atan şahsı nasıl da elle koymuş gibi buldular, aynen öyle"
Old 21-02-2008, 16:16   #27
ilke

Dilara Hanım,
Öncelikle alıntı yaptığınız sitenin açılmadığını belirtmek isterim.

Alıntı yaptığınız sitede alıntı yapılan yazının sahibinin bu konudaki bilgisinin derinliği bilinmeden gsm verilerinin sistemde kaldığının KESİN olduğunu söylemek çok doğru olmasa gerek. Kanımca bilgisayardaki kayitlar için bu mümkün olabilir. Siz dosyayi silseniz dahi ne zaman sildiğinize dair bilgilere ulaşılması mümkün olabilir. Ancak hala gsm operatörlerinin verileri (mesaj içeriklerini) depolamasının karar olmaksızın mümkün olmadığı görüşündeyim. İyi çalışmalar dilerim.
Old 15-03-2008, 13:10   #28
av_ramazan

Varsayılan mesaj iletileri

yukarıda sayın meslektaşların yaptığı bir çok yorum ve alıntıyı okudum..mesajların geçmişe dönük okunulabileceği/mahkemeye delil mahiyetinde sulunabilineceği görüşü kanaatimce yer bulmayacaktır.uygulamada da sık sık karşılaştığımız üzere cmk 135.madde ve ilgili iletişim tespitine dair yönetmelik ve yine yargıtay içtihatları bu konuya asla ve asla cevaz vermemektedir.hakim kararı olmaksızın geçmişe dönük mesaj kayıtları ilgili gsm operatöründe kayıtlı olsa bile mahkemeye delil olarak sunulamaz.olmaz-olamaz ve olmamalı..nitekim türkiye de böyle bir husus şu ana kadar yaşanmadı...
Old 16-03-2008, 13:07   #29
umutlaw

Sayin Meslektaslarim,
Cep telefonlari teknik olarak iki gruba ayrilirlar birinci grup cipli gruptur ve ikinci grup gunumuzde kameralariyla karsimiza cikan digital hafizali gruptur. Eski sistemde mesajlar gonderilirken en fazla 160 karektere kadar yazilabilmekteydi ve cep telefonunun gonderilen kutusunda kesinlikle kayd olmazdi ancak yeni nesil telefonlarinda kullanici kisi ayarladiginda mesaj gonderilenler kutusunda dahi kaydedilebilmektedir. Mesajlar gonderilirken her harf bir sayi olarak sistemde yansimaktadir ornegin A harfi 317 olarak tanimlanmaktadir. (bunun sebebi mesajlarin desifre olmasinin uzman tarafindan saglanmasi ve birde hafizada Mega Byte olarak az yer kaplamasidir). Gonderilen mesajlar telefonun kendisinden dogrudan gonderildiginden sim kartta ancak siz isterseniz kayd olur yani sim kart sadece bir araci gorevi ustlenmektedir ve silindiginde sim kartin hafizasinda kayd olmadikca telefondan silinir ve yine sim kartida sildiginizde telefon ve sim karttan birlikte silinir. Ana merkezdeki sisteme gelince evet bu yazismalar ister gsm sirketleri ister email hizmeti sunan sirketlerin ana hafizalarinda kayd olunur ve silinmez ancak bunlarin surekli olarak burada kalacagi anlamina gelmez soyle ki operator ve email sunucu sirketler genellikle yilda bir sistemlerine format islemi yaparlar bu hafizalarin saglikli calismasi ve disk birlestirme dedikleri saglamlastirici islemlere yaramaktadir, hani bazen karsilamissiniz bir gsm operatorunu aradiginizda "suanda sistemlerimizde guncelleme sozkonusudur islem yapamiyoruz" iste o anda sistemler kendi kendini yeniliyordur iste o zaman belirli olan bir tarihe kadar ki yanlis hatirlamiyorsam bu genellikle 6 aylik ve ya bir aylik sureleri kapsiyordur tum bilgiler sistmlerden silinir. Bunlarin geri donusumuda mumkun olamaz cunku Direktor dedigimiz ana bellekteki command ve saklayicinin boot merkezinden tamamen silinmektedir. You Tube deki olayin tespitine gelince o olay kisinin kayitli IP adresinden tespit edilmistir yani IP adresinden ilk once sunucu sonra adres tespit edilir ve sonra telefon numarasi cikartilarak kisiye ulasilir. Dolayisiyla o konunun bu konuyla cok farki vardir. Telefon dokumanlari operator sirketlerinde hazir kartlarda alti ay ve faturali hatlar icin bir yil saklanir ( her gm sirketi farklidir) ve sonra bazi sireketler bunlari siler ki genellikle boyledir cunku saklama maliyeti coktur ve kimse buna maddi yonden yanasmaz.
Isin hukuki yonune gelince: GSM sirketleri sadece ic hukukla degil belki yurt disindaki firmalarla anlasmalari cercevesinde dis hukuklada baglantili calismaktadirlar ve bunalrin genellikle soyle bir esasi vardir "musteri bilgilerinin gizliligi" tabi bu gizlilik kurali mahkeme karariyla ve hukukun gerek kildigi sartlarda kaldirilabilinir hemen hatirlatmam gerekir ki X email sunucu firmasi yaklasik bir kac ay once USA TO DAY haberine gore bir musterinin bilgilerini yanlis hatirlamiyorsam CIN devletine vermistir bunada gerekce CIN deki yururlukteki yasalar olarak belirtilmistir ve Avrupanin en buyuk GSM sirketlerinden X ise gecen yil bir Danimarkali yargicin istegine kisilerin "ozel hayatinin gizliligi" nedeniyle red cevbi vermisti. Hukuken ancak yasanin belirledigi sarltar dahilinde boyle bir sorgulamanin yapilabilirliginin mevcut olmasi gerektigi kanaatinde oldugumu eklemeliyim.
Saygilarimla
Old 23-05-2008, 18:09   #30
kazımturk

Tüm Arkadaşlara selamlar saygılar
Elimdeki bir davadan dolayı arkadaşların işlerini kolaylaştırayım dedim.GSM şirketinden mahkemece 2 kere ayrıntıları istememize rağmen kesinlikle gelmedi.Dökümanlar ancak Türk Telekom Genel müdürlüğünden istenirse geliyor.Biz 2 kere istememize rağmen GSm şirketinden gelmedi.Son duruşmada Hakimin uyarısı üzerine Belirttiğim Müdürlükten istendi.Geleceğinden eminim.
Arkadaşlar dökümanları Telekom genel müdürlüğünden isteyin Zaman kaybetmeyin. Herkese iyi çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,08055091 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.