Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Takibi açarken "En yüksek Mevduat Faizi" Sorunu

Yanıt
Old 20-04-2016, 12:51   #1
Av. Kadir

Varsayılan İcra Takibi açarken "En yüksek Mevduat Faizi" Sorunu

Meslektaşlar merhabalar;

Bir dosyamızda kıdem tazminatını ilamlı takibe koyduk ve karşı taraf faiz oranına itiraz etti. Bu davada muhtemelen haksızız ve kaybedeceğiz çünkü icra programına göre yapıyorduk oradaki faiz oranları da yanlıştı.

Ancak; bundan sonraki takipler için: fiilen uygulanan en yüksek mevduat faizini nasıl tespit edebilirim? Yargıtay kararları "mahkeme bankalara sorar" şeklinde. Fakat ben takip açarken nasıl bulacağım? Merkez Bankası'nda tahmini değerler var. TBB sitesinde ise 2014'e kadar listelenmiş. Başka bir bilgisi olan varsa çok sevinirim

Bir de önümdeki davadaki bilirkişi raporu yıl yıl hesaplamış, bulduğum faiz oranı yıl yıl değişecek mi?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 20-04-2016, 14:04   #2
Av.mehmet.av

Merkez Bankası verilerine göre Bankalarca Mevduatlara Fiilen Uygulanan Azami Faiz Oranı yıllık Ocak ve Şubat 2016 tarihleri için %14,20 dir. Kıdem tazminatı için sizin de talebiniz o yönde ise iş akdinin feshi tarihinden itibaren faiz işletileceğinden iş akdinin fesih tarihinden itibaren yıllara göre faiz isteyeceksiniz. İşçi alacağı olduğunu varsayarak cevap verdim.
Old 20-04-2016, 15:59   #3
Av. Kadir

Mehmet bey

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Rica etsem azami faiz oranına nereden ulaştığınızı da paylaşır mısınız?

Bir de takip talebinde; örneğin 1.000 TL için

2014 faizi- (farzedelim %10) 100 TL
2015 faizi (%15 ise) 150 TL

Şeklinde mi olacak?

Teşekkür ederim.
Old 21-04-2016, 08:19   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. Kadir
Mehmet bey

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Rica etsem azami faiz oranına nereden ulaştığınızı da paylaşır mısınız?

Bir de takip talebinde; örneğin 1.000 TL için

2014 faizi- (farzedelim %10) 100 TL
2015 faizi (%15 ise) 150 TL

Şeklinde mi olacak?

Teşekkür ederim.

Bu linkte bulabilirsiniz.http://evds.tcmb.gov.tr/cgi-bin/famecgi
Siz kullanmış olduğunuz icra programına yıllara göre faiz oranlarını yazarsanız hesaplamayı kendisi yapacaktır.
Old 21-04-2016, 09:48   #5
Av. Kadir

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Bu linkte bulabilirsiniz.http://evds.tcmb.gov.tr/cgi-bin/famecgi
Siz kullanmış olduğunuz icra programına yıllara göre faiz oranlarını yazarsanız hesaplamayı kendisi yapacaktır.

Verdiğiniz link açılmıyor. http://evds.tcmb.gov.tr/ ama şu adresten buldum ben.

Teşekkür ederim tekrar. Son bir şey sormak gerekirse: ilerleyen yıllar için faiz miktarı sürekli değişecek mi? 2017 yılında örneğin icra dairesi yeni faiz miktarı mı bulacak? Yoksa bahsettiğimiz takip öncesi faiz mi sadece?
Old 21-04-2016, 10:36   #6
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. Kadir
Verdiğiniz link açılmıyor. http://evds.tcmb.gov.tr/ ama şu adresten buldum ben.

Teşekkür ederim tekrar. Son bir şey sormak gerekirse: ilerleyen yıllar için faiz miktarı sürekli değişecek mi? 2017 yılında örneğin icra dairesi yeni faiz miktarı mı bulacak? Yoksa bahsettiğimiz takip öncesi faiz mi sadece?
Talebinize ilerleyen yıllarda faiz oranlarındaki artıştan doğan haklarımız saklıdır. ifadesini eklerseniz daha sonra faiz artışı olduğu zaman ona göre değerlendirilir diye düşünüyorum. Muhtemelen icra programınızda böyle bir ifade mevcuttur.
Old 21-04-2016, 12:40   #7
Av.Emre Cancı

Sayın meslektaşım aynı şekilde iş mahkemesinde bir davamız sonuçlandı. Karar aynen şu şekilde ''mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı ile işçiye...'' bizde sizin gibi düşündük ve Merkez Bankası oranlarına baktık. Daha sonra faize itiraz edildi ve davamız geçen hafta sonuçlandı ve kaybettik. Gerekçeli karar aynen şu şekilde : '' Davacı tarafça takipten sonra işleyecek dönem için %20 faiz işletilmesinin talep edildiği, talep edilen faiz miktarının fahiş olup ilama uygun olmadığı BANKALARDAN BİRER YILLIK FAİZ ORANLARININ SORULARAK GELEN FAİZ ORANLARINA GÖRE BİLİRKİŞİ VASITASI İLE FAİZ HESABININ YAPILMASINI İSTEDİKLERİ VE TAKİPTEN SONRAKİ %20 FAİZ ORANININ FAHİŞ OLMASI SEBEBİ İLE FAİZ ORANININ İPTALİ dava ve şikayet olunmuştur. '' bizde aynı şekilde merkez bankası faiz oranlarına diğer bankalar uymak zorunda gibisinden itirazlarda bulunduk. KARAR : Faiz oranları tenkis edildi ve neredeyse faiz miktarı %60 %70 azaldı. Kararın temyiz yolu da kapalı.

Yargılama aşamasında dosya bilirkişiye gitti ve bilirkişi bütün bankaların faiz oranlarını tek tek yazdı ( 28 adet bankadan faiz oranı istenilmiş) yinede karar verilirken bunlardan en yükseği baz alınmadı. Muhtemelen davayı kaybedeceksiniz çünkü yargıtay ne yazık ki Merkez Bankası faiz oranlarını önemsemiyor. Ben iş mahkemesinde verilen 'Mevduata Uygulanan En Yüksek Faiz Oranı' kavramını artık YASAL FAİZ olarak algılıyorum. Emin olun yasal faiz ile icra takibi başlatsaydım takip çıkışı tenkis edildikten sonraki miktardan daha yüksek olacaktı.
Old 21-04-2016, 12:50   #8
abdurrahman pehlivan

Önemli

Sayın Meslektaşım,

T.C. Merkez Bankası internet sitesindeki faiz oranlarını uygulamanız halinde şikayet halinde vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Merkez Bankası'na bankalarca uygulanacağı bildirilen rakamlar ile fiilen uygulanan rakamlar arasında fark vardır. Bu sebeple TBB internet sitesinin aşağıda paylaştığım linkinde FİİLEN uygulanan faiz oranlarını uygularsanız daha doğru sonuç alırsınız.

Saygılarımla.

http://www.barobirlik.org.tr/Detay23512.tbb

http://www.barobirlik.org.tr/dosyala...UMBANKALAR.pdf
Old 21-04-2016, 15:12   #9
Av.mehmet.av

Sayın meslektaşlar;
http://evds.tcmb.gov.tr/cgi-bin/famecgi linkini incelediğinizde Bankalarca Mevduata FİİLEN UYGULANAN azami faiz oranları olduğu görülecektir. Yani bahsi geçen oranlar BİLDİRİLEN ORANLAR değil FİİLEN UYGULANAN oranlardır. Kaldı ki TBB sitesinde paylaşılan oranlar ile ilgili linkteki oranları karşılaştırdığınızda oranların aynı olduğu görülecektir.
Uygulama konusunu sayın meslektaşların takdirine bırakıyorum.
Old 22-04-2016, 14:35   #10
Av. Kadir

Alıntı:
Yazan abdurrahman pehlivan
Sayın Meslektaşım,

T.C. Merkez Bankası internet sitesindeki faiz oranlarını uygulamanız halinde şikayet halinde vekalet ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Merkez Bankası'na bankalarca uygulanacağı bildirilen rakamlar ile fiilen uygulanan rakamlar arasında fark vardır. Bu sebeple TBB internet sitesinin aşağıda paylaştığım linkinde FİİLEN uygulanan faiz oranlarını uygularsanız daha doğru sonuç alırsınız.

Saygılarımla.

http://www.barobirlik.org.tr/Detay23512.tbb

http://www.barobirlik.org.tr/dosyala...UMBANKALAR.pdf

Merhabalar

http://evds.tcmb.gov.tr/ verdiğim linkten faiz istatistikleri kısmına giderseniz "fiilen uygulanan mevduat faizi" kısmı var. Burada 2011'den itibaren "uygulanmış" faizler veriliyor. Sizin dediğiniz sayfayı biliyorum orası oranlı bilgi vermiş, bu o değil. Dikkatli incelerseniz TBB'nin verileriyle orantılılık olduğunu göreceksiniz. Teşekkür ederim cevabınız için
Old 09-08-2017, 10:35   #11
txyz

Merkez Bankasınca yayınlanan mevduata uygulanan azami faiz listesi bütün bankalar içinde o sene için uygulanan azami faizi göstermektedir. Ancak burada esasında işçi parasını bir bankaya yatırmış olsa en yüksek ne kadar mevduat faizi alabilirin tespitini yapmak gerekiyor.

Dolayısıyla A veya B bankasına yatırıldığında sonuç olarak ne kadar faiz elde edeceği tespit edilmeli her dönemde hangi bankanın en yüksek faizi verdiği değil . Örneğin A bankası yıllar boyunca 15 12 7, B bankası 13 13 13 veriyorsa sonuç olarak B bankası daha yüksek faiz vereceği için onun oranlarını baz almamız gerekir.

www.icradestek.com böyle bir menü hazırlamıştı ancak siteye şimdi ulaşılamıyor. Diğer icra programları da bu şekilde verileri çekerek bir tablo oluşturabilir. Sonuç olarak hangi bankaya para yatırması durumunda karlı olacağı dönemsel faiz oranları ile birlikte tablo halinde sunulursa işimiz de kolaylaşır ve oradan A veya B bankasını seçebiliriz.
Old 09-08-2017, 13:52   #12
Av. Tevrat DURAN

http://evds.tcmb.gov.tr/ linkinde oranlar mevcut fakat İcra Mahkemeleri bankalara müzekkere yazarken taraflardan hangi bankaya yazı yazılacağını istiyor.
Bu nedenle elinizdeki hesap raporlarına göre banka isimlerini de bildirirseniz biz de oraya müzekkere yazdırırız.
Selamlar
Old 18-12-2017, 12:02   #13
keenlemyekün

Meslektaşım selamlar. Rica etsek kararı bizimle paylaşmanız mümkün olur mu? Bugün son günlü benzer bir dosyada şikayet dilekçemiz var. Orada kullanmayı düşünüyordum. Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Alıntı:
Yazan Av.Emre Cancı
Sayın meslektaşım aynı şekilde iş mahkemesinde bir davamız sonuçlandı. Karar aynen şu şekilde ''mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı ile işçiye...'' bizde sizin gibi düşündük ve Merkez Bankası oranlarına baktık. Daha sonra faize itiraz edildi ve davamız geçen hafta sonuçlandı ve kaybettik. Gerekçeli karar aynen şu şekilde : '' Davacı tarafça takipten sonra işleyecek dönem için %20 faiz işletilmesinin talep edildiği, talep edilen faiz miktarının fahiş olup ilama uygun olmadığı BANKALARDAN BİRER YILLIK FAİZ ORANLARININ SORULARAK GELEN FAİZ ORANLARINA GÖRE BİLİRKİŞİ VASITASI İLE FAİZ HESABININ YAPILMASINI İSTEDİKLERİ VE TAKİPTEN SONRAKİ %20 FAİZ ORANININ FAHİŞ OLMASI SEBEBİ İLE FAİZ ORANININ İPTALİ dava ve şikayet olunmuştur. '' bizde aynı şekilde merkez bankası faiz oranlarına diğer bankalar uymak zorunda gibisinden itirazlarda bulunduk. KARAR : Faiz oranları tenkis edildi ve neredeyse faiz miktarı %60 %70 azaldı. Kararın temyiz yolu da kapalı.

Yargılama aşamasında dosya bilirkişiye gitti ve bilirkişi bütün bankaların faiz oranlarını tek tek yazdı ( 28 adet bankadan faiz oranı istenilmiş) yinede karar verilirken bunlardan en yükseği baz alınmadı. Muhtemelen davayı kaybedeceksiniz çünkü yargıtay ne yazık ki Merkez Bankası faiz oranlarını önemsemiyor. Ben iş mahkemesinde verilen 'Mevduata Uygulanan En Yüksek Faiz Oranı' kavramını artık YASAL FAİZ olarak algılıyorum. Emin olun yasal faiz ile icra takibi başlatsaydım takip çıkışı tenkis edildikten sonraki miktardan daha yüksek olacaktı.
Old 18-12-2017, 14:46   #14
ekinheval

Merkez bankası deyince sanırım herkes eski verileri hatırlıyor, http://evds.tcmb.gov.tr/ linkinde artık fiilen uygulanan faiz oranları mevcut. Yine eskisi gibi azami oranlarda var. TCMB'nın sitesinden fiilen uygulanan oranların internetten çıktısını rapor olarak alıp takibe eklerseniz, şikayet halinde bilirkişinin bu listeyi dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. Nitekim TBB'de aynı verileri yayınladı. Avukatlar için son derece pratik olacak bu uygulamanın yaygınlaşması adına bu konuda ısrar edilip gerekirse istinaf ve temyiz yollarına da başvurularak konunun netleştirilmesinde fayda olacağını düşünüyorum.
Old 18-01-2018, 17:34   #15
Av.Taner Yeşil

Merkezbankasının yayınladığı LİNK 'teki oranlardan faydalanarak Tbb'nin İcratek programına özel faiz tanımlamaya çalışırken İcratek'e TCMB'deki verilerin doğru bir şekilde tanımlanmış olduğunu fark ettim. Şu an için TCMB'de en son 2017 Kasım ayının oranlarını vermiş. Faiz dökümü alarak da hesabı kontrol ettim, Yargıtay kararları doğrultusunda 1'er yıllık devreler halinde o aya denk gelen faiz oranının uygulanacağı şekilde kendi hesabı yapıyor.
Benim alacağımın doğumu 2016 Kasım idi onun için 2.yıl için herhangi bir sıkıntı olmadı.Yargıtay kararlarından da anladığım kadarıyla 2018 Kasım'a kadar dosya borcu ödenirse problem olmayacak.Aksi takdirde takipten sonra işleyecek faizin hesabını yaparken 2018 Kasım ayındaki oranı kullanmak gerekecek. Ne zamandan beri oranlarının yayınlandığını bilmiyorum ancak bu büyük muammayı ortadan kaldırdığı için Merkez Bankasına teşekkür ediyorum
Old 19-01-2018, 21:54   #16
txyz

Söz konusu liste o ay içerisinde mevduata en yüksek faiz uygulayan bankayı gösteriyor. Ama olması gereken sonuç olarak hangi bankaya yatırıldığında dönem sonunda en yüksek faiz alınır. Her bir ay için en yüksek faizi vereni, en yüksek faiz oranını bilmek yeterli değil.
Old 19-01-2018, 22:29   #17
Av.Taner Yeşil

Alıntı:
Yazan txyz
Söz konusu liste o ay içerisinde mevduata en yüksek faiz uygulayan bankayı gösteriyor. Ama olması gereken sonuç olarak hangi bankaya yatırıldığında dönem sonunda en yüksek faiz alınır. Her bir ay için en yüksek faizi vereni, en yüksek faiz oranını bilmek yeterli değil.

Sayın meslektaşım,
Aşağıda paylaştığım her iki Yargıtay kararında da anlatılan usule göre Merkez Bankasının verilerine göre hesap yapılabilir.
Kararlarda ayrıntılı şekilde anlatıldığı üzere, hakkın doğum tarihinde 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduata fiilen uygulanan oran birer yıllık devreler halinde belirlenerek uygulanmalıdır.

İşçinin hakkın doğum tarihinde parasını 1 yıllık vadeli en yüksek faiz oranını veren bankaya yatırdığı, takip eden yıllarda da yine aynı tarihte aynı şekilde en yüksek faiz oranını veren bankaya yatırmaya devam ettiği varsayımıyla bir hesap yapılıyor.

Veriler aylık olduğu için hakkın doğum tarihinin bulunduğu ayın oranına göre faiz istemek durumunda kalıyoruz. Eğer ki olası bir uyuşmazlık durumunda merkez bankasından hakkın doğum tarihi ile sorulduğunda, sitesinde ilan ettiği şekilde aylık oranı değil de günlük bir oran verirse sıkıntı çıkabilir ancak öyle bir verisi olsaydı bunu da yayınlardı diye düşünüyorum. Benim kararlardan ve okuduklarımdan anladığım bu
Old 19-01-2018, 22:29   #18
Av.Taner Yeşil

T.C.
YARGITAY
8. HUKUK DAİRESİ
E. 2012/12093
K. 2012/12583
T. 18.12.2012
* MEVDUATA UYGULANAN EN YÜKSEK FAİZ ORANININ TESPİTİNDE USUL ( İcra Takibine Karşı Borçlunun Faize İtiraz Ettiği - Tarafların Bildirdikleri Bankalardan Hakkın Doğum Tarihinden İtibaren Yıllık Devreler Halinde Mevduata Fiilen Uygulanan En Yüksek Faiz Oranının Sorulacağı/Kıdem Tazminatı Talebi )

* KIDEM TAZMİNATINA UYGULANACAK FAİZ ORANININ TESPİTİNDE USUL ( İcra Takibine Karşı Borçlunun Faize İtiraz Ettiği - Tarafların Bildirdikleri Bankalardan Hakkın Doğum Tarihinden İtibaren Yıllık Devreler Halinde Mevduata Fiilen Uygulanan En Yüksek Faiz Oranının Sorulacağı )

* FİİLEN UYGULANAN EN YÜKSEK FAİZ ORANI ( İşçilik Alacağının Tahsili İçin Başlatılan İcra Takibine Karşı Borçlunun Faize İtiraz Ettiği - Kıdem Tazminatı İçin Tarafların Bildirdikleri Bankalardan Hakkın Doğum Tarihinden İtibaren Birer Yıllık Devreler Halinde Araştırma Yapılacağı )

* HAKKIN DOĞUM TARİHİ ( Kıdem Tazminatı Talebi/Tarafların Bildirdikleri Bankalardan Hakkın Doğum Tarihinden İtibaren Yıllık Devreler Halinde Mevduata Fiilen Uygulanan En Yüksek Faiz Oranının Sorulması Gereği - Takip Tarihine Kadar Faiz Miktarının Belirleneceği) 2004/m. 16,32 1475/m.14

ÖZET: Dava, kıdem tazminatı alacağının tahsili için başlatılan icra takibine borçlunun faiz itirazına ilişkindir. Bu durumda kıdem tazminatı için tarafların bildirdikleri bankalardan hakkın doğum tarihinden itibaren birer yıllık devreler halinde bankalarca mevduata fiilen uygulanan en yüksek faiz oranının sorulması ve hakkın doğum tarihinden itibaren takip tarihine kadar istenebilecek faiz miktarının bilirkişiye hesaplattırılması şeklinde olmalıdır. Bu ilkeye uygun olmayan bilirkişi raporu ile sonuca gidilmesi isabetsizdir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki davacı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Takip dayanağı İstanbul 6. İş Mahkemesinin 2008/567 Esas, 2011/1020 Karar sayılı ilamında 31.555,00 TL kıdem tazminatının 11.08.2008 aktin faizi tarihinden itibaren mevduata uygulanan en yüksek mevduat faizi, diğer alacakların yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verilmiştir.

Borçlu icra mahkemesine başvurusunda, kıdem tazminatı faizi ile oranına ve diğer işçi alacaklarına uygulanan faizin fazla olduğunu ileri sürmüştür.

Borçlu tarafından faiz oranlarının uygulanmasını istediği banka adları bildirilmiş, alacaklı tarafından bildirilmemiştir.

Ziraat Bankası tarafından 11.08.2008 - 18.01.2012 tarihleri arasında en yüksek mevduat faiz oranının %13 olduğu bildirilmiş birer yıllık dönem faizleri ayrı ayrı bildirilmemiştir.

HGK.nun 20.09.2006 tarih, 2012/594-534 sayılı kararında da vurgulandığı üzere bu durumda kıdem tazminatı için mahkemece yapılacak iş; tarafların bildirdikleri bankalardan hakkın doğum tarihinden itibaren birer yıllık devreler halinde bankalarca mevduata fiilen uygulanan en yüksek faiz oranının sorulması ve hakkın doğum tarihinden itibaren takip tarihine kadar istenebilecek faiz miktarının bilirkişiye hesaplattırılması şeklinde olmalıdır. Bu ilkeye uygun olmayan bilirkişi raporu ile sonuca gidilmesi isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda açıklanan nedenlerle İİK.nun 366. ve 6100 sayılı HMK.nun Geçici 3. maddesi yollamasıyla 1086 sayılı HUMK.nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA ve taraflarca HUMK.nun 388/4. (HMK m. 297/ç) ve İİK.nun 366/3. maddeleri gereğince Yargıtay Daire ilamının tebliğinden itibaren ilama karşı 10 gün içinde karar düzeltme isteğinde bulunulabileceğine, 18.12.2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 19-01-2018, 22:30   #19
Av.Taner Yeşil

T.C.
YARGITAY
7. HUKUK DAİRESİ
E. 2014/13410
K. 2015/1976
T. 19.2.2015
* KIDEM TAZMİNATINA YÜRÜTÜLECEK FAİZ ORANI (Mahkemece Merkez Bankasından Fiilen Uygulanan En Yüksek Banka Mevduat Faiz Oranı Sorulup Fiilen Uygulanan En Yüksek Faiz Oranı Tespit Edileceği - En Yüksek Banka Mevduat Faiz Oranının Merkez Bankası'nca Bankalara Tavsiye Edilen Oran Değil Bankalarca Fiilen Uygulanan Faiz Oranı Olduğu/Ödeme Gününün Kararlaştırıldığı Ya da Temerrüdün Gerçekleştiği Günde Bankalarca Bir Yıllık Mevduata Uygulanan En Yüksek Faiz Oranı Uygulanacağı)

* FİİLEN UYGULANAN EN YÜKSEK BANKA FAİZ ORANI TESPİTİ (Kıdem Tazminatına Yürütülecek Faiz Oranı - Merkez Bankasından Fiilen Uygulanan En Yüksek Banka Mevduat Faiz Oranı Sorulup Tespit Edilen Oran Üzerinden Faiz Miktarı Hesaplattırılacağı/Mahkemece Merkez Bankası'nın Tavsiye Ettiği Oran Üzerinden Hesaplama Yapılmasının Hatalı Olduğu)

* MERKEZ BANKASINDAN FİİLEN UYGULANAN EN YÜKSEK FAİZ ORANI SORULMASI (Kıdem Tazminatına Yürütülecek Faiz Oranı - Merkez Bankası'nın Bankalara Tavsiye Ettiği Oran Üzerinden Hesaplama Yapılmasının Hatalı Olduğu/Mahkemece Merkez Bankasından Fiilen Uygulanan En Yüksek Banka Mevduat Faiz Oranı Sorularak Tespit Edileceği)

* EN YÜKSEK BANKA FAİZ ORANI (Merkez Bankası'nca Bankalara Tavsiye Edilen Oran Değil Bankalarca Fiilen Uygulanan Faiz Oranı Olduğu - Mahkemece Merkez Bankasından Fiilen Uygulanan En Yüksek Banka Mevduat Faiz Oranı Sorularak Tespit Edilen Bu Oran Üzerinden Faiz Miktarı Hesaplattırılacağı/Kıdem Tazminatına Yürütülecek Faiz Oranı)

* KIDEM TAZMİNATININ TAKSİTLER HALİNDE ÖDENMESİNİ KABUL ETMEK (İşçi Bu Konuda İradesinin Fesada Uğratıldığını İleri Sürüp Kanıtlamadığı Sürece Faiz Hakkından Vazgeçmiş Sayılacağı - Taksitlerin Zamanında Ödenmesi Durumunda Ayrıca Faize Hak Kazanılamayacağı/Taksitlerin Ödemesi Sırasında İhtirazı Kayıt İleri Sürülmesinin Sonuca Bir Etkisi Olamayacağı)

4857/m.120

1475/m.14

818/m.84

ÖZET : Dava; kıdem tazminatına ilişkindir. Kıdem tazminatına yürütülecek en yüksek banka mevduat faiz oranı Merkez Bankası'nca bankalara tavsiye edilen oran değil, bankalarca fiilen uygulanan faiz oranıdır. Merkez Bankasından fiilen uygulanan en yüksek banka mevduat faiz oranı sorulup, fiilen uygulanan en yüksek faiz oranı tespit edildikten sonra, tespit edilen bu oran üzerinden faiz miktarı hesaplattırılarak sonucuna göre karar verilmesi gerekir. Kıdem tazminatına yürütülecek en yüksek banka mevduat faiz oranı Merkez Bankası'nca bankalara tavsiye edilen oran değil, bankalarca fiilen uygulanan faiz oranıdır.

Bankaların uyguladıkları faiz oranları bir ya da birkaç aylık veya bir yıllık vadelerle belirlenmektedir. Bunlardan en uzun vade bir yıl olup, en yüksek faiz oranı da bir yıllık mevduata uygulanmaktadır. Bu durumda kıdem tazminatı için uygulanması gereken faiz, ödeme gününün kararlaştırıldığı ya da temerrüdün gerçekleştiği zamanda bankalarca bir yıllık mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı olmalıdır.

Kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini kabul eden işçi, bu konuda iradesinin fesada uğratıldığını ileri sürüp kanıtlamadığı sürece faiz hakkından vazgeçmiş sayılır. Taksitlerin zamanında ödenmesi durumunda ayrıca faize hak kazanılamaz. Bu konuda daha sonraki taksitlerin ödemesi sırasında ihtirazı kayıt ileri sürülmesinin sonuca bir etkisi yoktur.

DAVA : Taraflar arasında görülen dava sonucunda verilen hükmün, Yargıtayca incelenmesi davalı vekili tarafından istenilmekle, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldı. Dosya incelendi, gereği görüşüldü:

KARAR : 1-)Dosyadaki yazılara, hükmün Dairemizce de benimsenmiş bulunan yasal ve hukuksal gerekçeleriyle dayandığı maddi delillere ve özellikle bu delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazlarının reddine,

2-)Davacı vekili, davacının davalı bünyesinde 9.2.2007 tarihinden 17.9.2012 tarihine kadar çalıştığını, 4447 Sayılı Kanunla 1475 Sayılı İş Kanunun 14. maddesinin 1. fıkrasına eklenen 5. bent gereğince kıdem tazminatı alarak işinden ayrılmaya hak kazandığını, 17.9.2012 tarihinde dilekçesini ve ekinde SGK yazısını işverene teslim ederek işten ayrılacağını beyan ettiğini, kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretinin ödenmediğini, Düzce 4. İcra Müdürlüğünün 2012/4480 takip sayılı dosyasıyla icra takibi yapıldığını, davalının takibe itiraz ettiğini ve takibi durdurduğunu, haksız itirazın iptali ile %20'den az olmamak üzere icra inkar tazminatına hükmedilmesini istemiştir.

Davalı vekili, davacının talep ettiği miktarın fahiş olduğunu, fesih sebebini emeklilik olarak gösterse de şirketleriyle aynı iş kolunda faaliyet gösteren bir şirket kurarak haksız rekabet kurallarına aykırı davrandığını, her ne kadar şirketi başkasının adına kursa da şirketin davacıya ait olduğunu, kötü niyetle başlatılan takibe itiraz ettiklerini belirterek davanın reddini istemiştir.

Mahkemece davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.

Kıdem tazminatının işlemiş faizinin hesaplanması konusunda taraflar arasında uyuşmazlık bulunmaktadır.

4857 Sayılı İş Kanununun 120. maddesi yollamasıyla, halen yürürlükte bulunan 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesinin onbirinci fıkrası hükmüne göre, kıdem tazminatının gününde ödenmemesi durumunda mevduata uygulanan en yüksek faize karar verilmelidir. Faiz başlangıcı fesih tarihi olmalıdır. İş sözleşmesinin ölüm ya da diğer sebeplerle son bulması faiz başlangıcını değiştirmez. Ancak, yaşlılık, malullük aylığı ya da toptan ödeme almak için işyerinden ayrılma halinde, işçinin bağlı bulunduğu kurum ya da sandığa başvurduğunu ve yaşlılık aylığı bağlandığını belgelemesi şarttır. Bu halde faiz başlangıcı da anılan belgenin işverene verildiği tarihtir.

Yaşlılık aylığı bağlandığına dair belge işverene bildirilmemişse, işverence kıdem tazminatı olarak ilk taksitin ödendiği tarih bakiye kıdem tazminatı için faiz başlangıcı sayılmalıdır. Böyle bir taksit ödemesi de olmadığı durumlarda faiz başlangıcı, davanın açıldığı ya da icra takibinin yapıldığı tarihtir.

İşe iade davası sonrasında işçinin süresi içinde başvurusuna rağmen işverence işe başlatılmadığı tarih fesih tarihi olmakla, kıdem tazminatı bakımından faiz başlangıcı da, işçinin işe alınmayacağının açıklandığı tarih ya da bir aylık işe başlatma süresinin sonudur.

Kıdem tazminatı ödenmekle feri hak olan faiz hakkı da son bulur. Ancak kıdem tazminatının kısmen ödenmiş olması durumunda son taksit ödeninceye kadar faiz hakkı saklı tutulabilir. Davanın açılması da ihtirazi kayıt anlamındadır.

Kıdem tazminatına uygulanması gereken faizi düzenleyen ilgili hükümde özel bankayla kamu bankası ayrımı yapılmamıştır. Yasada, "uygulanan en yüksek faiz" sözcüklerine yer verilmiş olmakla sözü edilen faiz oranının uygulanıp uygulanmadığı tespit olunmalıdır. Bankaların belli dönemlerde T.C. Merkez Bankasına uygulayabileceklerini bildirdikleri faiz oranı filen uygulanmış olmadıkça ücret dikkate alınmaz.

Bankaların uyguladıkları faiz oranları bir ya da birkaç aylık veya bir yıllık vadelerle belirlenmektedir. Bunlardan en uzun vade bir yıl olup, en yüksek faiz oranı da bir yıllık mevduata uygulanmaktadır. Bu durumda kıdem tazminatı için uygulanması gereken faiz, ödeme gününün kararlaştırıldığı ya da temerrüdün gerçekleştiği zamanda bankalarca bir yıllık mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı olmalıdır. Aynı miktar için 2. yılın başlangıcındaki en yüksek banka mevduat faizinin belirlenerek uygulanması, gecikme daha da uzunsa takip eden yıllar için de aynı yönteme başvurulması gerekir. Yıl içinde artan ve eksilen faiz oranları dikkate alınmaz. Yıllar itibarıyla faiz oranları değişebileceğinden kararda faiz oranının gösterilmemesi gerekir.

Dava dilekçesinde belli bir faiz oranı ya da başka bir faiz türü gösterilmişse, istekle bağlılık kuralından hareket edilerek bu faiz oranını aşmayacak şekilde faize karar verilmelidir.

Kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini kabul eden işçi, bu konuda iradesinin fesada uğratıldığını ileri sürüp kanıtlamadığı sürece faiz hakkından vazgeçmiş sayılır. Taksitlerin zamanında ödenmesi durumunda ayrıca faize hak kazanılamaz. Bu konuda daha sonraki taksitlerin ödemesi sırasında ihtirazı kayıt ileri sürülmesinin sonuca bir etkisi yoktur. Ancak, taksitlerden bir ya da bazılarının gününde ödenmemesi durumunda hak kazanılan kıdem tazminatının tamamı için faize karar verilmelidir. İşçinin taksitli ödemeyi öngören ödeme planını kabulü, ancak taksitlerin gününde ödenmesi halinde işveren yararına sonuç doğurur. Taksitler gününde ödenmediğinde işçinin taksitli ödeme anlaşmasıyla bağlı olduğundan söz edilemez. İşçi, işverence anlaşmaya uyulacağı varsayımıyla taksitli ödemeyi kabul etmiş sayılmalıdır. İş hukukunda işçi yararına yorum ilkesi de bunu gerektirir. Bu itibarla, kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini öngören anlaşmanın işverence ihlali halinde işçi, kıdem tazminatının tamamı için fesih tarihinden itibaren faize hak kazanır. Daha önce yapılan ödemeler de Borçlar Kanununun 84. maddesi uyarınca öncelikle faize ve masraflara sayılmalıdır.

Kıdem tazminatı faizi gecikme faizi niteliğinde olduğundan, faize faiz yürütülmesi mümkün olmaz. Faiz alacağı başlı başına icra takibi ya da davaya konu olmuş olsa dahi, faiz niteliğini kaybetmediğinden ayrıca faize hak kazanılamaz.

Somut olayda, mahkemece kıdem tazminatı işlemiş faizi için Merkez Bankası'nca tavsiye edilen faiz oranı üzerinden yapılan hesaplamaya göre istemin kısmen kabulüne karar verilmiştir. Kıdem tazminatına yürütülecek en yüksek banka mevduat faiz oranı Merkez Bankası'nca bankalara tavsiye edilen oran değil, bankalarca fiilen uygulanan faiz oranıdır. Merkez Bankasından 17.9.2012 tarihinde fiilen uygulanan en yüksek banka mevduat faiz oranı sorulup, fiilen uygulanan en yüksek faiz oranı tespit edildikten sonra, tespit edilen bu oran üzerinden faiz miktarı hesaplattırılarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, Merkez Bankası'nın tavsiye ettiği oran üzerinden hesaplama yapılması hatalıdır.

Kabule göre de, dava kısmen reddedilmiş olmasına rağmen davalı yararına avukatlık ücretine hükmedilmemesi ve kabul/red oranına göre hesaplanacak yargılama giderinin taraflara yükletilmemesi hatalı olmuştur.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarda yazılı sebeple BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istenmesi halinde davalıya iadesine, 19.02.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 20-01-2018, 06:41   #20
txyz

Teşekkürler Sayın Meslektaşım kararlar için. Bu durumda bir yıllık dönemler itibariyle en yüksek faiz veren bankaya yatırılması durumunda ne kadar faiz getirisi olacağı hesaplanıyor sanırım.
Old 15-11-2018, 15:06   #21
Av.ZeynepA

İyi çalışmalar sayın meslektaşlarım,
Bir ilamı icraya koyacağım ancak mevduata uygulanan en yüksek faiz konusuna takılmış bulunmaktayım. Kıdem tazminatı için 30.06.2015 tarihinden itibaren uygulanacak faizi ve ikramiye alacağı için 10.02.2016 tarihinden itibaren uygulanacak faiz oranını nasıl belirleyeceğimi bilemiyorum. İtiraza konu olmaması için faiz oranının kaç olması gereklidir. Bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Old 28-01-2019, 15:09   #23
Av.Taner Yeşil

Alıntı:
Yazan Av.Taner Yeşil
Merkezbankasının yayınladığı LİNK 'teki oranlardan faydalanarak Tbb'nin İcratek programına özel faiz tanımlamaya çalışırken İcratek'e TCMB'deki verilerin doğru bir şekilde tanımlanmış olduğunu fark ettim. Şu an için TCMB'de en son 2017 Kasım ayının oranlarını vermiş. Faiz dökümü alarak da hesabı kontrol ettim, Yargıtay kararları doğrultusunda 1'er yıllık devreler halinde o aya denk gelen faiz oranının uygulanacağı şekilde kendi hesabı yapıyor.
Benim alacağımın doğumu 2016 Kasım idi onun için 2.yıl için herhangi bir sıkıntı olmadı.Yargıtay kararlarından da anladığım kadarıyla 2018 Kasım'a kadar dosya borcu ödenirse problem olmayacak.Aksi takdirde takipten sonra işleyecek faizin hesabını yaparken 2018 Kasım ayındaki oranı kullanmak gerekecek. Ne zamandan beri oranlarının yayınlandığını bilmiyorum ancak bu büyük muammayı ortadan kaldırdığı için Merkez Bankasına teşekkür ediyorum

Düzenleme butonunu bulamadığım için kendi mesajımı tekrar alıntı yapıyorum. İlgili internet adresi değişmiş. Yeni adres : https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...R20CDwM4%3D/tr
Old 09-04-2019, 22:14   #24
Fazladanödemeyeçözüm

Merhaba meslektaşlarım, merkez bankası fiilen uygulanan faiz oranları üzerinden başlattığımız takip aleyhine şikayet davası açıldı ve görüyoruz ki mahkemeler hala taraflardan banka ismi talep ediyor merkez bankası artık bildirilen değil fiilen uygulanan faiz oranlarını resmi sitesinde paylaştığına göre hala neden taraflardan banka ismi isteniyor, merkez bankasına bir müzekkere ile sorulsun bitsin bu mesele. Bankaların hangisinin fesih tarihinden bugüne her yıl ne kadar faiz oranı verdiğini biz nasıl bilelim
Old 10-04-2019, 08:00   #25
txyz

Sayın meslektaşım http://www.icradestek.com/ sitesine üye olduktan sonra mevduata uygulanan fiili faiz sorgulaması yapabiliyorsunuz. Sorgulamada en yüksek fiili faiz veren bankalar da tek tek görünüyor. Sitede hızlı hesap -işçi alacağı menüsünden hesaplamaya ulaşabilirsiniz. Birer yıllık dönemler itibariyle hesaplama yaparsanız kayıp da yaşamamış olursunuz.
Old 10-04-2019, 18:10   #26
Fazladanödemeyeçözüm

Sayın txyz icradestek programı öneriniz için çok teşekkür ederim. İcradestek programından fesih tarihini baz alarak kıdem tazminatı için belirttiğiniz işçi alacağı menüsünden birer yıllık dönem itibariyle faiz sorgulaması yaptığımda merkez bankası fiilen uygulanan faiz oranları ile örtüşmüyor, icratek programı kullanıyorum 2018 yılı Eylül ayı için merkez bankası fiilen uygulanan faiz oranı %33 görülüyor aynı yıl aynı ay için icradestekte Eylül ayı en yüksek faiz %15,65 görülüyor, Merkez Bankasının kendi web sayfası ile icratek verilerini kontrol ettik icratek ile merkez bankası verileri uyumlu, Merkez Bankası açıkladığı verileri fiili veriler olarak nitelemekle biz uygulayıcılara hangi mesajı vermeye çalışıyor, merkez bankası verilerini kale almayan yargıtaya hak verdim doğrusu fiilen 2018 yılı eylül ayında en yüksek mevduat faizini veren bankanın faizi %15,65 iken hangi mantıkla aynı yıl ve ay için fiilen %33 oranı yayınlanabiliyor, hayali veriler hangi hakla fiili sözcüğü ile birlikte yayınlanabiliyor, gerçekten pes doğrusu..
Old 10-04-2019, 22:49   #27
txyz

Sayın Meslektaşım, icratakiplerim kulanıyorum onda da 10,6 görünüyor ve bu oran da yanlış. 2018 Eylül ayı için faiz oranının 27-28 e çıktığını hatırlıyorum genel olarak, ancak bazı bankalarda 33'e çıkmış olma ihtimali de yüksek. En iyisi icradestek sitesinde yüksek faiz verdiği görünen pek duyulmamış bankalarla irtibata geçin o aydaki oranları net öğrenmek için.Alttaki yazısı okumanızda da fayda var.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/su...tirelim/404451
Old 17-04-2019, 10:56   #28
av.seyma

Merhaba sayın meslektaşlar,

Bu şekilde kıdem tazminatını ilamlı takibe koyduktan sonra , karşı taraf fahiş faiz oranını ve miktarının iptalini talep ettiyse bu aşamada icra dosyasındaki faiz oranı değiştirilebilir mi değiştirebilirse nasıl değiştirilebilir yoksa iptalden sonra tekrar yeni takip mi açılması gerekiyor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi