Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Neden bayan stajyer?

Yanıt
Old 19-07-2006, 10:41   #1
Av.Nefer

Önemli Neden bayan stajyer?

Baro sayfasının Bilgi Havuzu 'na günlerdir göz gezdiriyorum; avukat yanı stajımı yapmak maksadıyla, avukat bulmak için.. Stajyer arayanların bıraktıkları ilanlar ilgimi bir hayli çekiyor.. Bıraktıkları ilanlarda ;genelde bürolarının nerede bulunduğu, çalışma alanları hakkında açıklayıcı bilgilerin yanı sıra; yabancı dil düzeyi, bilgisayar bilgisi konularında aradıkları kriterleri de yazıya döküyorlar. Fakat bırakılan ilanların çoğunda ilgimi çeken diğer bir husus daha var ki o da, aradıkları stajyerin bayan olması konusu.. Merak ediyorum da "neden?"..

Cevabı değerli avukatlarımdan bekliyorum.. Saygılar..
Old 19-07-2006, 10:55   #2
Admin

Yanında sadece bayan avukat çalıştıran büyük ve ünlü bir hukuk bürosu sahibinin gerekçesini aktarıyorum: (Tepkilerinizi bana yöneltmeyiniz, ben aracıyım!)

"Genç bir erkek avukat ya da stajyer, yanınızda yetişir, işi öğrenir, müşterilerinizle tanışır ve iyi ilişkiler içine girer, 5-6 yıl sonra siz tam ondan verim almayı düşündüğünüz sırada 'Ben kendime büro açıyorum' diyerek yanınızdan ayrılır ve üstelik sizin büronuz aracılığıyla tanığını müvekkillerinizin bir kısmını da yanında götürür.

Genç bir bayan avukat aldığınızda 5-6 yıl sonra evlenir, evliyse çocuk doğurur, ya da işi bırakır ama en azından kendi bürosunu açıp, müşterilerinizin bir kısmını yanında götürme ihtimali erkeğinkinden çok daha düşüktür."
Old 19-07-2006, 19:19   #3
Av.Nefer

Mutlu ups..

sayın Admin,
avukat büyüğünüz bayanları pek iyi tanımıyor galiba!
ya da daha gerçek yüzünü gösteren bayan çıkmamış karşısına..
Old 19-07-2006, 19:59   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bayan stajyer, bir sure sonra bayan sekreteri gereksiz kılar... Tek ücret, iki iş... Yani ekonomiktir.

Bence adı açıkça böyle konmasa da, büyük şehirlerde staj yapan stajyer hemcinslerim aci ifadelerle gülümseyecektir.

Erkek stajyere bulaşığı biraz zor yıkatır, masanıza ve müvekkillerinize çay getirmesini biraz zor (yine de imkansız demiyorum!)istersiniz.

Yanlış mıyım?
Old 19-07-2006, 20:18   #5
ibrahimkovanci

şimdi ben öğrenciyim ama gercekten stajer bayanlara bulaşık yıkatmayı düşünen avukatlara(böyle avukatlar varsa) tek diyecem yazıklar olsun çünkü o insanlar oraya hukuk öğrenmeye geliyorlar bulaşıkcılık yapmaya degil biraz sert cıktıysam kusura bakmayın çünkü gercekten bu durum çok vahim bir durumdur
saygılarımla
Old 19-07-2006, 21:55   #6
Av.Nefer

Neşeli

Aslında ben bu konuyu açarken daha fesatça düşünmüştüm; bayan stajyerin, erkek stajyerden daha önce tercih edilmesi konusunda.. Fakat şimdi olayın gerçek içeriğini idrak edebiliyorum.. Yeri geldiğinde iyi bir sekreter, yeri geldiğinde de iyi bir yardımcı (!)..

Bayan arkadaşlar sanırım bu gidişatı kabullenmek gerek.. Bu gerçeği; tercih sırasında ikinci palnda kaldığımda, benim de hatırlamam lazım sanırım sanırım..

Saygılar..
Old 19-07-2006, 22:20   #7
Av.Levent

Ben yanına bayan stajer alan bir avukatın ne bulaşık yıkatmayı ne de sekreter olarak kullanmayı düşüneceğini zannetmiyorum. Böyle ufak hesaplar peşine düşebilecek bir avukatında olacağına inanmak istemiyorum.
Old 19-07-2006, 22:32   #8
obaykan

Varsayılan :)

arkadaşlar ben farklı bir biçimde bakmak istiyorum olaya.Bayan avukatlar,en azından tanıdıklarım demek daha doğru olur genelde erkek stajyer çalıştırmayı daha uygun görüyorlar.Bazı bayan avukatların,yanlarında bayan stajyer çalıştırmak istememeleri bayanlar arası rekabetin ofis ortamına taşınmaması olabilir mi acaba?
Old 19-07-2006, 23:39   #9
Av.Ayşe

Bayan stajyerim ama ne bulaşık yıkadım ne de avukatıma çay taşıdım.Asla böyle taleplerle karşılaşmadım.Ama tabi herkes benim kadar şanslı değil.Çünkü büyük şehirlerde staj yapan bayan arkadaşlarımdan benzer şeyleri ben de duydum.Elbette olması gereken bu değil.Bence stajyer avukatların durumu yasalarla daha ayrıntılı bir biçimde düzenlemeli ve stajyer avukatlar lehine iyileştirmeler yapılmalı.Bu ihmal edilen bir konu maalesef.Barolar birliği bu konuyu gündeme getirebilir ve düzenleme yapılmasını sağlayabilir elbette.Umarım en kısa zamanda bu sorunlar ortadan kalkar.
Saygılarımla.
Old 19-07-2006, 23:59   #10
Av.Nefer

Mutsuz ...

sayın Av.Levent,
"Ben yanına bayan stajer alan bir avukatın ne bulaşık yıkatmayı ne de sekreter olarak kullanmayı düşüneceğini zannetmiyorum." demişsiniz.. geçen gün bir avukatla görüşmeye gittim stajyerlik için ve bana verebileceği cep harçlığının en fazla 300 YTL olabileceğini söyledi.. hesap ettim de verebileceği mebla benim sadece yol paramı ucu ucuna karşılıyor.. demek istediğim avukatların stajyerleri çok amaçlı kullanmak istemeleri bana pek ters gelmiyor..
saygılar..
Old 04-09-2006, 19:36   #11
yağmurdamlası

Bence bayan stajerlerin ayrıcalığı diye bir şey olamaz.Mesleğine bağlı bir avukat yanındaki stajerinin cinsiyetine önem verecek bir insan değildir önem veren varsa ona ne diyeceğimi bilmiyorum.Önemli olan yanındaki stajerini tecrübelerinden verebilmek olmalıdır.Sizce?
Old 05-09-2006, 09:45   #12
KARİNE

merhaba, bence kadın erkek ilişkileride bu şeçimlerde önemli farklı cınsler birbiri ile daha verimli calısıyor stajer arkadaslarımdan duyduklarım ve benımde 2 senelık tecrubemde bayan stajerle daha ilgiliydi avk beyimiz o yüzden bende bayan 1 avukatın yanında çalışma fikrini düşünmüyor değilim galiba hemcinsler birbirlerini kıskanıyor böyle 1 durum varsa cok normaldir ayrıca bulaşık yada çay servisini abartılı olmadığı sürece sohbet konusu bile olmamalı herkesin bu yollardan geçtiğini düşünüyorum bunlara çok takılmayalım tşklr...
Old 05-09-2006, 11:53   #13
PINAR YILMAZ

Mutlu

Bence bayan yada erkek ayırımı yapmadan işini iyi yapabileceğine inanılan kişiler seçilmelidir.Ama bu şekilde bayan yada erkek önceliği yapıldığı doğru.Bence de sayın Mert'in yorumu çok doğru.İnsanlar farklı cinslerle daha iyi çalışabiliyorlar.Çünkü ister istemez hem cinsler arasında bir rekabet oluyor maalesef...
Old 05-09-2006, 11:58   #14
KARİNE

Varsayılan :)

1 bayanın bunu kabul etmesı sevındırıcı aslında bu gerçegi herkes kabul edıyor yalnız kabullenmek ve desifre olmak istenmiyor galiba tsklr pınar hanım...
Old 05-09-2006, 16:45   #15
minerva

ben avukatların bayan stajer tercih etmediklerini düşünüyorum.çünkü bayanları rahatça oraya buraya gönderemiyceklerini düşünüyorlar.ayrıca ofise gelen bayan stajer ve sekreter arasında bulaşığı kim yıkıycak yerleri kim silicek konulu yüksek gerilimli tartışmalar çıkıyor ki bu da avukatın hiç hoşuna gitmiyor(özellikle erkekse).sekreterler sanki stajer bütün gün yatıyormuş gibi bütün işleri stajere yüklüyor bir vs vs...sonuç olarak bayan bir stajer dışarıda birsürü insanla muatap olurken bir de büroda aynı şeyleri yaşıyor.bu da bir çok avukata göre onun iş performansının düşmesine sebep oluyor
Old 11-09-2006, 12:40   #16
Av.Nebi

Bu tarz kötü düşüünen, Bayanı stajyerden öte kullanan avukatları kınıyorum...
Old 11-09-2006, 15:13   #17
av.öznur

staja kabul edilirken bayan olmam aranan bi özellik değildi açıkçası. ayrıca stajım sırasında sekreter büroda olmadığı zamanlarda çay servisi yapmışımdır. açıkçası bunu garipsememiştim. olağan çıraklık süreci ne de olsa. eğer avukat sadece çay yaptırmak için stajer arıyorsa kendine hakkaten ayıp ama, mesleği sevdiren ve bildiği ne varsa öğretmeye çalışan ustamı da sırf çay getirtti diye kötüleyemem açıkçası.. biraz daha anlayış..
bunun yanında ilerde bi stajer alırsam erkek olmasını tercih ederim açıkçası ama bunun kıskançlıkla alakası yok. iş bölümü açısından daha verimli olacağını düşündüğüm için..
Old 19-09-2006, 11:25   #18
_NALAN_

neden bayan satjyer güzel bi soru ve cevabıda içinde. adı üstünde bayan daha özverili adı üstünde stajer bir avukatlık bürosundaki hızlı tempoya ayak uyduracak. o yüzden bayan stajjer.
Old 23-09-2006, 19:29   #19
white liar

Bence bayan stajer öncelikle daha yönlendirilebilir ve rekabet açısından büyük bir risk taşımıyor(!) diye düşünülüyor.tercih sebebi budur!
Old 28-09-2006, 18:25   #20
ISIL YILMAZ

Bu soruyu ilan veren büroya açıp sorsanız da cevaplarını biz de öğrensek...
Old 29-09-2006, 13:10   #21
Av.Duygu Işık Behrem

Arkadaşlar, şanssızlık bende mi bilemiyorum ama ben avukatlığa adım attığım ilk günden bu yana pek çok olumsuz olay yaşadım, çay ikram etmek, bulaşık yıkamak,telefonlara bakmak için stajyer aramak/çalıştırmak o kadar masum kalıyor ki yaşadıklarımın yanında! Hatta stajyerliği geçtim, stajyerliğin ardından çalışmaya başladığım ilk büroda bile yanında çalıştığım avukat arkadaş bunları yaptırmaya çalıştı bana. Tabii ki münasebetimiz bu ve daha pek çok sebeplerin birleşmesi neticesinde 1 aydan uzun süremedi...

Yaşadığım ve bir kısmını burada dile getiremeyeceğim sorunlar, mesleğimi ve bu mesleğin ortamını çok defa sorgulamama, mesleğimden uzaklaşmama ve hatta 7-8 ay boyunca avukatlık yapmamaya kadar götürdü beni.

Ardından tekrar gücümü toplayarak ve çirkin olan her şeye gözümü kapatarak yeni bir başlangıç daha yaptım. Şu anda tekrar mesleğe başladım ve 5-6 aydır çalışıyorum. Önüme 1 yıl koydum bu mesleği sevmeye çabalamak için.

Hukuku sevmek ayrı, avukatlığı sevebilmek ayrı! Hukuk her haliyle güzel bir kadın gibi; kıymetli bir taş kadar parlak ve aydınlık benim için ancak mesleğin bu taş kadar parlak ve aydınlık olduğunu söyleyebilmem mümkün değil ne yazık ki! (Kanunların lafzındaki hatalar güzel mi diye soracak olursanız onların da tartışma aşaması zihin açıcı ve keyiflidir örneğin )

Benim naçizane tavsiyem, Kendinizi asla ezdirmeyin kadın ya da erkek farketmez, mesleğin çirkinleştirilmesine izin vermeyin. Değer göreceğiniz ve değer vereceğiniz birilerinin yanında stajınızı yapın ve mesleğinizi icra ederken de böyle insanları arayın. İlanlara gelince, özellikle erkek ya da özellikle bayan avukat aranması hususu fazlaca karşılaşılacak bir durum. Çünkü icra işleri için erkek tercih eden ya da başka sebeplerle bayan tercih edebilen bürolar olabilmektedir. İlla ki art niyet aramayalım
Ancak bir görüşmeye gittiğinizde her şeyi en ince ayrıntısına kadar konuşun, kendi kişiliğinizi ve isteklerinizi de ortaya koyun, sizi bir köle olarak değil de zorlandığı noktalarda fikir danışabileceği, yardım isteyebileceği, değer verilecek bir meslektaşı olarak görmesini sağlayın. Kendinizi daha ilk görüşmede bile belli edebilirsiniz ve aynı zamanda karşınızdakini de bir ölçü tanımaya çalışabilirsiniz.
Çalıştığım ilk iki büroda,iş görüşmesi sırasında taleplerimi, isteklerimi ve kendimi ortaya koyamadığım için pek çok sorun yaşadım ama bu iki kötü tecrübe bana beraberinde pek çok olumlu şeyi de getirdi . Yaşananlardan sonra ne istediğimi ve ne istemediğimi biliyorum, isteklerimi çekinmeden ve olduğu gibi dile getiriyorum,kendimi karşımdaki insana belli ediyor ve ilkesel olarak doğru bulmadığım şeyleri yapmayacağımı söylüyorum. Uzun vadeli bir huzur ve mutluluk için size de önerilerim bu yönde olacaktır.
Sevgi ve saygılarımla.
Old 29-09-2006, 13:23   #22
Tiocfaidh

Bu konuda, bunu yazmaya defalarca yeltendim ancak münasebetsizlik olarak anlaşılır kaygısıyla her defasında vaz geçtim. Sayın Duygu82'nin isyanını gayet iyi anlıyorum ve diyorum ki kendini avukat olarak nitelendiren, oysa insan olmanın temel niteliklerine bile sahip olmayan bazı cübbeli yamyamların bayan stajyer tercih etmelerindeki sebep sadece çay, kahve yaptırıp bulaşık yıkatmak kadar masum değil malesef.

Bu sitedeki her biri birbirinden kıymetli üyeleri tenzih ediyor, lafımın meclisten dışarı olduğunun altını çiziyorum.
Old 29-09-2006, 13:47   #23
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Avukat yanında staj, meslek içi sorunların yeterince çözülemediği, avukat enflasyonunun yaşandığı bir ortamda kaçınılmaz biçimde sorunlara gebedir.

Avukat yanında staj, altı aydır. Ama büyük şehirlere gidin bakın, avukatlık stajıFİİLEN "bir tam yıl" avukat yanında staj demektir. Staj yapan ve nihayet artık bilfiil çalışmaya başladığı yanılgısını taşıyan meslektaş adayı bile, adliye stajı sırasında kendisini her duruşmayı izlemeye çağırmayan, devamlılığı şart koşmayan mahkeme hakiminin davranışına sevinir (ben de sevinmiştim).

Oysa staj, adı üzerinde stajdır. Ekonomik destekten azade olan meslektaş adayı, "çalışmaya başladım!" sevinciyle avukatın bürosuna koşar, ama bu gözlükle bakıldığı için, kısa bir süre sonra işler değişir, stajın adı değişir, ücretsiz olan staj ücret beklentisine dönüşür, meslektaş adayının mağduriyetini gören avukat ya bu konuda kişisel yardımda bulunmaya çalışır, ya da konu sigortasız işçiliğe/sekreterliğe döner.

Ve bir yıl sonra belki aynı mahkeme salonunda, yanyana oturarak kendi işlerinin duruşmalarını bekleyecek olan iki avukat halinde yanyana geleceklerdir. Bir yılın sona ereceği, o çetin bir yıl içinde unutulur. Kişisel beklentileri, menfaatler ve sistemin yanlışlıkları yüzünden.

Stajyer avukatların, meslektaş adaylarımın, bağımlılık ve ücret ilişkisi içerisine girerek avukat yanında staj yapmalarını, kesinlikle onaylamıyorum.

Para kazanma gerekliliği, gerekirse başka bir işte çalışılarak giderilmelidir.

Mesela, gerektiğinde bir cafede çay-kahve ikram ederek para kazanılmalı, ama aynı iş avukat yanındaki stajda göreve dönüşmemelidir.

Stajyer,sadece hukuki eğitim almak, çalışmak, bilgi ve görgüsünü arttırmak görevi ile o büroda bulunmalıdır.

Bu davranış stajyerin daha staj aşamasında onurunun kırılmasını önleyecek, bu tür beklentileri olan avukatlara da stajın ne olduğunu ve yanlarında yarınki kendilerini yetiştiriyor oldukları gerçeğini anımsamalarına yardımcı olacaktır.

Saygılarımla
Old 29-09-2006, 18:27   #24
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Av. Sehper,
"para kazanma gerekliliği gerekirse başka bir işte çalışılarak giderilmelidir" demişsiniz fakat bildiğim kadarıyla ve bir değişiklik yapılmadı ise, avukat stajyerlerinin çalışma yasağı bulunmaktadır. Bu nedenle başka bir işle gelir elde etmek yoluna gidildiğinde bu yasaya aykırı bir durum oluşturacaktır.

Başlık altındaki mesajlara ilaveten,

Avukatlık Kanunu m.23/2 uyarınca;
Alıntı:
Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idari makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikle gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerle, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar.

Bunlar stajyer avukatın ödev ve yükümlülüklerine ilişkin düzenlemeler... Acaba kaç stajyer arkadaşımız bu sayılanları yapabilmektedir? Hak ve hukukun yerini bulması için çalışan saygıdeğer avukatlarımızın kendi meslektaşlarının haklarına daha fazla saygılı olması gerektiğine inanıyorum.
Sevgi ve saygılarımla...
Old 02-01-2007, 00:01   #25
calikusu_kamuran

Benim kanaatim ise şu, bayanlar başkalarının işini belki pek yargılamaz...İşi yap geç, ötesiyle ne işin var hesabı...Erkekler ise hileyi, kandırmacayı,az ücretle çalıştırıldığını, vs. vs. hayatlarında bu denli olaylarla çok fazlaca karşılaşmış olduklarından ve belki kendileri de fazlaca yaptıklarından daha çabuk anlarlar...Sevgiler(Herkes her işe karışmamalı öyle değil mi...Sarı Çizmeli der ki hocanın dediğini yap, yaptığını yapma)...Ayrıca bu durum çoğu meslek için geçerlidir.

Ama şu kadarını söyleyim, çoğu stajer için staj dönemi öngörülen verimlilikle geçmiyor.Meslektaşlarımız arasında emin olun bir kopukluk var...Mesleğin bağımsızlık gerektirmesinden midir bilemem...Ama biri, diğerinin menfaatlerinin gereklerini hiçe saymayı maharet olarak görüyor...ŞAKA MAHİYETLE SÖYLENENLERDEN SEÇMELER: Stajer avukatın ruhsat alımı anında kıdemli meslektaşın latife beyanı: PASTADAN BÜYÜK BİR PAY DAHA KAYBETTİK.
Old 07-01-2007, 19:58   #26
Av.Duygu Keleş

Stajım esnasın 3 bay avukat ile çalıştım.Hepsi de çok nazik ve meslekte başarılı insanlardı.BAna birşeyler öğretebilmekten başka hiçbir davranışları olmadı.Elimi sıcak sudan soğuk suya sokturmadılarBende ruhatımı öyle bir şevkle aldım ki anlatamam.Fakat avukatlık vasfımla bir avukat bayın yanında çalışmaya başladım.Tam 1.5 yıl boyunca 400 YTL ye büronun tüm icra ve dava işlerinin yanısıra,çay servisi,masa ve çekmece temizliği,faks ve fotokopi çekimleri va hatta yer süpürmeye kadar akla hayale gelmeyecek işleri yapmak durumunda bırakıldım.Bunun üstüne birde başarılar avukatın,aksilikler ve yanlışları da benim üzerimde kaldı.
Bu asla bir sitem değildir.Çünkü bunu ben kabulledim ve yaptım,çünkü o şartlar altında yapabileceğim başka bir şey yoktu.
Ama bunları yaşadığıma da pişman değilim.Çünkü ileri de bende serbest çalışmaya başlarsam ve yanımda stajyer yahut avukat olarak bir arkadaşım olursa bu yaşadıklarımı ona yahut onlara yaşatmayacağım.
Atalarımız boşa dememiş:"Bir musibet bin nasihattan iyidir" diye.
Ben nasihatimi aldım.
Saygılarımla...
Old 08-01-2007, 17:27   #27
Av_Ece Altunay Önal

Varsayılan Yorumsuz...!

İzmir'de stajıma ilk başladığım ofisten ayrılıp İstanbula gelmeye karar verdiğim zaman yanında staj yaptığım avukat yerime başka bir stajyer bulamamı istemişti..Üstüne basa basa da bayan olsun dedi.Çalışabilecek bir arkadaşım olduğunu ama erkek olduğunu söylediğimde "Erkek istemiyorum, hiçbirinden memnun kalmadım,savsaklıyorlar. İşeri güçleri işten nasıl kaytaracaklarını, rahatlarını düşünme" demişti
İstanbul'a geldim, görüşmeye gittiğim üç ofisin ikisi "erkek stajyer arıyoruz" dedi..Tesadüf!!
Old 28-01-2007, 01:15   #28
Av.ZekiÖZSOY

Varsayılan bayan stajyerler iş yaptırılması

Meslektaşlarımızın yanında bulunan ( avukatlık mesleğini öğrenmeye çalışan erkek veya bayan farketmez) stajer avukatlara özel işleri ve büro işleri yaptırmasını kınıyorum .Bir bayan stajerin bulaşık yıkamasını, konuklara çay getirmesini istemesine ise söylecek söz bulamıyorum.
Old 10-02-2007, 15:02   #29
hukukii

malesef ilerde meslektaş olacağımız avukatların çoğu, stajyer avukatla ilişkisini sanayici kafasıyla, usta cırak iliskisi icerisinde düşünüyor.hukuk fakultesi okumus bir insana çay getir, masayı temizle, bulasığı yıka denilmemesi gerekiyor.bunları yapan avukatların meslegine ne kadar saygısı var.....?
Old 11-02-2007, 16:46   #30
tuuba68

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Bayan stajyer, bir sure sonra bayan sekreteri gereksiz kılar... Tek ücret, iki iş... Yani ekonomiktir.

Bence adı açıkça böyle konmasa da, büyük şehirlerde staj yapan stajyer hemcinslerim aci ifadelerle gülümseyecektir.

Erkek stajyere bulaşığı biraz zor yıkatır, masanıza ve müvekkillerinize çay getirmesini biraz zor (yine de imkansız demiyorum!)istersiniz.

Yanlış mıyım?
ben de stajımı büyük bir şehirde yaptım ama, benim büromda avukatım benden ne çay istedi, ne de bana bulaşık yıkattı..hakketen bunu stajerinden talep eden avukatlar varmıdır?? bana iş yaptırırken bile rica ile yaptırırdı..galiba benim avukatım çok iyiymiş.. )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi