Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukat tutma yetkisi verilen kişinin vekalet verdiği avukatın davaları takip etmemesi

Yanıt
Old 17-10-2015, 18:08   #1
stenbol

Varsayılan avukat tutma yetkisi verilen kişinin vekalet verdiği avukatın davaları takip etmemesi

Müvekkilim işleri dolayısıyla kendisi adına avukat tutması için bir vekaletname çıkarmış ve adına vekaletname çıkarılan şahıs bu tevkil yetkisine dayanarak tek vekalette 4 tane avukata genel dava vekaletnamesi vermiştir,fakat avukatlar tarafından herhangi bir işlem yapılmamış,dava açılıp düzenli takip edilmemiştir.Müvekkil dosyayı takip etmemi istedi fakat hala dosyada mevcut vekalet bulunduğundan ne yapacağımı bilemedim.Sorun şu ki avukatların tek tek azledilip ayrıca tevkille avukat tutma yetkisi verilen şahsında mı azledilmesi gerekir yoksa sadece avukat tutma yetkisi verilen şahsın azledilmesi yeterli midir?
Old 18-10-2015, 22:51   #2
imsel

Bu durumda alt vekalet söz konusu oluyor.O nedenle hem vekilin hem de alt vekilin azledilmesi lazım.Noter kanalıyla vekillere ihtarat yaparak azledilmeli.Kolay gelsin.
Old 19-10-2015, 11:27   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Müvekkilim işleri dolayısıyla kendisi adına avukat tutması için bir vekaletname çıkarmış ve adına vekaletname çıkarılan şahıs bu tevkil yetkisine dayanarak tek vekalette 4 tane avukata genel dava vekaletnamesi vermiştir,fakat avukatlar tarafından herhangi bir işlem yapılmamış,dava açılıp düzenli takip edilmemiştir.Müvekkil dosyayı takip etmemi istedi fakat hala dosyada mevcut vekalet bulunduğundan ne yapacağımı bilemedim.Sorun şu ki avukatların tek tek azledilip ayrıca tevkille avukat tutma yetkisi verilen şahsında mı azledilmesi gerekir yoksa sadece avukat tutma yetkisi verilen şahsın azledilmesi yeterli midir?
Sayın stenbol;

Sayın imsel'in işaret ettiği gibi vekaletten azil uygulamasını devreye sokmak isabetli bir yol olabilir diye düşünüyorum. Ancak, masraf vb. hususlarla ilgili bir sıkıntı yaşanmış olabileceği düşüncesiyle öncelikle vekillerle görüşmeniz de seçenek olarak değerlendirilebilir.

Asıl üzerinde durmak istediğim nokta "avukat tutmak" tabirinin kullanımıdır. Kamuoyunda sıklıkla kullanılan bir ifade biçimi olmakla birlikte bana tuhaf geliyor ancak kullanım o kadar yaygınlaşmış ki insanları bu kullanımdan vazgeçirmek çok zor..

En azından avukatların bu tabiri kullanmaması gerektiği düşüncemi acizane paylaşmak istedim.

Konu daha önce THS'de tartışılmış. bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17568

Saygılarımla..
Old 19-10-2015, 14:47   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan stenbol
Alıntı:

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın stenbol;

Sayın imsel'in işaret ettiği gibi vekaletten azil uygulamasını devreye sokmak isabetli bir yol olabilir diye düşünüyorum. Ancak, masraf vb. hususlarla ilgili bir sıkıntı yaşanmış olabileceği düşüncesiyle öncelikle vekillerle görüşmeniz de seçenek olarak değerlendirilebilir.

Asıl üzerinde durmak istediğim nokta "avukat tutmak" tabirinin kullanımıdır. Kamuoyunda sıklıkla kullanılan bir ifade biçimi olmakla birlikte bana tuhaf geliyor ancak kullanım o kadar yaygınlaşmış ki insanları bu kullanımdan vazgeçirmek çok zor..

En azından avukatların bu tabiri kullanmaması gerektiği düşüncemi acizane paylaşmak istedim.

Konu daha önce THS'de tartışılmış. bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17568

Saygılarımla..
'Avukat Tutma'
Mesajı okumama etken olan kavram.
Mesajı okuduktan sonra aklıma takılan ise: 'Tutulan' dört avukattan sonra beşinci bir avukat tutmanın 'esbabı mucibesi' ve beşinci avukattan sonra altıncı bir avukat tutma ihtimalinin çok yüksek oluşu!
ve
Herşeyden önce ilk dört avukatın neler yaptıklarını/neler yapmadıklarını, herhangi birşey yapmadılarsa neden yapmadıklarını kendilerinden öğrenmek.

Saygılarımla
Old 20-10-2015, 13:44   #5
stenbol

Sayın meslektaşlarım malesef dil alışkanlığı haklısınız uyarınızı dikkate alacağım saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi