Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Sorumsuz Bir Eş Ve Baba

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2014, 10:19   #1
hayat11

Varsayılan Sorumsuz Bir Eş Ve Baba

Merhabalar 2008 mayıs ayında bi evlilik yaptım 1.5 senedir eşimle aramız kötü ( tek nedeni ailesinin ırkçılık yapması)hatta ailesiyle yaşamaya başladı. Bu sırada bi sevgilisi olmuş. şimdi boşanmak istiyor bütün çabalarıma rağmen fikri sabit. Aldatılmak daha boşanma davası bile açılmadan hayatına birilerini sokması affedemeyeceğim bir konu. Bir kızımız var 3 yaşında onunla ilgili hiç bir kaygısı yok babasının. bütün bakımını 1.5 senedir ben üstlenmiş durumdayım. evlendikten 1 sene sonra ailemden aldığım bi miktar para takılarım ve evlenmeden önce biriktirmeye başladığım paramla bir daire aldım. eşimin hiç katkısı olmadı ki zaten o sıralar çok borcu vardı.ilk 1 senede aileme ait bir evde kira vermeden oturduk. evin içindeki bütün eşyalarda evlenmeden önce (faturalar benim adıma) alındı. maaşı hep benimkinin yarısı kadar oldu. Boşanma davası açılmadan öğrenmek istiyorum hangi haklarım var. hiçbir katkısı olmadığı halde eve ortak olabilir mi? ( defalarca kredi borcunu ödedim eşimin. bunu kanıtlayabilirim.) kızım için en fazla nafakayı nasıl alabilirim? başka tazminat haklarım var mı? bana ve kızıma akıttırdığı gözyaşlarının hesabını en ağır maddi hasarla ödetmek istiyorum. kısa bir süre önce işten çıkmış. Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 31-07-2014, 21:53   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Boşanmak istemiyorsanız

-Eşinizin evlilik dışı ilişki kurması kusurdur.Eşiniz boşanma davası açtığında bu durumu kanıtlarsanız eşinizin davasının reddi beklenebilir.Çünkü kimse kendi kusurundan yararlanamaz.

-Boşanma davası açılmadan da nafaka davası açabilirsiniz.

Boşanmak istiyorsanız:
Eşiniz dava açtığınızda vereceğiniz cevap dilekçesi ile ,eşinizin davasının reddini isteyebilirsiniz.Cevap dilekçesi ile beraber karşı dava açabilir kendi gerekçeleriniz ile boşanmaya karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Dava sırasında aile konutunun size ve çocuğunuza tahsisini ve nafaka ödenmesini isteyebilirsiniz.

Dava sırasında ve boşanmaya karar verildiğinde çocuğun velayetinin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz.

Boşanmaya karar verildiğinde boşanma nedeniyle zedelenen haklarınız için maddi,kişilik haklarınıza saldırı nedeniyle manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Çocuğunuz için ve koşulları varsa kendiniz için nafaka isteyebilirsiniz.

Nafaka ve tazminatların miktarı tarafların mali ve sosyal durumlarına göre takdir edilecektir,bunun için belirlenmiş oran/ölçü bulunmamaktadır.

Boşanma davası ile beraber veya ayrı olarak eşiniz için ödediğiniz paraları (nispi harç ödeyerek) alacak davasına konu edebilirsiniz.

Mal rejimi:

1 Ocak 2002 den sonraki dönemde eşlerden birinin kazanç veya geliri ile edindiği mal veya tasarrufun-borçlar çıktıktan sonra- yarısı diğer eş tarafından katılım alacağı olarak istenebilir.Bu alacakta diğer eşin bir katkı yapıp yapmadığının önemi yoktur.Bu kanundan kaynaklanan bir alacaktır.

Aynı dönemde olsa da eğer edinilen mal ,evlenme öncesinde biriktirilen para,aileden gelen bağış veya kişisel mal(takı bedeli) ile bir mal edinilmiş ise bu malda edinilmiş mallara katılma rejimi gereği katılım alacağı talep edilemez.

Ayrıca diğer eşin eve ortak olması diye bir yasal olanak yoktur.Diğer eş olsa olsa katılım alacak davası açabilir.Mülkiyet ve tapu devri isteyemez.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 01-08-2014, 02:32   #3
hayat11

Çok teşekkür ediyorum cevabınız için. İyi çalışmalar dilerim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi