Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı boşanma şartlarını kabul edersem sonrasında taleplerim için dava açılır mı

Konuyu Kilitleyin
Old 19-08-2010, 11:04   #1
Güleray

Varsayılan Anlaşmalı boşanma şartlarını kabul edersem sonrasında taleplerim için dava açılır mı

2006 yılında severek evlendik, kocamın ailesi tarafından kabul edilemedim, ısınamadılar ve bu bizim birlikteliğimizi çok etkiledi.2007 yine bir aile tartışması sonucu 1 ay evden ayrı kaldı,boşanma davası açtı, sonra vazgeçti. Birkez daha denedik.2009 da kızım doğdu,kocamın ailesi tekrar işin içine girdi, düzenimiz ve mutluluğumuz bozuldu, ayrı zaman geçirmeye başladık, önce odaları, sonra evleri ayırdık, ben iş yerime yakın bir ev kiraladım, o zaman 8 aylık olan kızım için bakıcı tuttum. kendi imkanlarımla ve maddi hiç bir destek görmeden idare etmeye çalıştım, kızımın babasını unutmaması için haftada 3 gün babasını eve çağırıp sabahtan uyuyana kadar diledikleri gibi vakit geçirmelerini sağladım.Kocamla herşeyi konuşabildiğimiz için tanıştığımız ilk günden beri hiç kavga etmedik, ilk ayrı kaldığımız zamanda evlilik psikologuna gittik (doktor; kocamın anne babası ile ilgili konuştuğu, sorular sorduğu için terapiyi bıraktı).3 yılda 3 iş değiştirdi.Kişiliğinin en önemli yanı dürüstlüğünü kaybetti, günden güne de çevresi ve ahlak anlayışı değişmekte. Aynı şehirde ayrı kalmak birbirimizi özlememize yuvamızı kurtarmamıza sebep olacağı yere, onun gününü gün edip haftada 2 saat kızını görmesi ile babalık ihtiyacını görmesi şeklinde gelişti. Tekrar konuştuk başka bir ile gitmeyi güşündüğümü, onaylayıp onaylamayacını sordum, iyi olur dedi.Tayin istedim 400 km uzağa büyük bir ilçeye yerleştim, ayda bir kez gelip hafta sonu evimde kalıyor, kızım bu arada 19 aylık oldu ve babasının başka bir şehirde çalıştığını biliyor. Anlaşmalı boşanma talep ediyor, kızımı her yıl 1 aylığına istiyor, ama bebek sorumluluğu hakkında hiçbir bilgisi yok, kız arkadaşı ile bakacaklarını biliyorum ama 19 aylık kızım babasını başka bir kadınla tanısın istemiyorum.
Nafaka vermeyi kabul etmiyor, aylık maaşı benden daha fazla olmasına karşın aylık 200 tl diye protokole yazmış, her yılda % 5 kadar artıracakmış. anlaşmayı kabul etmezsem bana boşanma davası açacakmış,zaman ve ulaşım açısından daha çok yıpranacağım. protokolü imzalarsan tekrar hakimin nafaka belirlemesi için dava açabilirmiyim.
kızımı 5 yaşına kadar yatılı göndermeme gibi bir hakkım varmı?
bu maddeleri 7 yaşından sonra senede 1 hafta babada kalacaktır ,
15 yaşından sonra 1 ay .. gibi yazabilirmiyim.

saygılarımla
Old 19-08-2010, 15:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Anlaşmalı boşanma yapmak için her konuda anlaşma yapmak gerekmektedir.Nafaka ve çocukla şahsi ilişki konusunda anlaşma sağlayamassanız anlaşmalı boşanma olmayacaktır.

Anlaşma koşullarında feragat ettiğiniz konularda yeniden dava açamassınız.Örneiğn tazminat ve nafaka taleplerinizden feragat ederseniz yeniden bu konuda dava hakkınız bulunmayacaktır.

Çocuk için kararlaştırılan iştirak nafakası koşulların değişmesi ile her zaman yeniden dava konusu yapılabilir.Çocuğun ihtiyaçlarının artması,tarafların mali ve sosyal durumlarının değişmesi dava sebebidir.Bu konuda anlaşma sağlayamassanız içinde nafaka konusunda talep olmayan bir anlaşmayı kabul etmeniz daha uygun olabilir.Boşanma kararı kesinleştiğinde hemen iştirak nafakası için dava açabilirsiniz.Böylece önceden kararlaştırılan nafaka miktarı ile bağlı da kalmamış olursunuz.

Çocuğun babası ile kişisel ilişki ve yatılı kalma süresi konusunda elbette çocuk menfaatleri gözetilerek anlaşma yapmanız mümkündür.Fakat bu konuda hakimin müdahale hakkı olduğu da unutulmamalıdır.

Sizin ve çocuğunuzun gelecei açısından çok önemli olan bu konuda mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 20-08-2010, 17:14   #3
güleray

Varsayılan teşekkür ediyorum.

Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. İçinde nafaka tutarı yazmayan bir protokolü de eşim kabul etmiyor, anladığım kadarıyla ileride itiraz etme şansım olmaması için aylık 200 lira ve her yıl % 5 artışda diretiyor.
Old 20-08-2010, 20:22   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan güleray
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. İçinde nafaka tutarı yazmayan bir protokolü de eşim kabul etmiyor, anladığım kadarıyla ileride itiraz etme şansım olmaması için aylık 200 lira ve her yıl % 5 artışda diretiyor.

Protokole aylık nafaka tutarını yazabilirsiniz. Ancak artış şartını kabul etmeyebilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan yardım almanız yararınızadır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi