Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik-avukatlik

Yanıt
Old 11-04-2006, 21:23   #1
A_Ü_H_F

Mutsuz Hakimlik-avukatlik

Sizlerin izin verirseniz abilerimin ve ablalarımın deneyiminden yararlanmak istiyorum bu kaliteli internet sayfasında.3.sınıf öğrencisiyim ve hakim veya avukat olma konusunda büyük bir çelişki yaşıyorum.bu iki meslek dalının artıları ve eksileri nelerdir?
Old 12-04-2006, 11:50   #2
zekeriya.gunal

sevgili arkadaşım ben de 50 günlük çiçeği burnunda yeni savcıyım.bitlis ili mutki ilçesine kura çektim ve orada görev yapıyorum.kendim fethiyeden geldim.şimdi burada alışveriş imkanı kısıtlı hayat zor.eğlence yerleri yok.halı saha maçı yapamazsın.anlayacağın hayat zor .fakat bana ömür boyu savcı olarak burad kalacaksın deseler kalırım çünli mesleğimi çok seviyorum.bence artısı eksisinden çok hangi mesleğe kendini yakın hissediyorsan onun üzerine yoğunlaş..olaya artı eksi açısından bakmamak lazım.artılarını soruyorsan saygı görüyorsun olayları soruşturuyorsun ilk olaya sen el koyuyorsun soruşturma yapmak bulmaca çözmek gibi zevkli ve güzel.işin maddi boyutunu düşünüyorsan aslında hakim savcılarımn maddiolarak durumları o kadar da kötü değil.fakat avukatlık da güzel meslek.özgür..sicil derdi yok.hakim savcı kadar evrak sorumluluğu yok..sevgili kardeşim hangisini yakın hissedersen en ideal meslek budur.güzel bir gelecek diliyorum..
Old 12-04-2006, 20:29   #3
A_Ü_H_F

çok teşekkür ederim.yeni mesajları bekliyorum ayrıca sayın savcı zekeriya bey'e , zekeriya abime görevinde bir ömür boyu başarılar diliyorum
Old 25-12-2006, 08:25   #6
akgulhukuk

Olumlu cüzdan ile idealizm arasında kalmak

değerli arkadaşım,

her zaman dile getirdiğim gibi hukukçu olmak bir ayrıcalıktır! ve sen bu ayrıcalığa ilk adımı atmışsın hatta, artık meslek saflarına katılmak üzeresin.Şu sıralarda meslek seçimi konusunda aklının karışık olması çok çok normal! ama sana şunu açıkça ifade etmeliyim ki, başlıktada belirttiğim gibi maddi kaygılar taşıyorsan, ideallerin yolunda yıpratıcı darbeler alacaksındır. özellikle sınavlara hazırlanma dönemi gerçekten fedakarlık gerektiren bir dönem kanaatimce. yani hem çalışıp para kazanayım, hem de sınavlara hazırlanayım hesabı yapacak olursan sanırm biraz sıkıntı çekeceksindir. ama şunu söyliyeyim hem avukatlık hem de hakimlik gerçekten sevildiği takdirde kıyas kabul etmeyecek derecede güzel meslekler!

sana tavsiyem hayattan ne istediğine karar vermen! bazen sadec milletin için çalışıyor olmak bile seni mutlu edebiliyorsa, hakimlik mesleği gereçkten güzel. Zekeriya bey'in de ifade ettiği gibi mesleğini sevmek sana çalışırken büyük keyif verecektir. Ben avukatım, bu meslek olmasa diye düşünüyorum bazen, haklı olduğu halde haksızlığa uğrayacak binlerce insan olurdu. hepimiz adalet mekanizmasının vazgeçilmez çarklarıyız!

umarım aydınlık ve başarı dolu bir meslek hayatın olur!

başarılar!
Old 26-12-2006, 13:41   #7
ultrantalya

açıkçası hayalim liseden beri savcı olmaktı ama sınav iptal oldu öğrencilik yıllarımda avukat yanında çalıştım şu an da stj. avukatım avukatlığı yapabileceğime de inanıyorum ama gelde bunu gönlüme anlat hala savcılık ben de ağır basıyo artıyı eksiyi boş ver ideallerinin peşinden git hangisi olduğu farketmez
Old 17-03-2012, 12:12   #8
A_Ü_H_F

Sayın savcılarım ve saygıdeğer avukatlarımız.Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.neredeyse 6yıl önce böyle bir başlık açtığımı bile unutmuşum.o zamanlar daha 3. sınıf öğrencisiymişim.yazılanları okyunca çok duygulandım.şu an Cumhuriyet Savcısı Adayıyım.Yaptığım seçimdeki katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.İnşallah ben de sizler gibi asli görevime başlarım ve görevimi en iyi şekilde ifa ederim.tekrardan teşekkürler.
Old 18-03-2012, 05:40   #9
elifem

Alıntı:
Yazan A_Ü_H_F
Sayın savcılarım ve saygıdeğer avukatlarımız.Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.neredeyse 6yıl önce böyle bir başlık açtığımı bile unutmuşum.o zamanlar daha 3. sınıf öğrencisiymişim.yazılanları okyunca çok duygulandım.şu an Cumhuriyet Savcısı Adayıyım.Yaptığım seçimdeki katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.İnşallah ben de sizler gibi asli görevime başlarım ve görevimi en iyi şekilde ifa ederim.tekrardan teşekkürler.

Darısı bizlerin başına
Old 30-07-2012, 17:26   #11
zynphkk

merhabalar A_Ü_H_F... öncelikle tebrik ediyorum sizi. ben de bu yıl mezun oldum ve sınava hazırlanıyorum size bir sorum olacaktı. acaba sınavı kazandıktan sonra stajyerlik yeri nasıl belirleniyor ? stajyerlik süresi ne kadar ve kaç yılda bir atama oluyor ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 28-08-2012, 13:23   #12
Bilahare

Şimdi okurken bende bir garip oldum bakalım bir kaç yıla -çok oldu ya- hayallerimi gerçekleştirebilecek miyim? Nasip
Old 28-08-2012, 16:18   #13
bilgin dicle

Neşeli

Ne kadar hoş yaa üçüncü sınıfa geçtim,okul bitince ben de güzel haberler paylaşacağım inşallah Sayın A_Ü_H_F, görevinizde başarılar diliyorum
Old 02-01-2013, 15:13   #14
avukatyeşim

forumda konu açan üyelerin açmış oldukları konuyu sahipsiz bırakmayıp kendilerine yol çizmeye çalışan arkadaşlara yardım etme çabaları takdire şayan. Halihazırda öğrenim hayatı devam eden veya meslek seçimi yapma noktasında bulunan arkadaşlarımızın doğru kararlar verebilmesi için bu tür başlıkların son derece faydalı olduğu kanaatindeyim. Benim naçizane tavsiyem sırf meslek seçmiş olmak için meslek seçmemeniz.kendi kendinize şu soruları sorun; nerede yaşamak istiyorum? bir kaç sene para kazanamamak benim için önemli mi? seçeceğim meslekten neler bekliyorum? hangi mesleğe kişiliğim ve yeteneklerim daha uygun? Örneğin salt çok para kazanırım düşüncesiyle avukat olmayı tercih etmek veya salt prestijli olması nedeniyle hakimlik/savcılık mesleğine yönelmek sizi ileride mutsuz edebilir. tek ideali avukat olmak olan bir çok meslektaşımız işin tüccarlık boyutunu beceremedikleri için bürolarını kapatmışlardır.avukat olabilmek için hukuk bilmek yetmiyor maalesef...tüm gün kamu hizmeti verir gibi büronuzda sorulan her soruya cevap verip,bir çok dosyaya vekalet ibraz edip tek kuruş para alamadığınız zamanların olabileceğini göz ardı etmeyiniz.ailenize ve yaşadığınız şehirde kurduğunuz hayata çok bağlı iseniz de hakim savcı olup elin memleketinde bir başınıza kalmayın. özetle iyi ölçüp tartın arkadaşlar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi