Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Humk 339'a GÖre Yemİn Metnİ DeĞİŞmemİŞ Mİydİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-11-2008, 19:37   #1
birkanbulut

Varsayılan Humk 339'a GÖre Yemİn Metnİ DeĞİŞmemİŞ Mİydİ?

Merhaba, ben Ankara adliyesinde avukatlık stajımı yapıyorum. Bu hafta gittiğim aile mahkemesinde hakim yemin ettirirken "Allahın namusun ve şerefin üzerine yemin eder misin?"diye sordu. Ama bildiğim "Allah "kelimesi laikliğe aykırı olduğu için çıkarıldı ama bulamadım. Bildiğim kadarıyla "Kutsal saydığım şeyler üzerine" diye değiştirilmiş olmalı okuldan aklımda kalan. Bilgisi olan ezeli meslektaşlarımız cevaplarıyla yardımcı olursa sevinirim iyi çalışmalar...
Old 24-11-2008, 22:43   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın birkanbulut,
HUMK'u açıp maddeye bakmak o kadar zor olmasa gerek.

Alıntı:
Madde 339 - Gerek iki taraftan birinin talebiyle ve gerek res'en teklif olunan yemin mahkeme huzurunda alenen icra olunur. Tahkikat hakimi sorulacak suali okuyup hal ve vaziyetin ehemmiyeti ve yalan yere yeminin neticeleri hakkında yemini edecek kimsenin nazarı dikkatini celbeder. Sonra "size sorulan sualler hakkında hakikata muvafık cevap vereceğinize ve hiçbir şey saklamıyacağınıza Allahınız ve namusunuz üzerine yemin eder misiniz" ve o kimse de "Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum" der.
Old 24-11-2008, 23:04   #3
birkanbulut

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın birkanbulut,
HUMK'u açıp maddeye bakmak o kadar zor olmasa gerek.

Sayın Av. Cengiz ALADAĞ ben de bakıyorum ama nette de güncel bir madde bulamadım, ve değiştiğini hatırlıyorum ve sizde bana gönderdiğiniz kanun maddesinde değişmemiş olduğunu görmüşsünüzdür sanırım... Karşılaşılmış olabileceğini yada belki yeniden değiştirilmiş olabileceğini düşünerek sordum bilginiz varsa söylemeniz için bende okudum madde metnini ve araştırdım soru olsun diye yazmadım saygılarımla...
Old 25-11-2008, 13:15   #4
av_sibelll

Hmuk tasarısı hakkında yazın bizim baromuzda bir seminer yapıldı ama bildiğim kadarıyla henüz yemin şekli değişmedi. Sadece tasarı halinde diye biliyorum. Ama benim katıldığım duruşmalarda yemin genellikle' doğru söyleyeceğine namusun ve şerefin üzerine yemin edermisin' şeklinde . Bazı mahkemelerde 'Allah' ın' kelimesi ekleniyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi