Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

"Aslı Gibidir" avukatlıktan edebilir.Dikkat !!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2008, 17:17   #1
ares139

Varsayılan "Aslı Gibidir" avukatlıktan edebilir.Dikkat !!!

8 Şubat 2008 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 26781
KANUN

TEMEL CEZA KANUNLARINA UYUM AMACIYLA ÇEŞİTLİ KANUNLARDA VE
DİĞER BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
DAİR KANUN
Kanun No. 5728

Kabul Tarihi: 23/1/2008

MADDE 330- 1136 sayılı Kanunun 56 ncı maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Aslı olmayan vekaletname veya diğer kağıt ve belgelerin örneğini onaylayan yahut aslına aykırı örnek veren avukat, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”
Son değişiklik ile hayatımızın pamuk ipliğine bağlı olduğu tekrar hatırlatıldı...
Old 14-02-2008, 19:03   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ares139
Son değişiklik ile hayatımızın pamuk ipliğine bağlı olduğu tekrar hatırlatıldı...

Değişikliğin sakıncası nedir?

Saygılarımla
Old 14-02-2008, 20:02   #3
Av.Barış

eski madde metniyle aradaki farkı pek göremedim.
Old 14-02-2008, 21:24   #4
ares139

Değişiklik yok ama 08.02.2008 tarihli R.Gazete yayınlanmasını şahsım adına hatırlatma (!!!) olarak algıladım.Düşünsenize bir haftada iş yükünüze göre ne kadar çok belgeyi "Aslı Gibidir" diye onaylıyoruz ve mahkeme ya da icra dairelerine sunuyoruz.Eminim bir çok meslektaşım çoğaltılan belgeleri yanında çalışan katip veya sekretere hazırlatıp hiç evrak aslını görmeden "Aslı Gibidir" imzasını atıyor...Bu açıdan Resmi Gazetede ki haberi "hatırlatıldı" olarak yorumladım...
Saygılarımla...
Old 15-02-2008, 13:18   #5
Gamze Dülger

Çok dikkat edilmesi gereken bir durum...
Artık onayladığımız belgeleri ne olursa olsun saklamamız ve hatta müvekkil talep etse dahi iade etmemememiz gerekiyor.
Düşünün,sözleşme aslı,onaylayıp mahkeme sunmuşsunuz,müvekkil sizden gelip almış,üstelik yazılı belge ile iade etmişsiniz;
Bu durumda ne olacak??
Aslı vardı iade ettim demek kurtulma sebebi mi acaba ?Bu belge yokolmuş ise ??
Kanunu ; "aslı gerçekte olmayan belge" mi yoksa "aslı var olsada avukat elinde bulunmayan belge" olarak mı algılamak gerekir?
Çünkü bir meslektaşım beni,faksla gelen vekaletnameyi onaylayıp mahkeme dosyasına sunduğum için şikayet etmişti.(Üstelik böyle bir vekaletnamenin olup olmadığını noteri arayıp onaylatmıştım ancak aslı elime sunduktan 8 ay sonra geçti)
Kanunun yorumu uygulamalarla doldurulacağından,ilk uygulamaların kurbanları olmamak için azami gayret sarfetmek gerekecektir.
Saygılarımla
Old 15-02-2008, 17:18   #6
Av.Barış

aslında evrakta sahteciliğin Avukat olduğumuz için ağırlaştırılmış uygulaması diye düşünüyorum.Burada kötüniyetli müvekkiller olabilir.
Lütfen dikkat edelim,cezası ağır...
Old 14-04-2008, 13:25   #8
avönder

Varsayılan onamak ne demek

peki onamak ne demek
bir surete yalnızca imza atarak mahkemeye sunmak onamakmıdır.
yoksa onamak, illaki aslı gibidir yaptıktan sonra imzalamakmıdır.
Old 02-05-2008, 16:07   #9
av_fikret

bu onaylama..aslı olmayan belgenin avukat tarafından dava dosyasına komulması şeklinde de olabişlirmi?
Old 02-05-2008, 16:27   #10
S.Orhan

yasa, aslı olmayan (yani hiç olmayan ) bir evrakı sanki aslı varmış gibi onaylamayı yaptırım altına almış.bunda ne gibi bir sakınca var anlayamadımsonuçta sırf o onaya güvenilerek ve yetinilerek hukuksal sonuç doğuracak karar veriliyor.
saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi