Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Meslektaşlarınız Arasında Dost Olduklarınız Var Mı?
Meslektaşlarım arasında hiç dostum yok. 9 8,57%
Meslektaşlarımdan yalnızca bir kişi dostum 8 7,62%
Meslektaşlarım arasında çok sayıda dostum var 88 83,81%
Oy Verenler: 105. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 154)

Meslektaşlarınız arasında dost olduklarınız var mı?

Yanıt
Old 19-03-2007, 10:11   #1
Av.EErdem

Varsayılan Meslektaşlarınız arasında dost olduklarınız var mı?

Mesleğe başladığımda çok iyi arkadaşlıklar kurup, zamanla bu kişilerle dost olduğumuzu sandım, menfaat çatışmaları devreye girene kadar!
Merak ettiğim meslektaşlar arasında gerçek dostlukların yaşanıp yaşanmadığı.
Sizin için aşağıdaki seçeneklerden hangisi geçerli? Seçenekleri çoğaltabilirsiniz de...
a- Meslektaşlarım arasında hiç dostum yok.
b- Meslektaşlarımdan yalnızca bir kişi dostum.
c- Mesletaşlarım arasında çok sayıda dostum var.

Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkürler...
Old 19-03-2007, 14:31   #2
Av.Yüksel Eren

Arkadaşlarımı ve dostluklarını düşündüğümde aramızda çıkar ilişkisi yaşanmayan, böyle bir şeyin asla söz konusu olamayacağı meslektaşlarım elbette var. Bunlarla olan dostluğumuz fakülte yıllarına dayanır.

Bir de mesleğimiz gereği davanın karşı tarafını temsil ettiği sırada tanıdığım ve dost olduğum meslektaşlarım var.
Old 19-03-2007, 16:59   #3
Av.Yasemin

Meslektaşlarım arasında çok sayıda gerçekten dost diyebileceğim kişiler var.Hepsi ile de meslek hayatımda tanıştım,sanırım ben bu konuda oldukça şanslı biriyim.Bu bağlamda aynı zamanda meslektaşım olan dostlarıma benden yardımlarını ve arkadaşlıklarını esirgemedikleri için teşekkür ediyorum.Sevgiler, saygılar...
Old 19-03-2007, 22:00   #4
Av.Duygu Keleş

Kazandığım en büyük dostlukları mesleğe başladıktan sonra ve meslektaşlarımla kazandım.Muhteşem diyebileceğim,her sırrımı verebileceğim,gözüm kapalı sırtımı yaslayabileceğim avukat dostlarım var.Dava esnasında kaşlarımızı çatıp gözlerimizden alev çıkartırken duruşma salonundan kol kola çıkabiliyoruz.Neticede duruşma salonunda adımızın önünde avukat titri varken kapıdan çıktığımızda yalın isimlerimizle kişiliklerimizle kalıyoruz.
Hatta baromuzda kıskanılacak nitelikte dostlarımdan oluşan bir grubum var ve biz her öğleden sonra aynı saatte avukatlar odasında kahve içmek için toplanıyoruz.Baromuzu ziyaret eden meslektaşlarımız olursa paylaşılacak bir fincan kahvemiz herzaman mevcut
Old 20-03-2007, 10:25   #5
av.sally

Canım Duygucum bi de burdan kurduğun dostlukların var onları unutmuşsun sanırım sanki birazcık bu duruma içerledim,alındım ve Trabzon'daki arkadaşlarını kıskandım ben
Old 20-03-2007, 13:26   #6
Av.Duygu Keleş

Canım arkadaşım olur mu öyle şeyBurda da gerçek dostlarım var ki sen de bunlardan birisin.
Old 20-03-2007, 16:22   #7
Av. Vildan Erbil

Varsayılan Dost meslekdaşlar

Mesleğe ilk başladığımda acemiliklerim baba dostu hakim ve avukatlarla geçti. Yıllar içinde dost diyebileceğim meslekdaş ve yargı mensupları edindim. Bilgi ve kitapların mülkiyetinin bulunmadığına inanıyor ve paylaşıyorum. Sitemizde de çok yeni girmiş olmama rağmen iyi dostlar edineceğimden şüphem yok. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Ayrıca eklemeden edemiyorum. karşı davacı ve karşı davalılardan da çok dost ve müvekkil edinmişimdir.
Old 20-03-2007, 16:25   #8
Av. Vildan Erbil

Varsayılan Kahve daveti

Kahve davetiniz kabul edilmiştir. İlk fırsatta gelmek istiyorum.
Old 20-03-2007, 16:33   #9
Av.Duygu Keleş

Çok memnun oluruz Vildan Hanım.Mutlaka bekliyoruz
Old 22-03-2007, 11:34   #10
Av.EErdem

Bu konuyu görüşlerinize açtığımda, son günlerde yaşadığım tatsız olayların etkisindeydim. Ancak yorumlarınız bana iyi geldi. Babam da avukat ve onların jenerasyonu birbirine kenetlenmiş ve çok sağlam dostluklar kurmuş durumda. Benim içinde olduğum yaş grubu ise; sanki fazla hırslı. Bir çok arkadaşım var ama dost kelimesini kullanmakta tedirginim. Güzel olan şu ki, bu sıralar daha önce sadece selamlaşıp, havadan sudan konuştuğum bir kaç meslektaşımı yakından tanıma fırsatı buldum ve çok kalite sohbetlerimiz oldu. Arkadaş grubumun dışındaki bu kişilerle, iş dışı saatlerde de görüşmeye başladık ve onlarla daha güzel zaman geçiriyorum. Ancak hiçbiri kendi jenerasyonumdan değil! Kıdemli meslektaşlar, bizim kuşağın hırslarını çoktan aşmışlar galiba
Old 22-03-2007, 12:27   #11
adlt-2007

Bence dostlukların kurulması,devamı,kalitesi tamamen kendimizle ilgili .Bizim kendi benliğimizle olan dostluğumuz ile başka insanlarla kurduğumuz dostlukların kalitesi aynıdır. Önce insanın kendini çok iyi tanıması ve kendisiyle dost olması gerek . Başarıyı da başarısızlığı da kendimizde aramamız gerek. Aslında çok felsefi ve içereği zengin bir konu.Sayın Erdem size en derin saygı ve sevgilerimle içten olarak ;önce kendinizi sonra dost ve dostluklarınızı görün ve sevmeye çalışın derim. Babanızdan ve babanızın dostluklarından önce. Sevgiler ve en güzel dostluklar birgün sizin olacaktır kendinizle barışık olursanız. Hepinize sevgi ve saygılar dostça kardeşçe ve insanca.....Ha bu arada meslektaşlarım arasında da dostlarım var .
Old 22-03-2007, 12:48   #12
Av.EErdem

Sayın Adlt;
Size katılıyorum, insanın önce kendisiyle barışık olması ve kendisini tanıması gerekli, ayrıca kendisini iyi ifade edebilmesi de önemli. Ama dostunuz sandığınız kişilerin, sizin kuyunuzu kazma çabalarını engeleyemiyorsunuz ne yazık ki! Yaşadığım olaylar beni kıyas yapmaya zorladı. Yoksa hayatımı; başkalarıyla kıyaslayarak yaşamıyorum. Düşüncelerinizi içtenlikle paylaştığınız için teşekkürler.
Old 13-03-2008, 16:39   #13
üye15184

Varsayılan Dostluk ve Burdur Barosu Üzerine

Burdur Barosunun en genç avukatı olarak yaklaşık 2 yıldır büyük abi ve abla avukatlarla çalışmaktayım.

Barodan önce çok çekindim. Çünkü küçük bir ilçenin baro odası benim hakkımda ( o zamanlar hukuk fakültesinde öğrenciydim ve bir avukatın yanında çalışıyordum, stajer dahi olmayan birisi baro odasına alınmamalı diye!) kampanya yapıp, beni baro odasına almama kararı almışlardı. Bir daha beni o küçük baro odasına almayan avukatlarla hiç konuşmadım. ( Şimdi ben il merkezinde olduğum için zaman zaman karşılaşıyoruz ve yine konuşmuyorum onlarla)

Bu kötü tecrübeyle, çekinerek baronun odasında, duruşmalarımı beklemeye başladım. İlk aylar elbette çok fazla konuşmadık. Ama zamanla onlar beni, ben onları tandıkça onlar beni ben onları benimsedim.
Ve sürekli bana takılmaya başladılar. Çünkü en genç avukat bendim barodaki.
Barodaki meslektaşlarımın çoğunun çocuğu, bazılarının ise torunu yaşındayım. Siyasi görüşlerimiz, hayata, hukuka bakış açılarımız çok farklı.
Ama birbirimizin farklılıklarına büyük bir saygı göstererek, birbirimizi dinleyerek ve anlamaya çalışarak gırgır komedi günleri geçiriyoruz.

Hepimizin de aklında şu var; Baro odasına gitsek de şöyle bir iki laflayıp gelsek !

Bunu başarabilen bir baronun üyesi olmakla, baromuzda kayıtlı avukat abilerimi ablalarımı tanımakla kendimi çok şanslı görüyor ve bu durumdan büyük onur duyuyorum.

NoT: Baronun en genç avukatı olarak ünvanımı halen sürdürüyorum. çünkü yemin edip avukatlığa başlayanlar hemen askere gidiyorlar( ama bir gün bitecek bu saltanat ) , ve çay-gazoz-salep-kola ısmarlama sırası bana da gelecek
Old 30-04-2008, 16:24   #14
Hemocrania

THS sayesinde çok insana hayran oldum diyebilirim. Kiminin duruşu,kiminin bilgisi ,kiminin pozitif bakışı ve daha birsürü örnek.şimdi bazı kişilerin mesajlarını 2 kere okuyorum .

ve asıl konuya gelince sanırım dostum var mı yok mu meslege başlayınca görecegim.
Old 30-04-2008, 22:54   #15
Adli Tip

Meslektaşım olmayan çok az sayıda dostum var
Old 02-05-2008, 15:06   #16
imge_nil

Avukat (meslektaş) olmasından ziyade, hukukçu olarak dile getirebileceğim çok sayıda dostum var diyebilirim.
Old 03-05-2008, 19:19   #17
av.sert

dostluk çok özel bir kavramdır benim için.herkes arkadaşım olabilir ama dostum olamaz.benimde meslektaşlarım arasında kendi baromuzda veya diğer illerde bir çok dostum var.İyiki varlar ve iyiki tanıdım onları...
Old 03-05-2008, 21:38   #18
üye8180

Meslektaşlarım arasında dostlarım var. Her halleriyle beyefendi ve hanımefendi olan meslektaşlarıma bayılıyorum. Böyle avukatları takdir ediyor, onlara hayranlık duyuyorum. Ama maalesef, bir merhabayı, kuru bir selamı bile esirgeyen, havalara girmiş meslektaşlar da yok değil, onlardan da uzak durmaya çalışıyorum. Hiç işim olmaz öyleleriyle.
Old 04-05-2008, 21:44   #19
Av.muhittinköylüoğlu

Özel arkadaşlarımın hemen hepsi meslektaşım.Her gün çok sayıda meslektaşım ile bir şekilde buluşur birlikte vakit geçiririz.Gülüp eğlensem de tartışıp bağrışmaya münakaşaya girsem de meslektaşlarımla vakit geçirmek ve birlikte olmak benim için vazgeçilemez.Her zaman da sonuç itibarı ile zevkli.
Old 27-09-2008, 17:30   #20
Gülümse

Bence sizler hukukçu olarak şanslısınız, bizim meslekte kimse kimseyle dost değildir. Sadece birbirlerimizle uyumlu şekilde çalışır, güzel zaman geçirir ama asla dost olmayız.

Nedenini soran talebelerime, "pasta küçük, bizler kalabalığız' derim...
Old 27-09-2008, 18:36   #21
Av.Hasan Doğan Silifke

Benim sorudan anladığım veya anlamak istediğim vekili bulunduğumuz kişiler adına bir uyuşmazlıkta bu şüreci dostane şekilde bitirebilme sayısıdır. Hani bir söz vardır: "yiğitlik dar geçitte belli olur" diye. Avukatın dostluğu da karşılıklı menfaat çatışmalarının bulunduğu uyuşmazlığı kırmadan dökmeden,üzmeden,yıpranmadan, yıpratmadan etik kurallara uyarak, karşılıklı sevgi ve saygıyı tesis ederek sonuçlandırdığında ortaya çıkar. Bu anlamda sizce kaç tane dostumuz çıkar ? Saygılarımla.
Old 18-11-2008, 00:15   #22
mubah

biz üç arakadaş 1994 yılında AÜHF den başlayan arkadaşlığımızı halen masraf ortağı olarak sürdürmekteyiz.Dostlukları ticari ilişkiye dökenlere karşı sloganımız'TİCARİ !BEKLEME YAPMA , DEVAM ET '.(bu söz ünlü bir trafik polisine ait olup kendisini saygıyla her zaman anmaktayım.)sizinde sloganınız bu olsun .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi