Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Genelge mı, Yasa mı yoksa Müdürün sözü mu?!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2012, 02:35   #1
umutlaw

Varsayılan Genelge mı, Yasa mı yoksa Müdürün sözü mu?!

Sayın Meslektaşlarım,
X idareyenin Genel Müdürlüğüne yapılan başvuru sonucunda yetkili merci genelgelerinin bir özetini yzarak cevap vermiştır öte yandan aynı idareye bağlı çalışan yetkili müdür ise herkesın aksine genelge böyle değil benim dediğim gibidir deyip işlemlerin önüne adeta ben kanun koyucu yerindeyim gibi bir tavır sergilemektedır.
Tabi gerekli merci lere resmi şikayet ve davalar ikame edildi.
Ancak aklıma takılan bir husus şu ki: İdare kendi genelgesine açıklık getiremiyor ve bir müdür bu bunu değil başka bir şey demek istemiş diyor, şimdi burada genelge mı yoksa yasa mı üstün?
Danıştayın kararları ışığında bilgilerinizi paylaşmanızı dilerim.
Saygılarımla
Old 22-12-2012, 13:54   #2
Abalı

Kanun, elbette Genelgeden üstündür. Yönetmelik de Genelgeden üstündür. Genelge, Kanun ve Yönetmelikler ışığında yapılan iş ve işlemlerin ne şekilde yerine getirileceğini tarif eden veya ilgililere talimat veren yazılardan ibarettir.

Ülke olarak özeleştiri yapmamız gerekirse şu kesin ki; özellikle eskilerde memuriyete girmiş kamu görevlilerimiz olması gerektiği düzeyde değil. Yani eğitim, kültür ve kavrama becerisi olarak üst bir noktada olduğunu düşünmüyorum bu kamu görevlilerinin. Bunun bir sonucu olarak da Genelge veya diğer mevzuat hükümleri olduğundan farklı yorumlanabiliyor.

Bu durumda yapmanız gereken, kuruma bir dilekçe ile müracaat edip resmi yazı ile cevap almak. Dilekçe yazıp verirseniz dilekçenizi almak zorundadırlar. Dilekçenize verdikleri resmi cevabı da alıp götürüp üst makama sunarsınız ve bahsettiğiniz Genelge hükümleri çerçevesinde gereğinin yapılmasını talep edersiniz.
Old 22-12-2012, 15:20   #3
umutlaw

Bu yasaya dayanarak: KANUN NO: 1136
AVUKATLIK KANUNU (*)
Kabul Tarihi: 19 Mart 1969
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 7 Nisan 1969 - Sayı: 13168
Madde 56 - Usulüne uygun olarak düzenlenen ve avukata verilmiş olan vekâletname 52 nci maddede yazılı dosyada saklanır. Avukat, bu vekâletnamenin örneğini çıkarıp aslına uygunluğunu imzası ile onaylayarak kullanabilir.Avukatın çıkardığı vekâletname örnekleri bütün yargı mercileri, resmî daire ve kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler için resmî örnek hükmündedir.

Bu genelge çıkartılmış:
GENELGE NO:1700
2010/7

4-) Avukatların Dava Vekâleti İle İşlem Yaptırmaları:
b-) Avukatlık Kanununun 56.maddesi gereğince avukatın onayladığı vekâletname örneği ile ilişkin olduğu akit ve tescil işlemi yapılabilir.Ancak bu vekâletnameye Türkiye Barolar Birliği tarafından bastırılan pulun yapıştırılmış olması gerekmektedir.

Genel Müdürlük yazılı cevapta genelgenin aynısını yazmış ve başkaca ekleme yapmamış. Bende idare mahkemesine dava açtım.

Şimdi Av. Kan. madde 56 mı yoksa genelge mi üstün !? Ben buna şaşırıyorum!!!
Old 22-12-2012, 15:30   #4
Abalı

Avukatlık Kanunu üstün tabi ki...

Sizin de bildiğiniz gibi Kanunlar Anayasa'ya, Yönetmelikler Kanunlara, Tüzükler Yönetmeliklere ve talimatlar da (Genelgeler bir tür talimattır) bunların hiç birisine aykırı olamaz...

Eğer aykırı olursa da; aleyhinde mahkemeye dava açılarak iptal edilebilir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi