Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar [Arşiv] Siteyle ilgili arşivlenmiş eski sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alanda arşiv ve bilgilendirme için olup, yeni mesaj ve yeni yanıtlara kapalıdır)

Kim Kimdir? nerededir, Hukuk Alanı Nedir?

Yanıt
Old 03-05-2004, 15:09   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Kim Kimdir? nerededir, Hukuk Alanı Nedir?

Bu sitede her alan dolu dolu.. kısaca benzeri Türkiye'de olmayan bir site. Rakipsiz!

Eksiklerinden birisi bana göre: Kim kimdir nedir ne değildir, hukuk alanı nedir? gibi bir alnın olmaması..

Bunun şu faydası olacaktır:

Çoğumuz Avukatız ve serbest çalışıyoruz. Ancak içimizde çok değerli hakim,savcı ve öğretim görevlileri de var.

Tanıtım bölümü (nick yada gerçek isim) altında bulunduğu yer ve görevi ibaresinde kısa bir hatırlatma notu olmasına rağmen bu bazen yetersiz kalıyor.

Mesela: Öğretim görevlisi yazan meslektaşımızın görev (Uzmanlık) alanı bilinmemektedir.

Öğretim elemanı geniş bir alanı ifade eder. Hocamız, veterinerlik Fakültesinde mi görev yapmaktadır, yoksa Hukuk Fakültesinde mi anlaşılamamaktadır..

Ayrıca, İhtisas alanı Borçlar hukuku mudur, Ticaret hukuku mu ceza hukuku mu? ..

Çünkü meslektaşlarımız öğretim elamanı dendi mi, yazılanı haliyle koşulsuz doğru kabul etmek zorunda kalıyor.

Bu ise, hatalara yol açabiliyor.

Benden önermesi. Takdir sayın yöneticinin.

Saygılarımla.
Old 03-05-2004, 15:28   #2
Admin

Sayın Tikici,

Üye kimliği bölümünde hem meslek hem de hukuk alanı bölümlerimiz mevcut (doldurmak isteğe bağlı). Bilemiyorum başka bir alana daha ihtiyacımız var mı?

Saygılarımla,
Old 03-05-2004, 16:15   #3
Av. Adil Giray ÇELİK

Sevgili Tikici ve Sevgili Türk,HS;

Saptamalarınızda haklısınız.

Epeyi bir süre önce yazdığım "Kimlik bildirmeyenlerin Dramatik Analizi" isimli yazımı sanki yaşananlar doğruluyor.

Böylesi bilimsel içerikli bir sitede niçin insanlar kimliklerini gizlerler.

Anlamadım. Anlayamıyorum.
Old 03-05-2004, 18:15   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Özellikle Öğretim görevlisi arkadaşlarımızın bu konuda hassas olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü, bilim adamı bilgisi ve uzmanlığı ile tanınır ve tanınmalıdır.

Ben bir avukat olarak, bilim adalarının görüşlerine değer veriyorum. Ve onların yazdıklarının önemli olduğuna inanıyorum. İnternet ortamında, bir hukuk öğrencisi pekala kendisini öğretim görevlisi olarak nakletmek isteyebilir. Site bunu engelleyemez.

Elbetteki tecrübeli hukukçular kişinin yazısına bakarak onun ne olduğunu, öğrenci mi, veteriner hekim mi yoksa okuduğu fakültede hasbelkader bir dönem hukuka giriş dersi okuyan bir kişi mi olduğunu anında anlayabilir. Fakat, meslekte yeni olan arkadaşların özellikle öğrencilerin yanlış bilgilendirilmesi mümkün ve bana göre son derece tehlikelidir.

Ama, bu yazımdan hiç bir öğretim görevlisi meslektaşım alınganlık göstermemeli. Benim ifadem onlara yönelik değil.

Sayın Av. Adil Giray bey'e başından beri katılıyorum ve hak veriyorum.

Saygılarımla.
Old 03-05-2004, 21:53   #5
Av. Adil Giray ÇELİK

Değerli İzleyenyer;

Yaklaşık 2 yıl önce aşağıdaki yazıyı izleyenlere sunmuş idim.

Sn Tikici de o zamanlarda yapılan tartışmaya nezaketle göndermede bulunmuş.

Geçen zaman içerisinde THS nin pek çok yeni üyesi oldu. 26 ay önce konuya ilişkin yazılmış yazıyı anımsamanın yararlı olacağını düşündüm.

Değerli İzleyenler;

Bu forum alanı bir, iki meslektaşımızın çok özel özverileri ile öncelikle hukukçulara açılmıştır.

Forum alanının etik değerlerinin saptanması ise Türk Hukuk Sitesinin bir kaç yıllık geçmişi ve hukukçuların ortak mesleki
değerleri ile oluşmuştur.

Elektronik posta dan forum alanına geçilmesi ile iletişim çok daha özgürce ve bağlantısız sağlanmaktadır. Ancak bu ortamda site yöneticilerinin ve katılımcıların özellikle bilimsel, toplumsal ve etik değerlere uygun davranmaları gerekmektedir.

Bir konuya ilişkin olumlu ve olumsuz değerlendirmelerde öncelikle bu değerlendirmeleri yapanların kimliklerini açık bir şekilde ifade etmeleri gerekir. İzleyenlerinde bu kişilerin kimliklerini bilme hakları vardır.

Böylesi tartışmalarda üzülerek gözlemlemekteyiz ki takma isim -müstear-nickname- ile yazışanların bilimsel içerikten, forum nezaketinden uzaklaştıkları görülmektedir. Bir konuda düşüncesini açıklayan kişilerin bu forum alanı gibi bilimselliği tartışılamayacak bir alanda korkmadan, çekinmeden ve hatta yüksünmeden kimliklerini gümbür gümbür açıklamaları gerekmektedir.

Böylesi bir kimlik gizlenmesi forumda yer alan katılımcıda bir rahatlık sağlamaktadır. Ancak Avukatlık Sınavına ilişkin tartışmada görüldüğü üzre kimliklerini açıklayan değerli katılımcıların düşüncelerini son derece seviyeli, aktardıkları, kullandıkları üslubu ise dikkatli seçtikleri görülecektir.

Bu husus sitenin vefakar ve cefakar emekcisine özel olarak aktarılmıştır. Kendisi tüm iyiniyeti ile katılımcıların artırılması amacıyla bu yola gittiklerini, isim açıklamayanların bu özgürlüklerine engel olmak istemediğini, bazılarının ihsası reyden çekindiklerini cevaben bildirmiştir.

Böylesi bir uygulama ile kimliklerini açıklayanlar bir anlamda cezalandırılmakta, hak etmedikleri suçlamalar ile karşılaşmaktadırlar.

Ve ne acıdırki katılımcılar hangi konumda olduğunu bilmedikleri bir muhataba hangi bilimsel içerik ve düzeyde yanıt vermekte zorlanmaktadırlar.

Bu forumu izleyen bilim adamı, avukat, öğrenci, yurttaş, yargıç, savcı veya her kademeden bürokrat olsun açıkca kimliğini bildirmelidir. Kimliğini açıklamak kendi ifadeleri ile İHSASI REY ise kendi vicdanlarında isimlerini açıklamasalar bile İHSASI REYDE ZATEN BULUNMAKTADIRLAR.

Yazarı ve sahibi bulunmayan hiç bir düşünce değerlendirmeye değer değildir, bilimsel içerik taşımaz... düşüncesindeyim. Mart 2002
Old 04-05-2004, 09:44   #6
nursel citil

Sayın Tikici,
Bir öğretim görevlisi olarak alındım. Ben Özel hukuk alanında yüksek lisans yaptım. İş hukuku, ticaret hukuku, kıymetli evrak hukuku, Turizm mevzuatı, hukukun temel kavramları dersleri veriyorum. İki yıllık meslek yüksek okulunda tek hukukçu olduğum için tüm hukuk derslerine ben giriyorum.bu nedenle belli bir hukuk dalında uzmanlaştım diyemem, bu derslerde uzmanım desem fazla iddialı bir söz olur düşüncesi ile bu alanı boş bırakmıştım.
saygılarımla
Old 04-05-2004, 11:59   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Çitil,

Yazım siz ve sizin gibi değerli meslektaşlarım için değil. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

Kaldı ki böyle anlaşılmaması için şunu da yazmıştım:

Alıntı:
Ama, bu yazımdan hiç bir öğretim görevlisi meslektaşım alınganlık göstermemeli. Benim ifadem onlara yönelik değil.

Lütfen alınmayınız. özel hukukta Yüksek lisans yapmış olmanız ayrıca bu site ve biz avukatlar için önemlidir. Bilgilerinizden istifade etmek isteriz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi