Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası ve devam eden hamilelik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-01-2015, 23:07   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası ve devam eden hamilelik

merhaba eşimin ihaneti üzerine boşanmaya karar verdim ve dava açtım Mart Ayında duruşmam var, fakat ben davayı açtıktan sonra hamile olduğumu öğrendim barışmaya niyetim yok ve küçük bir Çocuğum olduğu için Gebeliği yasalara uygun bir şekilde sonlandırmak istiyorum , eşim hamile olduğumu biliyor fakat olumlu olumsuz hiç bir şey söylemedi. Rızası olmadan Gebeliği sonlandırırsam bana karşı ne Şekil HAKLI çıkar lütfen yardımcı olun.

Bu konu hakkında çok Tartışma Bölümü'nün açıldığını okudum , belirtmek istediğim gebeliğimin henüz 5 haftalık olması eşim hakaret ve tehditten ötürü uzaklaşma cezası Aldı ve hayat kadınlarıyla olan ilişkisini yakaladım ve boşanmak için verdiğim dilekçemde mevcut. Ondan boşanmamam için bilerek hamile Bıraktı ve ben böyle bir insanla evli kalmayı bir yana bırakın bir daha çocuk sahibi olmak istemiyorum.
Rızası olmadan sonlandırmam da sakınca var mı ?
Henüz 10 aylık olan bebeğimin velayetini almam da bana sorun çıkartırmı şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 30-01-2015, 07:39   #2
Konuk

Bu arada eşimle yaklaşık 6 aydır ayrı yaşıyoruz ve evimizi dağıtmıştık, ben ailemle o da kendi ailesiyle yaşıyor henüz 10 aylık olan bebeğimiz için ortak bir hanede bir araya gelebiliyoruz . Barışmak. Için kısa bir süre çaba sarf etti ve bende inanıp yakınlaşma oldu arada , Gebeliği sonlandırmamda rızası olmadığı için HAKLI çıkarmı ona sadece gebe olduğumu söyledim ve bu bebeği istemediğimi dile getirdim, bana barışmak için dayatma yaptı ve şu an rızam yok diyor, aylardır ayrı yaşıyorum ve bu duruma beni zora ki barışmak için getirdi.
Old 31-01-2015, 12:45   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Yasa gereği 10 haftaya kadar olan gebelikler kadının rızası ile sonlandırılabilir.
Fakat gebe kadın eğer evli ise Nüfus Planlaması Hakkında Kanun gereği eşin rızası aranmaktadır.

Bilindiği gibi Türk Ceza Kanununda eş rızasına ilişkin bir düzenleme yoktur.Bu bakımdan kadının eş rızası almadan kürtaj yaptırması bir cezayı gerektirmez.

Mevcut kanun düzenlemesi hekimi, hem meslek ilkelerine hem de temel insan ve hasta haklarına aykırı davranmaya zorlamaktadır. Hekim kürtaj için eşin rızasını aramak bir yana kadının gebelik durumunu bile kadın izin vermedikçe hiç kimseye açıklayamaz. Mevcut durumda kanuna uyan hekim, kadının rızası olmaksızın bu bilgiyi açıklamaktan dolayı da sorumlu olacaktır.

Evli kadının eşinden izin almaya zorlanması, Anayasa'nın eşitlik ilkesine, Hasta Hakları Yönetmeliği'ne ve Türkiye'nin tarafı olduğu Biyotıp Sözleşmesine aykırıdır.

2-Eşinizin rızası olmadan kürtaj yaptırmanız eşiniz tarafından boşanma sebebi olarak ileri sürülebilir.Diğer yandan boşanma davası açıldıktan sonra eşiniz ile cinsel beraberlik kurmanız ,önceki olayları affetme olarak değerlendirilebilir.

3-10 aylık bebek anneye bir çok bakımdan zorunluluk duyar ve velayetin anneye verilmesi beklenir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi