Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yurtdisinda Bosanma

Old 14-02-2002, 01:55   #1
abc123

Varsayılan Yurtdisinda Bosanma

Yurtdisinda ABD'de bir Amerikali bayanla evlendim ve daha sonra tekrar ABD'de bosandim. Halen ABD'de ikamet ediyorum. Kendisi Turk vatandasligi icin basvurmadi, ben de Amerikan vatandasligi icin basvurmadim. Evli iken evliligimi Turkiye'de nufus kayitlarina gecirtmistim. Su an bosandigimi Turkiye'de nasil kayda gecirmeliyim? Bana soylenen Turkiye'de bir avukata vekalet vererek ve buradaki bosanma belgelerini konsolosluktan onaylatarak Turkiye'deki avukata gondermem ve dava acmam gerektigi. Sorum; eski esimin de Turkiye'de ayri bir avukat tutmasi gerekiyor mu yoksa sadece benim tutacagim avukat ve esimin bosanmak istedigine iliskin bir belge ve ABD'de ki bosanma belgeleri yeterli olacak mi. Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. Saygilarimla...

26-09-2000 18:34:16
Old 14-02-2002, 01:56   #2
Sedat

Varsayılan YNT:Yurtdisinda Bosanma

2 seçeneğiniz var. 1) ABD'de aldığınız boşanma ilamının Türkiye'de tenfizi yoluna gidebilirsiniz 2) Türkiye'de yeni bir boşanma davası açabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma olacağına göre yeni bir dava açmak, özellikle bir ya da iki tane de şahidiniz varsa, tek celsede biteceğinden en hızlı yol olur derim. Ancak tek avukat yetmez, ya bir avukat ve diğerinizin buradaki davaya bizzat katılması gerekir, ya da 2 avukat tutmanız.

26-09-2000 18:59:11
Old 14-02-2002, 01:57   #3
seyyah

Varsayılan YNT:Yurtdisinda Bosanma

sayın sedat'ın mesajına ek olarak biraz ayrıntı verelim: evet, amerika'da boşanmışınız. ama nerde, boşanma işlemi bir mahkeme tarafından yerine getirilmiş olmalı. yoksa bazen gazetelerde okuyoruz, dolduruşa geldiysek bağışlayın, herhangi bir otomattan boşanma belgesi da almış olabilirsiniz. bu halde böyle bir belgenin türkiye'de tanınmasını talep edemezsiniz. çünkü ortada herşeyden önce yabancı bir mahkeme tarafından verilmiş ve kesinleşmiş bir boşanma kararı olmalı. böyle bir karar var ise, en yakın TC başkonsolosluğuna uğrayıp bu kararın kesinleşmesine ilişkin şerhi de dahil olmak üzere tümünün türkçeye tercümesini sağlatın. tercüme, orijinaline uygun olarak başkonsoloslukça onaylanmalıdır. daha sonra gerek orijinal karar ve gerekse türkçe tercümesini türkiyedeki bir avukata göndererek onu vekil edip tenfiz davası açılmasını sağlayın. göndereceğiniz vekaletnameyi yine başkonsolosluktan boşanma (tenfiz) davası için verdiğinizi belirterek ve fotoğraflı tanzim ettirin. bu arada boşandığınız eşinizin ortadan adres bırakmadan kaybolmaması için biraz dua edin. çünkü tenfiz istediğiniz türk mahkemesi boşandığınız eşinizin yurtdışındaki adresinde ona tebligat yapacaktır. yaklaşık 5-6 ay beklemeye, bir miktar da para sarfetmeye şimdiden razı olun. tebligat yapıldıktan sonra mahkeme bakacak. (yetki vs. problemleri atlıyorum) abd ile tc arasında kişi hallerine ilişkin kısaca boşanma, nafaka vs. konularında ikili yahut çok taraflı da bir anlaşma var mı? yada abd kanunlarında böyle bir yabancı mahkemece verilmiş kararların abd'de uygulanmasını gerektiren bir madde var mı? yoksa tc mahkemelerince verilmiş böylesi bir karar abd'de fiilen uygulanıyor mu? bu soruların cevaplarını şu an için veremiyorum. bilgisi olanlar iletebilir. ama diyelim ki, bu engel atlandı, mahkeme abd mahkemesince verilen hükmün türk kamu düzenine açıkça aykırı olup olmadığını inceleyecek. kamu düzeni biraz muğlak bir kavram, ayrıntıya girmeyelim. ama şunu söylemek gerek. eğer abd mahkemesi bizim kamu düzenimizi sarsacak bir karar vermiş dahi olsa, oraca boşanma ilamına hükmetmek için geçerli nedenler tc mahkemesince de kabul edilebilir nitelikte olursa, yani o nedenlerle bizim mahkememiz de sizi boşayacak idiyse, kamu düzeni engeli de aşılabilecek. ondan sonra eğer abd'li eski eşiniz boşandığınız mahkemeye abd kanunlarına uygun şekilde çağırılıp ifade vermemiş ise, tc mahkemesinde bu hususu ileri sürerek savunma hakkım kısıtlandı diye itirazda bulunabilir. bulunmazsa ne ala. o zaman mahkeme bir de abd mahkemesinin boşanma davasında hangi ülke hukukunu uyguladığına bakacak. eğer davayı siz açarsanız ve eski eşiniz tenfiz konusunda problem çıkarmaya niyetli değilse bunun pek ehemmiyeti yok. abd mahkemesi isterse nijerya kanununu uygulasın, siz itiraz etmedikten sonra davanın tenfiz ile sonuçlanmasına engel değil. en nihayet eğer eski eşiniz abd'den alınan boşanma ilamının yerine getirilmesi için önemli bir itirazda bulunmaz ise tenfiz kararı verilecek, karar her iki tarafa tebliğ edilecek ve kesinleştikten sonra nüfus kayıtlarınıza işlenecek. nasıl basit değil mi? bir de MK 134/3 maddesi uyarınca boşanma imkanınız var. eğer her iki taraf da bizzat mahkemeye gelebilecek durumda iseler, evlilikleri bir yılı aşmış durumda ise her konuda anlaştık deyip tek celsede boşanabilirsiniz. türkiyeye gelemeyecek durumda iseniz o zaman tavsiye edilir ki, abd'li eşiniz bir türk avukata vekaletname göndersin, usulüne uygun ve fotoğraflı olsun, tercihan tc başkonsolosluğunda tanzim ettirin, siz de türkiyedeki ikametgahınızda bir tebliğ adresi bildirin, tebliğden sonra bir avukata vekaletname verin, sizi duruşmada temsil etsinler, sayın sedat'ın da dediği gibi iki şahitle tek celsede boşanmanız mümkün... ha, bu durumda davayı açan eski eşinizin abd ile bu konuda bir anlaşmamız olmadığı için bir miktar teminat yatırması gerekebilir. dava sonunda geri alır. eğer abd'li eşinize orada tebligat yapılması daha kolay diyorsanız o zaman böyle bir davayı siz açın, o ister avukat tayin eder, ister etmez, gelmese bile dava sürdürülür. kolaylıklar dilerim.

27-09-2000 00:15:59

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi