Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma Ve Nafaka

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-06-2002, 09:19   #1
ADNE

Acil ACİL BİLGİ

Önceki sorularım herhalde kimsenin ilgisini çekmedi ki,kimse yanıt
vermedi.Neyse önemli değil.

7 yıllık evliyim,21 aylık kızım var.Eşimle son 3 yıldır zihinsel,bedensel ve maddi anlamda,tamamıyla zıt kutuplardayız.
Anlaşamadığımızı görüyoruz ve yaşıyoruz.Böyle olunca birşeyleri
zorlamanın yanlışlığına düşmeden oturup konuştuk.Ben boşanmak
istediğimi ve bunun medeni bir şekilde olmasını arzuladığımı söyledim.Belli bir süre geçtikten sonra,bu şekilde olmayacağına
o da kanat getirdi.
Anlaşmalı boşanmayı teklif ettim.Aramızda mantıklı bir protokol
yapalım,herşeyimizi açıkça belirtelim ve paylaşalım dedim.Kendisi
çalışmadığından kızın masraflarını ben kabullendim.( Olması gereken de oydu ).Tek sorunumuz nafaka konusunda oldu.650 milyon maaş alıyorum.Benden 300 milyon nafka istemekte.Bu konuda tabi ki vicdansız olunmaz,sonuçta kızım için verilecek bir
para bu.Ama kendisi ailesini yanına gidecek ve sadece kızımın normal masrafı olacak,ortalama 150 milyon gibi.Bense yenı bir başlangıç yapmak durumundayım.Kredi borcum da var.Benim içinde zor olacak 350 milyon ile geçinmek.Bu durumda bana lütfen yardım edebilir misiniz ? ;

-- Yasal olarak maaşımın ne kadarını verebilirim yada isteyebilir ?

-- Nafaka herzaman hakimin takdiri midir ? Biz protokol yapsak dahi ?

--Oturduğumuz evin kontratı benim üzerime ve 01/10/02'de
bitiyor.Bir şekilde o tarihe kadar boşanmamış olur ve ben kontratı
fesh edip,ben artık oturmayacağım,kendime ait olan eşyaları evden boşaltıp gidersem,yasal bir yükümlülük ortaya çıkar mı?

Lütfen YARDIMLARINIZI bekliyorum.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

ADNE
Old 22-06-2002, 21:49   #2
seyyah

merhaba,
sizin deyiminizle anlaşmalı boşanmada tarafların boşanmanın mali konuları ile çocuğun velayeti konusundaki anlaşmaları hakimin onayına tabidir. yani hakimin dile getirdiğiniz anlaşmayı uygun bulmama ve size değiştirin bunu deme hakkı var... bu bir..
yasalarda nafaka borçlusunun maaşının şu kadarlık bir bölümü nafaka olarak kesilir şeklinde bir düzenleme yoktur... makul ve yeterli, tek ölçü budur... bu iki..
son sorunuzun biri yasal, diğeri vicdani iki yanıtı var. ben vicdani olanı yazacağım. doğru olmaz!... bu üç..
mutluluklar...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi