Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

kira

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2002, 01:41   #1
yalçın

Varsayılan kira

8 aylık kiracıyım.ev sahibimle 5-6 yıl oturmak için anlasmıstık.ancak evi bosaltmam icin bana 1 yıl süre tanıdı ayrıca kirayı %50-60 arttırmamı istiyor.hiçbir yazılı anlasmamız yok ve kiraları elden ödüyorum.bu benim için avantaj mı?dezavantaj mı?ev sahibi lojmanda oturuyor kendisinin gelecegini söylüyor.
bilgi verirseniz sevinirim.saygılarımla...

16-08-2000 10:34:25
Old 12-02-2002, 01:41   #2
nevra

Varsayılan YNT:kira

Sayın Yalçın,
kural olarak kira sözleşmesi herhangi bir şekle bağlı değildir;yani yazılı sözleşme yapmamış olmanız anlaşmanızı geçersiz kılmaz.yalnızca burada sözleşmenin 5-6 yıllık bir süreyi kapsadığını ispatlamak açısından bir problem yaşayabilirsiniz.
kira bedelini elden öderken en azından kiralayandan ,imzalı, 'teslim aldım' ibaresi içeren bir belge almanızı öneririm.bununla geçmiş dönem borçlarınızı ödediğinize dair bir karine oluşacaktır.çünkü bir kira dönemi içinde 2 kez kirayı ödenmez ise ihtar çekmek suretiyle kiralayanın ,sizi sözkonusu gayrımenkulden çıkarma hakkı doğar.sizin en azından bundan sonra imzalı bir belge almanız ,geçmiş dönem kiralarınızı ödediğinizi ispatlamanızı kolaylaştıracaktır.
ev sahibinizin 'ben oturacağım'diyerek sizi evden çıkartması ise gerçekten o eve kendisinin ya da aileden birisinin ihtiyacı olduğunu ispat etmesine bağlıdır.şu anda lojmanda oturduğunu yazmışsınız;lojman hakkının bittiğini..vs. ispatlamak suretiyle, sizi çıkartma hakkına sahip olur.
ev sahibinizin, sizi boşaltmaya zorlaması ancak yukarıda geçen iki halde sözkonusu olur:kira bedelinin 2kez ödenmemesiüzerine ev sahibinin ihtar çekmesi ve ihtiyaç nedeniyle tahliye..şayet tahliye taahhüdünüz yoksa ,sözleşme ancak sizin bildiriminizle son bulur.

başarılar dilerim.

17-08-2000 06:41:14
Old 12-02-2002, 01:42   #3
seyyah

Varsayılan YNT:kira (

merhaba,
sayın nevra'nın yanıtına bir küçük ilave... eğer kira bedellerini elden teslim edip karşılığında ev sahibinizden onun imzasını havi bir makbuz almıyorsanız, işiniz zor. çünkü ev sahibiniz sizin ödediğiniz kira bedellerini yok sayıp aleyhinize icra takibine girişebilir. böyle bir takipte ödediğiniz kira bedellerini sizden isteyebileceği gibi ek olarak tahliyenizi de talep edebilir. o zaman süresinde itiraz hakkınız doğar, kullanırsanız takip durur ama itirazınızın iptali istendiği takdirde kira bedelini ödediğinizi evsahibinin imzasını taşıyan bir belge ile ispatlama imkanınız olmayacağından durumunuz zorlaşabilir. aman dikkat...

18-08-2000 00:35:37
Old 12-02-2002, 01:43   #4
HALIL AYDIN

Varsayılan kira artırımı ve tahliye taahhütnamesi

Kira kontratım 01.10.2000 de sona erecektir.Daire sahibi her yıl benden noterden onaylı "tahliye taahhütnamesi" alıyor.Kanuni 25% artırımı kabul etmediği takdirde ne yapabilirim.Elindeki tahliye taahhütnamesiyle beni mahkeme kararıyla çıkarabilirmi.

23-08-2000 13:53:29

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi