Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

miras

Old 12-02-2002, 01:24   #1
şükran kaynaroğlu

Varsayılan miras

Çorum'da babamdan kalan ve ölümler nedeniyle şu anda 15'den fazla paylı(*) , veraset ilamı çıkartılmış 78397 metrekare taşınmaz (bağ-bahçe-tarla) var . Bunların nimetlerinden hiç yararlanmadığım halde düzenli olarak payıma düşen arazi vergilerini ve Çorum Çiftci Malları Koruma Derneği'ne bakım ücretlerini ödüyorum. İlişki içinde olduğum kendi kardeşlerimin de ödediğini biliyorum . Bu hissedar çokluğu , babamın 3 kez evlenmesinden ve ölümlerden kaynaklanmaktadır . Arazi tapuludur , ancak hissedarlar arasında paylaştırılmamıştır.
Ben İstanbul'da yaşadığımdan ve rahatsızlığım nedeniyle Çorum'a giderek arazi ile ilgilenemediğimden kimi diğer hissedarların arazinin değerine ilişkin olarak söyledikleri , birbirinden çok farklı rakamlar dışında bilgim yok . Ancak bağda çok sayıda ceviz ağacı ve 6,7 köyü besleyen içme suyu kaynağı olduğunu biliyorum.

Hissedarlardan bazıları , örneğin kendi kardeşlerim ve bir diğer eşten olma ablam (toplam 6 mirascı) arazinin bir an önce satılmasını isterken diğerleri tarafımızca bilinmeyen nedenlerle buna engel olmaktadırlar . Bu arada ölümler de olmakta ve yeni mirasçılar ortaya çıkmakta ve bu durum işleri iyice karmaşık duruma getirmektedir.

1)Artık astarı yüzünden pahalı hale gelen bu yükten kurtulmak için hangi hukuki haklarım vardır .
2)Babam 3,1,1968'de öldü . Yıllardır satışı engelleyen mirascıları dışlayarak kendi paylarımızı satabilir miyiz ? Bunun yöntemleri nelerdir ?

Bizim olayımızda kesin olan tek nokta , mirasçıların tümünün bir araya gelememesi ve kimilerinin satışı istememesidir .
Bugün benim çocuklarım , benim adıma , hiç görmedikleri arazilerin vergisini ödüyorlar . Bunun daha fazla uzamaması için yardımcı olur , yol gösterirseniz çok mutlu olurum .

Teşekkür eder,esenlikler dilerim.

Saygılarımla ,
Şükran Kaynaroğlu

(*)Pek çok hissedarla hiç bir olmadığından şu andaki kesin mirasçı sayısını bilmiyorum .

19-07-2000 17:48:46
Old 12-02-2002, 01:25   #2
Av.birisi

Varsayılan YNT:miras

Hissedarların çokluğu veya bir araya gelememelerinin sizin sahip olduğunuz haklara bir etkisi olmaz.Bi tür ortaklığın giderilmesi davası niteliği taşıyan bu davalar hisse oranına bakılmaksızın, her bir hissedar tarafından tek başına da açılabilir.
Mahkeme ise karar verirken şu yolu takip eder:Arazi niteliği itibariyle, değerinde önemli kayıplara yol açmadan bölünebiliyorsa hisse oranın da bölünür (ifraz edilir) ve böylece bağımsız tapular elde edilir.Böyle bir imkan yok ise satış gerçekleştirilip bu miktar hisseler oranında paylaştırılır.Ancak uygulamada da sık sık görüldüğü gibi, çok hisseli bir paylaşım davalarında kendi durumunu beğenmeyen hissedarların itirazları ile davalar uzamakta, nihayet satışa karar verildiğinde ise genelde söz konusu mal rayiç bedelin çok altında alıcı bulmaktadır.Bu yüzden size tavsiyem aranızda bir anlaşmaya varmanızdır.

16-08-2000 15:38:14

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi