Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Eşimin Benden Olmayan Kızını Mutlaka Kütüğüme Geçirmek İstiyorum

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 19:39   #1
2330selim

İnceleme Eşimin Benden Olmayan Kızını Mutlaka Kütüğüme Geçirmek İstiyorum

eşim yabancı uyruklu.Evleneli 7 sene oldu.7 senedir Türkiyede ikamet ediyor.Evlendikten 1 sene sonra Türk vatandaşlığı için müracatta bulundu.Halen olumlu bir cevap alamadı.Eşimin evlilik dışı 1 kızı var.Kendisi kızını doğum belgesine babasının ismini yazdırmış.Ancak evli olmadığı için kendi soyadını yazdırmış.Evlendiğimizde kızımız 4 yaşında idi.Beni kendi babası zannediyor.Ben de onu öz kızımdan kesinlikle ayırmıyorum.Ancak kızım artık büyüdü.Bazı şeyleri yavaş yavaş sorgulamaya başladı.Bana vatandaşlık bürosundan söylenen önce annesinin Türk vatandaşlığına geçmesi gerekiyor daha sonra kız geçecek ve ondan sonra nüfusunuza alabilirsiniz.Baktım bu iş olacak gibi değil.Ben de kızım daha fazla bir şeyler hissetmeden hemen nüfusuma almak istiyorum.Lütfen bana bu konuda yardımcı olunuz.Kanunen böyle bir hakkım var mı? Varsa ne yapmam , nereye müracat etmem gerekiyor.Lütfen yardımcı olun kızımın üzülmesini istemiyorum.Bana çök düşkün.Eğer gerçeği öğrenecek olursa hayatı kararır.Yardımlarınızı bekliyorum.Hepinize saygılar sunuyorum
--------------------------------------------------------------------------------
selim

04-09-2001 21:50:11
Old 27-02-2002, 19:40   #2
seyyah

merhaba,
eşinizin evlilik dışı ilişkisinden doğan kızını, kendi nüfusunuza almak yani kendi kızınız gibi resmi kayıtlarda yer almasını sağlamak için kestirme bir yol arayışınız gayet insani olmakla birlikte kanımca hukuki bir istem niteliğinde değil. çünkü bu gerçek değil. ilerde doğurabileceği sakıncalar bir yana mesele aynı zamanda -bilinmez ama- ilerde uluslararası hukuk bakımından da sorunlar yaratabilir gibi görünüyor. "kızınızın" gerçek babasının TC vatandaşı yahut yabancı uyruklu olup olmadığını yazmamışsınız. hadise bu ayrıntıya göre değişik biçimler alabilir. yoksa iş çok da basit bir şekilde halledilebilir ancak bu basit yolu size bu forumda önermek -beni bağışlayınız- bana pek doğru gelmiyor...

06-09-2001 01:57:55

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi