Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Erkekler

Yanıt
Old 24-10-2002, 11:34   #1
Kıvılcım

Varsayılan Erkekler

Doğduğu günden itibaren, o'na erkek derler. Davullar zurnalar eşliğinde zılgıt atan anneler; yemekler,davetler veren babalar da yok değildir. Babasının anatomisine benzeyen velet, babaya göre, babanın yanlızlığını gidermekte, belki de iktidarına bir kaç santimlik güç katmaktadır..

İşin aslı öyle olmasa da, bu durum özellikle Türk toplumunda yerleşiktir.

Velet büyüyüp, çocukluğa yanaştığında sünnet faslı başlar. Fazlalığı kesilmelidir. Çünkü gidişat artık babayı bile kıskandırmaktadır. Düğünler, dernekler, davullar-zurnalar, zılgıtlar, yemekler-davetler ...

Baba hala gururludur.

Okul faslı, ergenlik derken askerlik zamanı geldiğinde, tantanalar aynen ve gırla devam eder..

Babanın gururu hızla yükselmektedir.

Askerlik dönüşü, kaçınılmaz kız arayışları sonunda bulunan anasının ev kızı, tombul yanaklı, bıngıl bıngıl sallanan kalçalı, tezatda olsa selvi boylu, güzel huylu hatun bulunur.. yine düğünler, dernekler, davullar-zurnalar, yemekler,davetler..

Baba çıldırma noktasındadır: ''oğlumm benim! ''

iktidarın dışa vurumu zamanı gelmiştir..

Babasının erkek oğlu, baba olmuştur artık..

Baba ise kaçınılmaz biçimde dededir.. babalığı uçmuş, gururu sönmüş, orası burası pörsümüş, iktidarı sallanmış... belki de sona ermiştir.

İktidarını kaybeden, gurursuz kalan ilk babanın kıskançlığı etkisizdir, kesecek bir şeyler de kalmamıştır.

Mahalle berberinin yolunu arşınlamak, kesecek bir şeylerin varlığını ona hatırlatıp, huzur vermektedir.. aktar aktar dolaşıp, iktidar sağlayıcı bitkiler aramak da işin tuzu biberidir..

Sonunda siyaset arenası, muhtarlık, vekillik, pari marti muhabbeti..

Sıra vatandaştadır..

Oğlumm benim, iktidarım, gururum..

Kıvılcım
Old 07-03-2007, 16:35   #2
sahinaydın

Acil Evet.. Erkekler... .)

Konumuz 5. yaşına giriyo arkadaşlar, ilgilenin biraz...
Old 09-03-2007, 11:42   #3
suskun_juliette

olaya feminist olarak yaklaşırsam neden erkekler derim ama bir erkek evlat soyadının devamı için önemlidir elbette ki ancak bence bir gelecek demek kız evlat demektir.soyadınızı devam ettirmese de neslinizi devam ettirir.yapayalnız bir anne için erkek evlatlar artık babanın yerini almıştır.dışarıya karşı koruma iç güdüsüyle yaşına bakmadan annesini kötülüklerden korumaya çalışır.oğlan olmadığım için bu konuda pek yorum yapamayacağımevlat evlattır ayrım yapamam kız da erkek de olsa canımdır..
Old 17-03-2007, 13:45   #4
Envanter

beş yıl boyunca kimse bir yorum yapmamış çok ilginç.

Sayın Kıvılcım gerçektende anlattıklarınız çok doğru ve katılıyorum bu düşüncenize. eee ne de olsa erkek erkektir toplumumuzda. ancak erkeği doğuran o erkeğin babasını doğuran da bir anadır. fazlasıyla önyargılar yumağında yaşıyoruz maalesef.
gurur kaynağı olarak bir simge haline geliyor herşey erkeğin ekseni etrafında dönüyor. bir iktidar kuruyor ailede. parmağı neyi gösterse alınıyor. bunu belirleyende cinsiyeti oluyor.
geldik cinsiyet konusuna. istatistiklere göre bu gezegen kadınların elinde. neye göremi. çünkü kadınların sayıları erkeklerden fazla. gerçektende böyle. kadınlar daha fazla.
ister kız olsun isterse de erkek olsun herşeyden önce bir insan yetiştiriliyor. topluma kazandırılıyor. ancak eskiden çocuğun erkek doğması olayı gerçekten çok önemseniyordu dedenin adını ve soyadını taşıyacak olanda o. ancak günümüzde bu durum biraz farklılaştı. ılımlı bir hale geldi kız erkek ayrımı. yine de kimi fikirler bunun aksini beyan etmekte ısrarcıdırlar. ama durum böyle. zamanlada her şey zemine oturacak kadınlarımız kendilerini başarılarını kişiliklerini topluma hissettirmeye başladı bence. eskiden ama çok eskiden bayan avukat yokken şimdi bir sürü. bakın bakalım şu babanın gurur kaynağı zemin genişletmiş mi. bence evet. saygılar...
Old 06-07-2007, 09:23   #5
cemaydın

Hiç unutmam, bir nikah sırasında gelin ve damat evet deyip imzaları attıkdan sonra, muhtemelen erkek tarafından olan bir zaatı muhterem ayağa kalkıp delicesine bir çoşkuyla (anlatmakla olmaz, görmeniz lazım) ellerini çırpıp bir tarafdanda "gelini aldık" nidaları eşliğinde garip bir şov sergilemişdi. Konuyla ne alakası var demeyin "erkek" tarafında olmanın verdiği!!! o müthiş gururu yaşıyordu abimiz.
Old 06-07-2007, 10:14   #6
meyralkan

bir tanidigimin basindan gecen olayi aktaraim bende. e;ler cocugun cinsiyetini ogrenmek icin doktora gidiyolar halbuki doktor bir ay oncesinden cocugun cinsiyetini biliyor ama soylemiyo. gittiklerinde doktor kizimiz nasil bakalim diyor. tabi esler annenin nasil oldugunu sordugunu anlayip gayet iyi falan diyolar cocugun kiz oldugundan habersiz olarak. neyse sonunda ultrasona giriyo ve bakin kiziniza dediginde koca o anda doktorun odasini terkediyor. kadin yapayalniz ve uzgun bi halde gidiyo eve. ve ne yaparsa yapsin koca kadinla 2 hafta konusmuyo. kadin bunu bana ilk anllattiginda kizlari 2 yasindaydi. duyduguma inanamamistim cunku o kizi istemeyen baba suan da iyiki kizim olmus erkek olsa bu kadar sevemezdim diyerek cocuk icin deliriyodu. yani bu erkek cocugu isteyen erkeklerin bu durumu sadece cocuk dogana kadar kabullenemediklerini ve sonrasinda ise erkek kiz ayrimi yapmanin ne kadar sacma oldugunu anladiklari gordum. o yuzden cocuk dogmadan veya daha evlenmeden erkek cocugum olsun diyen eslere sadece guluyorum. hele bi dogsun gorurum ben seni demekten baska diyecek bi soz yok bence...
bu arada messajin 5 yilldir yanitlanmamis olmasi gercekten cok ilginc..
Old 19-07-2007, 15:12   #7
_NALAN_

yazi{ki artik sahibini yitirdigi icin}, erkekten tek bisey anliyor bu nedenle de yoruma hacet yook.
Old 19-07-2007, 20:48   #8
uSaRe01

Oğul yok kız yok EVLAT var; canın yarısı olan. Kız; yüz kızartıcı değildir cahiliye araplarındaki gibi,bir baba için; belki de erkek çocuktan daha da sevimlidir.Erkek çocuk ise övünç kaynağı değildir. Aslolan bir evladın iyi hasletlerle mücehhez olmasıdır. Yoksa kız veya erkek ne farkeder. Sonuçta ikisi de canın bir parçası.Kızın da erkeğin de yeri ayrıdır.Karıştırmamak lazım
Old 30-07-2007, 14:18   #9
Veysel

Kim ne derse desin erkek, toplumumuzda koruma altındadır ve imtiyazlıdır. Onaylamasam da kişisel düşüncem bu... Bunun kendince sebepleri vardır. Özellikle feodalitenin hüküm sürdüğü bazı yörelerimizde erkek; güçtür, kuvvettir, güvendir. Devletin varlığının pek hissedilmediği bu yörelerde her anne-babanın sahip olmaktan gurur duydukları çocuk, erkek çocukdur. Ne yazık ki az da olsa aynı anlayış halâ devam etmektedir.

Yıllar önce babamdan duymuştum. Bizim yörede yaşayan bir çift, erkek çocuk sahibi olacam diye 8-10 kızdan sonra nihayet bir erkek çocuk sahibi olur. Evin erkeği yani baba, km. lerce uzakta tarlada çalışmaktadır. Tabi bu müjdeyi vermekte köyün çocuklarına kalmıştır. “ ……… amca bir oğlan çocuğun oldu. “ Bu müjdeli habere Baba’nın ödülü ilginçtir. “ gidin Fatma teyzeniz sizi dut ağacına çıkarsın.” Ödüle bakar mısınız?

Sonra babama dönüp “ bizim köy meydanına dut ağaçlarını bu yüzden mi diktin?” diye sormuştum.

Saygılarımla.
Old 15-08-2007, 12:51   #10
Ayşe Nur Elmalı

Erkek çocuklar neden mızırdanır?

Erkek olmayı öğrendikleri için...
Old 15-08-2007, 14:46   #11
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Ne geceler ne de gündüz...İkisinin arası bir şeyler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi