Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

varlık yönetim şirketlerinin cezaevi yapı harcından sorumluluğu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-05-2014, 12:28   #1
nostrabugraus

Varsayılan varlık yönetim şirketlerinin cezaevi yapı harcından sorumluluğu?

Bilindiği üzere Bankacılık Kanunu'nun 143. maddesine göre varlık yönetim şirketleri damga vergisinden ve yargı harçlarından muaftır. Peki, varlık yönetim şirketlerinin Harçlar Kanunu'nda düzenlenmeyen cezaevi harcından sorumluluğu var mıdır? Meslektaşlarım düşüncelerini paylaşırsa sevinirim...
Old 31-05-2014, 20:56   #2
Fatih Kabadayı

Varsayılan Ceyp Harci

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü

Sayı :B.03.0.HİG.0.00.00.03-153.3 ..../..../2008
Konu : Cezaevi Yapı Harcı

….………………. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden; bazı icra müdürlüklerince cezaevi yapı harcının tahsili sırasında muafiyet ve matrah konularında tereddütler yaşandığı, söz konusu harcın icra takibine konulan değer üzerinden hesaplanarak tahsil edildiği, icra takibinden sonra işleyen faizlerin cezaevi yapı harcı matrahına dahil edilmediği anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere;

2548 sayılı Cezaevleriyle Mahkeme Binaları İnşası Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar ve Mahkûmlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanunun 1 inci maddesinde:

“İcra dairelerince miktar ve kıymeti muayyen olan ilâmlı ve ilâmsız alacaklardan tahsil olunan paranın % 2'si ve kıymeti muayyen olmayan ilâmların icrasından tahsil harcının yarısı nispetinde harç alınır. Maktu harçlar ilâmın icraya konulduğu zaman peşin olarak alınır. Bu harçlar borçluya yükletilemez …” hükmü yer almaktadır.

30/01/2006 tarihli ve 120 sayılı “Harçların tahsilinde dikkat edilecek hususlar” konulu Genelgemizde de belirtildiği gibi, 2548 sayılı Kanunun 1 inci maddesi gereğince tahsili gereken cezaevi yapı harcı, 492 sayılı Harçlar Kanununun 1 ve 3 sayılı Tarifeleri kapsamında bulunmamaktadır.

Cezaevi yapı harcı, özel nitelikte olan 2548 sayılı Kanuna dayanılarak tahsili gereken bir harç çeşidi olup, kanunlarında özel olarak cezaevi yapı harcından muaf olduğu belirtilen kurumlar dışında hiçbir istisna ve muafiyet söz konusu değildir.

2548 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde miktar ve değeri belli olan ilâmlı ve ilâmsız alacaklardan alınacak olan cezaevi yapı harcının, tahsil olunan paranın % 2'si oranında olacağı açıkça belirtilmiştir.

Buna göre, tahsil olunan paranın % 2’si oranında alınacak olan cezaevi yapı harcının takibe konu alacak miktarı üzerinden değil, takip masrafları çıkarıldıktan sonra takip sırasında işlemiş faizlerin de dikkate alınması suretiyle alacaklıya ödenen yani tahsil olunan miktar üzerinden hesaplanması hususunda gereken dikkat ve özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini, keyfiyetin yargı çevrenizdeki Cumhuriyet başsavcılıkları ile icra ve iflas müdürlüklerine, bilgileri bakımından icra hâkimliklerine duyurulmasını rica ederim.

Fahri KASIRGA
Hâkim
Bakan a.
Müsteşar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi