Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sigorta Tahkim Komisyonu' na dikkat !

Yanıt
Old 22-09-2012, 09:41   #1
sadibayar

Varsayılan Sigorta Tahkim Komisyonu' na dikkat !

Sayın üyeler, aşağıda açıklayacağım hususları hukuki yardım almak amacıyla değil herkesin karşılaşabileceği bir durum olduğu için foruma taşıyorum.
A.....sigorta şirketinin hiçbir şart ileri sürmeden (yani ticari araç, panelvan vs.) "Aracınızda bulunan kişisel eşyalarınız (mücevherat, para, cep telefonu ve taşınabilir bilgisayar vb. hariç) araçla birlikte teminat altında. Mesleki eşyalarınız da kişisel eşyalar teminatı altında.
Arabınıza bir zarar verilerek eşyanız çalındıysa eşya teminatınız devrede. Üstelik ek prim almadan" diye yaptığı ilana aldanarak türkiyede doğru dürüst trafiğe bile çıkmayan motokaravanım için kasko sigorta yaptırdım... Ancak motokaravanımın kapılarında alarm olmasına rağmen hırsızlar tavandaki havalandırma penceresini kırıp içeri girerek özel eşyalarımı çaldılar... Sadece tavan penceresi 400 Euro tutmasına rağmen aracın donanımını poliçeye koydurmayı akıl edemediğim için hasar gören araç donanımı ile ilgili olarak sigorta şirketinden bir talepte bulunmadım ancak çalınan özel eşyalarımın tazminini talep ettim. Aracımın özel araç olmadığını beyan ederek ödeme yapmadılar. Tabii bu zaten beklenen bir durumdu. Bunun üzerine Sigorta Tahkim Komisyonu Başkanlığı' na başvurdum.
Motokaravanımın ruhsatının iki yerinde büyük harflerle ÖZEL AMAÇLI (Motor Karavan) yazılmasına ve ayrıca Kullanım Amacı : Yolcu Nakli - HUSUSİ diye tanımlanmasına rağmen adaletin tecellisi için başvurulan komisyondan, ellerinde ruhsat fotokopisi de olmasına rağmen çıkan raporda aracımın ÖZEL OLMADIĞI ifade edilerek buna göre karar verildi. Ben de bunlarla uğraşmaya bile değmez diyerek bu olayı dikkatinize sunuyorum...
Old 30-09-2012, 01:19   #2
carlito

Sigorta Sirketi'ne karsı (maddi tazminat talepli) dava açabilirsiniz. Tanıdığınız bir Avukat'tan profesyonel yardım alınız..
Old 02-10-2012, 13:15   #3
sadibayar

Sayın carlito,ilginiz için teşekkür ederim...
ilgili yasa hükmü şöyle ; "... hakemin verdiği kırkbin Türk Lirasına kadar olan kararlar her iki taraf için kesindir. Kırkbin Türk Lirasının üzerindeki kararlar için temyize gidilebilir. Ancak, tahkim süresinin sona ermesinden sonra karar verilmiş olması, talep edilmemiş bir şey hakkında karar verilmiş olması, hakemlerin yetkileri dahilinde olmayan konularda karar vermesi ve hakemlerin, tarafların iddiaları hakkında karar vermemesi durumlarında her hâlükarda temyiz yolu açıktır" bu hükme göre yapılabilecek bir şey olmadığını düşündüm... yukarıda da belirttiğim gibi konuyu bu foruma taşımamın nedeni sistemin işleyişine değinmek ve ilerde madur olabilecek kişileri uyarmak içindi... sistemi tam anlamıyla incelemedim ama mesela düşünüyorum bu kararı veren hakem büyük ihtimalle bir sigorta şirketinin personelidir ve hukuk bilincinden de yoksundur... dolayısıyla sağlıklı bir karar üretmesi düşünülemez... ancak bu olaylar ise tam anlamıyla hukuki niteliktedir... o halde hakemlerin neden hukukçu olmaları zorunluluğu getirilmemiştir ? bu gibi soruların tartışılması gerektiğine inanıyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi