Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Yeni Avukat Kimliklerinde indirim çipi olmasını
Destekliyorum 247 89,49%
Desteklemiyorum 21 7,61%
Kararsız 8 2,90%
Oy Verenler: 276. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 324)

Yeni avukat kimliği mesleksel bir araçsa neden içinde indirim çipi var?

Yanıt
Old 02-12-2011, 18:40   #1
ilkay efe

Varsayılan Yeni avukat kimliği mesleksel bir araçsa neden içinde indirim çipi var?

Ben neden bu kimliğe geçileceğini sordum soruşturdum. Malum deterministiz.
Geçmişte Barolar Birliğini aradığımda Avukat olmayan bir görevli ağzından " "Efendim sizin için indirim imkanları kazandırıyoruz. Bunun için de bir çip takılacak. Faydasını göreceksiniz. Mesela arabanıza indirimli benzin alacaksınız. "
Cevabım " Kardeşim benim arabam da kredi kartım da yok."
Cevabı " Aaaaaaa.nasıl olur? O zaman maşallah sizi işler iyi.
Cevabım " Hayır kardeşim işlerim iyi değil ama ayağımı yorganıma göre uzatıyorum.Peki bu chip başkaca ne işe yarayacak. "
Cevabı " Adliyeye girişte kullanacaksınız. Mesleksel alanlara geçiş yapabileceksiniz.Baro odasına, tuvalete, cüppe sırasına"
Cevabım "Yani bu kart yok diye beni Adliye'ye almayacaklar mı?Baronun Adliye'deki tuvaletine giremeyecek miyim."
Cevap " Ben sizi bir üstüme bağlayayaım." Aaaaa bekle bekle o görevli bağlanmaz bana , arada melodi dinlemekten sıkılırım , telefonu kaparım.

Yani baro odalarımız mesleksel alanlarımız aslında KOZMİK ODA olmuş.İzle kardeşim izleyebildiğin kadar. Ben ne zaman tuvalete giriş yaptım ve çıktım onu da izle.Ama izlediğin Görevi gereği üzeri bile aranamayan savunmacı.

Bir elin beş parmağı bir değil. Ama idare,Savunmacıdan korkuyorsa, o zaman meslek kuruluşumuz baro o korkuyu silecek, mesleksel denetim lafta kalmayacak.Mesleki onuru öyle koruyacaksın ki Baro üyesi " ben savunmacıyım." diyecek ve hayatını o onuru hak etme, koruma ve geliştirmeye vakfedecek. Yoksa hayat boyu basın açıklamalarını izle dur. Biz bilmem kaç baro başkanı ile toplantı yaptık dinle dur.

Bu yazıyı neden yazdım. Barolar Birliği sitesinde ........ şirketi müşterisi olursanız yüzde ........ indirim.

Güzel bir şey. Meslek zor durumda , Türkiye zor durumda .Ama herhangi bir baro, mesleksel alana geçiş için gereken personeli, gerekeni sağlayamıyorsa aidatlar sadece bina / sosyal tesis yapmaya mı yarıyor?

Ben istediğimi tercih edemeyecek durumda mıyım?
İçimin sinmediğini kabul etmem. Bu baro kimliği güzel de yeni çıkacak kişisel kimlikler de bizim mesleğimiz statümüz de olacak.

O zaman barolar birliği kendi kimliğini de değiştirecek mi?Zaten o kimlik de fişleme. Korkum mu var? Zerre kadar yok. Ama hani demokrasi hani hür dünya hani bireysel özgürlikler.

Sorarım aydınlanmak için, sorarım mağdur edilmemek ve mağdur etmemek için.
Ama koyunlar kasaba giderken bile sessiz sedasız gider.Kasabı görünce kaçmaya çalışırlar ama iş işten geçmiştir.

Yeni avukat kimliği mesleksel bir araçsa neden içinde indirim çipi var? Mesleğe katkısı ne?

(Site Yönetiminin Notu : Başlıktaki Anket konuya sonradan Site Yönetimi tarafından eklenmiştir)
Old 04-12-2011, 00:55   #2
Av.PUDY

çipli avukat!!!! çipin var mı? var...Hay Allah^îm yaaa ne günlerdeyizz sonumuz hayrola...
Old 04-12-2011, 01:00   #3
Av.Ömer Güntay

Çipli avukat olacağıma "cipli" avukat olmayı umardım.
Old 04-12-2011, 11:25   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ilkay efe
Ben neden bu kimliğe geçileceğini sordum soruşturdum. Malum deterministiz.
Geçmişte Barolar Birliğini aradığımda Avukat olmayan bir görevli ağzından " "Efendim sizin için indirim imkanları kazandırıyoruz. Bunun için de bir çip takılacak. Faydasını göreceksiniz. Mesela arabanıza indirimli benzin alacaksınız. "
Cevabım " Kardeşim benim arabam da kredi kartım da yok."
Cevabı " Aaaaaaa.nasıl olur? O zaman maşallah sizi işler iyi.
Cevabım " Hayır kardeşim işlerim iyi değil ama ayağımı yorganıma göre uzatıyorum.Peki bu chip başkaca ne işe yarayacak. "
Cevabı " Adliyeye girişte kullanacaksınız. Mesleksel alanlara geçiş yapabileceksiniz.Baro odasına, tuvalete, cüppe sırasına"
Cevabım "Yani bu kart yok diye beni Adliye'ye almayacaklar mı?Baronun Adliye'deki tuvaletine giremeyecek miyim."
Cevap " Ben sizi bir üstüme bağlayayaım." Aaaaa bekle bekle o görevli bağlanmaz bana , arada melodi dinlemekten sıkılırım , telefonu kaparım.

Yani baro odalarımız mesleksel alanlarımız aslında KOZMİK ODA olmuş.İzle kardeşim izleyebildiğin kadar. Ben ne zaman tuvalete giriş yaptım ve çıktım onu da izle.Ama izlediğin Görevi gereği üzeri bile aranamayan savunmacı.

Bir elin beş parmağı bir değil. Ama idare,Savunmacıdan korkuyorsa, o zaman meslek kuruluşumuz baro o korkuyu silecek, mesleksel denetim lafta kalmayacak.Mesleki onuru öyle koruyacaksın ki Baro üyesi " ben savunmacıyım." diyecek ve hayatını o onuru hak etme, koruma ve geliştirmeye vakfedecek. Yoksa hayat boyu basın açıklamalarını izle dur. Biz bilmem kaç baro başkanı ile toplantı yaptık dinle dur.

Bu yazıyı neden yazdım. Barolar Birliği sitesinde ........ şirketi müşterisi olursanız yüzde ........ indirim.

Güzel bir şey. Meslek zor durumda , Türkiye zor durumda .Ama herhangi bir baro, mesleksel alana geçiş için gereken personeli, gerekeni sağlayamıyorsa aidatlar sadece bina / sosyal tesis yapmaya mı yarıyor?

Ben istediğimi tercih edemeyecek durumda mıyım?
İçimin sinmediğini kabul etmem. Bu baro kimliği güzel de yeni çıkacak kişisel kimlikler de bizim mesleğimiz statümüz de olacak.

O zaman barolar birliği kendi kimliğini de değiştirecek mi?Zaten o kimlik de fişleme. Korkum mu var? Zerre kadar yok. Ama hani demokrasi hani hür dünya hani bireysel özgürlikler.

Sorarım aydınlanmak için, sorarım mağdur edilmemek ve mağdur etmemek için.
Ama koyunlar kasaba giderken bile sessiz sedasız gider.Kasabı görünce kaçmaya çalışırlar ama iş işten geçmiştir.

Yeni avukat kimliği mesleksel bir araçsa neden içinde indirim çipi var? Mesleğe katkısı ne?

"Yasada yazmasına rağmen bu kimliğin resmi kimlik olarak kabul görmesini sağlamayı beceremedik, bari indirim kartı olarak kabul edilmesini sağlayalım." demiş olabilirler mi?
Old 04-12-2011, 11:59   #5
Admin

Avukatlık kimliğinin asli işlevine sahip olamaması vs. noktalardan konuya eleştiri getirmek mümkün.

Ancak ilave olarak böyle bir özellik kazanmasını ben kendi adıma olumlu görüyorum. Neticede yüzbine yakın üyesi olan herhangi bir topluluğun üyeleri adına toplu hareket edip üyelerine çeşitli ticari avantajlar sağlaması bence desteklenecek bir adım. Üstelik bunlara katılımın zorunlu değil, gönüllü olduğu da düşünüldüğünde ben kendi adıma eleştirecek bir yön göremiyorum.

Örnek vermek gerekirse, ben uzun süredir zaten Petrol Ofisinden benzin alırdım, yakınlarda baro karta %3 indirim yapıldığını farkettim, son 4-5 benzin alışımda kartı okutturdum ve şu ana dek kazancım 25-TL civarında. Bir senede belki 200-TL olacak. Yok siz Avukat olarak PO kullanmıyorsanız, gene eski benzin istasyonunuzdan benzin almanızı da kimse engellemiyor, hatta çok karşıysanız PO'dan alıp, kartınızı vermeyip, yüksek fiyat üzerinden benzin almaya da devam edebilirsiniz. Ben açıkçası bu gelişmeyi olumlu buluyorum, hatta Hukuk Haberleri alanında yeni bir haber de açacaktım, ama bu konudan sonra "korktuğumu" itiraf etmeliyim.

Benzin indirimi tabii belki çok iyi örnek değil ama Avukatların yoğun olarak kullandığı ve bireysel olarak tek tek piyasa fiyatından satın almak zorunda olduğu çeşitli ürünler için Meslek örgütünün toplu pazarlık gücünü kullanması bence mesleği geliştirecek ve tüm meslektaşlara da avantaj sağlayacak bir uygulamadır kanaatindeyim. Örneğin uzun yıllardır, neden TBB Microsoft ile masaya oturup, Avukatlar için Windows ve Office lisanslarıyla ilgili pazarlık yapmaz diye düşünürüm, neticede hemen hepimiz bunları kullanıyoruz ve piyasa fiyatından alıyoruz. %10 bile olsa indirim alsak veya Microsoft'un öğretmenler/öğrenciler vs. için çıkardığı özel lisanslar gibi, Avukatlar için özel bir lisansımız olsa iyi olmaz mı?

Uzun lafın kısası, TBB'nin eleştirilecek çok yönü olabilir ama naçizane görüşüm avukatlara yönelik ticari indirim anlaşması yapması desteklenecek bir uygulamasıdır.
Old 04-12-2011, 12:35   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Admin
Örnek vermek gerekirse, ben uzun süredir zaten Petrol Ofisinden benzin alırdım, yakınlarda baro karta %3 indirim yapıldığını farkettim, son 4-5 benzin alışımda kartı okutturdum

Uzun lafın kısası, TBB'nin eleştirilecek çok yönü olabilir ama naçizane görüşüm avukatlara yönelik ticari indirim anlaşması yapması desteklenecek bir uygulamasıdır.

Görüşlerinize bütünüyle katılıyorum. eklenecek bir şey yok. Zira bu uygulamanın doğruluğu savunulmaya gerek kalmayacak kadar bariz. Bir yandan yararlı ve doğru, öbür yandan bizim mesleki ve esaslı hiçbir ilkemizle çelişir bir durum da yok. Bu ölçüt de çok önemli benim için; zira küçük menfaatler için büyük esasları zaafa uğratamayız.

Ben de benzin istasyonunu bu nedenle değiştirdim.
Kartı okutunca rakamın bir anda düşmesi çok hoşuma gidiyor doğrusu.

Ayrıca, Sodexho indirimini, özel anlaşmalı sağlık kuruluşlarının barokart indirimini, Yurtiçi Kargonun %40'a varan indirimini ve kullanım alanının genişlemesi için firma ve kuruluşlarla görüşmelerin devam ettiğini de söylemek isterim. (Belki başka indirimler de vardır, benim bilmediğim. barobirlik.org.tr yi takip etmek lazım.)

Saygılarımla.
Old 04-12-2011, 13:09   #7
adlt-2007

Petrol ofislerinde indirimden bahsediliyor.Avukatları bu uygulamaya alştırıncaya kadar doğru indirim vardı. Son zamanlarda barokart ı okutup sürekli indirimli benzin aldığım PO ne gidip kartı okutmak istediğimde ona gerek yok denildi ve kart okutulmadı . Verdikleri cevap zaten bu indirim herkese yapılıyor deniliyor. Kartı okutmuyorlar. Ya da okutuyorlarsa da herkese yapılan indirim yapılıyor ama kimsenin haberi yok.Çipli keriz olarak kendimi hissetttim doğrusu (affınızla )
Söylemesi benden denemesi sizden .Plevne caddesi üzerindeki PO dan alın cevabı ki bundan sonra emeşnm okutup gibi yapacaklar veya okutacak ama bir ayrıcalık kazandırmayacaklardır.
Old 04-12-2011, 13:19   #8
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan adlt-2007
Petrol ofislerinde indirimden bahsediliyor.Avukatları bu uygulamaya alştırıncaya kadar doğru indirim vardı. Son zamanlarda barokart ı okutup sürekli indirimli benzin aldığım PO ne gidip kartı okutmak istediğimde ona gerek yok denildi ve kart okutulmadı . Verdikleri cevap zaten bu indirim herkese yapılıyor deniliyor. Kartı okutmuyorlar. Ya da okutuyorlarsa da herkese yapılan indirim yapılıyor ama kimsenin haberi yok.Çipli keriz olarak kendimi hissetttim doğrusu (affınızla )
Söylemesi benden denemesi sizden .Plevne caddesi üzerindeki PO dan alın cevabı ki bundan sonra emeşnm okutup gibi yapacaklar veya okutacak ama bir ayrıcalık kazandırmayacaklardır.

İstanbulda bir sorun yok. Sadece birkaç küçük, kenar köşe istasyonda bilmeyen pompacılara rastladım ben, ısrar edince onlar da öğrendi.
Bence siz kendi baronuzla ve TBB ile görüşün.
Old 04-12-2011, 14:07   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Bu uygulama desteklenmelidir. Bizi izliyorlar düşüncesi bence çok haklı bir düşünce değil. Cüppe alırken bozuk para ile uğraşmak yerine kartımdan ödeme yapmayı tercih ederim. Benim cübbe alışımı (izleyen her kimse??) izlemelerinin kime ne yararı olacak? Veyahut ben Barokartım ile harcımı ödeyebiliyorsam, dava açabiliyorsam, mazeretimi gönderebiliyorsam bundan daha iyi bir hizmet olur mu?

Sevgili meslektaşım, Allah aşkına itiraz edecek onca konu varken... kimlik kartımıza sıra gelmez.
Old 04-12-2011, 15:49   #10
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Çipli avukat olacağıma "cipli" avukat olmayı umardım.

Old 04-12-2011, 17:35   #12
Admin

Alıntı:
Yazan adlt-2007
Son zamanlarda barokart ı okutup sürekli indirimli benzin aldığım PO ne gidip kartı okutmak istediğimde ona gerek yok denildi ve kart okutulmadı . Verdikleri cevap zaten bu indirim herkese yapılıyor deniliyor. Kartı okutmuyorlar. Ya da okutuyorlarsa da herkese yapılan indirim yapılıyor ama kimsenin haberi yok.Çipli keriz olarak kendimi hissetttim doğrusu (affınızla )
Biliyorsunuz her benzin istasyonunun bir pompa fiyatı vardır ve bu fiyat çoğu istasyonda girişte kocaman yazılıdır, ayrıca benzin pompası kaldırınca da, makine üzerinde yazar.

Petrol Ofisinde benzinci önce kendi kartını okutuyor ve makine üzerinde liste fiyatını (benzincinin panosunda yazan fiyatı) görüyorsunuz. Bu noktada kartınızı vermezseniz ve benzinci depoyu doldurmaya başlarsa bu fiyat üzerinden benzin alıyorsunuz. Eğer pompanın tetiğine basılmadan kartınızı verirseniz, makine litre fiyatını otomatik olarak %3 düşürüyor ve bunu sayaç üzerinde gözünüzle görüyorsunuz.

Dolayısıyla herkese bu indirim uygulanıyor yorumuna katılmam mümkün değil, ben gözümle gördüğüme inanmayı tercih ederim. Neticede bu uygulama istasyonların kar marjını düşürdüğünden, siz de bence pompacıya değil, gözünüze inanın ve bir sonraki sefere kartınızı okutturun. Kartı bir kez okutup, bir kez de okutmadan benzin alırsanız zaten aldığınız fiş üzerinden hesap yapıp, indirim olup olmadığını teyid etmeniz de son derece kolay.

Alıntı:
Avukatları bu uygulamaya alştırıncaya kadar doğru indirim vardı.
Bir süre sonra bu uygulama kalkarsa bu eleştiriyi belki yapabiliriz. Ama bu oluncaya kadar geleceğe yönelik farazi bir ihtimali eleştirmeyi ben kendi adıma düşünmüyorum.

Kaldı ki, bankaların kredi kartları vs. kampanyalarının aksine bu uygulamaya avukatların "alıştırılmaya çalışılması" için bir sebep de göremiyorum, neticede bu kartı yıllık kart ücreti vs. ile almıyoruz ki, "indirime alıştırılmamızda" kimin ne menfaati var? Benzin istasyonu kendine alıştırıyor derseniz, indirim biterse herkes de gider evine en yakın benzinciden alır. Şimdi indirim yapıyorlar diye indirim bittikten sonra Petrol Ofisi müptelası olmak için bir sebep göremiyorum.

Şimdi kendi aramızda bir düşünelim: Bu uygulamayı TBB değil, Türk Tabipler Birliği veya X sendikası yapsaydı, THS'de bir sürü "bakın ne meslek örgütleri var, toplu pazarlık güçlerini kullanıp, meslektaşları için çalışıyor, TBB siyaset yapmaya devam etsin!" başlıklı konu açılmayacak mıydı? TBB yapınca bu defa da "yapılacak bir sürü iş varken, niye bunu yapıyor!" diye eleştiriliyor. Açıkçası ben TBB'nin yerinde olmak istemezdim!
Old 04-12-2011, 18:03   #13
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Admin
Şimdi kendi aramızda bir düşünelim: Bu uygulamayı TBB değil, Türk Tabipler Birliği veya X sendikası yapsaydı, THS'de bir sürü "bakın ne meslek örgütleri var, toplu pazarlık güçlerini kullanıp, meslektaşları için çalışıyor, TBB siyaset yapmaya devam etsin!" başlıklı konu açılmayacak mıydı? TBB yapınca bu defa da "yapılacak bir sürü iş varken, niye bunu yapıyor!" diye eleştiriliyor. Açıkçası ben TBB'nin yerinde olmak istemezdim!

Uygulamayı yararlı bulduğumu ekleyeyim.
Old 05-12-2011, 14:44   #14
Avukat Ramazan

birlik olmanın ekonomik , sosyal ve siyasal faydaları vardır. kontrolsüz güç güç değildir.
Old 05-12-2011, 18:11   #15
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
"Yasada yazmasına rağmen bu kimliğin resmi kimlik olarak kabul görmesini sağlamayı beceremedik, bari indirim kartı olarak kabul edilmesini sağlayalım." demiş olabilirler mi?

Bugün ismi lazım değil Vodafone (Bu olayın benzerini 1-2 ay evvel Turkcell bayisinde de yaşadım) Bayisinde hattın milletlerarası aramaya açılması için başvuruda bulundum. Görevli kimlik isteyince kasten Avukat Kimliğimi verdim, görevli yeni çıkan çipli kartları dahi kabul edemediklerini, kaldı ki elimdekinin kıytırık bir Avukatlık Kimliği olması nedeni ile kabul edemeyecekleri mealinde konuşunca direndim, direndikçe kazandım. (Resmi hiç bir kuruma bu kimliği Resmi Kimlik olarak kabul ettiremeyen biz Avukatların özel işyerlerinde böylesi direnmesi tuhaf bir ikiyüzlülük olabilir, orası ayrı bir konu.)Sonuç, Avukat Kimliğinin fotokopisi ile işlemi tamamladım.

Sn. Admin'in iştahlı reklamı sonucunda şimdiye kadar pek tercih etmediğim benzin istasyonuna gitmeye karar verdim. Bu arada kullanan değerli meslektaşlar bu kartın Sodexho özelliğini kullanma şeklini de anlatırsa sevinirim

Her alanda "örgütlü" olmak ve "GÜÇ" olmak mühim. Bence bu kartın bir takım faydalar getirmesi güzel. Tabi, kullanabilene
Old 06-12-2011, 02:49   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eser_29
Bugün ismi lazım değil Vodafone (Bu olayın benzerini 1-2 ay evvel Turkcell bayisinde de yaşadım) Bayisinde hattın milletlerarası aramaya açılması için başvuruda bulundum. Görevli kimlik isteyince kasten Avukat Kimliğimi verdim, görevli yeni çıkan çipli kartları dahi kabul edemediklerini, kaldı ki elimdekinin kıytırık bir Avukatlık Kimliği olması nedeni ile kabul edemeyecekleri mealinde konuşunca direndim, direndikçe kazandım. (Resmi hiç bir kuruma bu kimliği Resmi Kimlik olarak kabul ettiremeyen biz Avukatların özel işyerlerinde böylesi direnmesi tuhaf bir ikiyüzlülük olabilir, orası ayrı bir konu.)Sonuç, Avukat Kimliğinin fotokopisi ile işlemi tamamladım.

Sn. Admin'in iştahlı reklamı sonucunda şimdiye kadar pek tercih etmediğim benzin istasyonuna gitmeye karar verdim. Bu arada kullanan değerli meslektaşlar bu kartın Sodexho özelliğini kullanma şeklini de anlatırsa sevinirim

Her alanda "örgütlü" olmak ve "GÜÇ" olmak mühim. Bence bu kartın bir takım faydalar getirmesi güzel. Tabi, kullanabilene

Mesele indirimse, çok daha fazlasını sağlayan kredi kartları var.
Ama mesele indirim değil. Sözkonusu olan, avukatlık kimliği.
Düşünsenize; kaleminiz var, indirim sağlıyor ama yazmıyor.
Old 06-12-2011, 18:23   #17
eser_29

Kredi Kartlarına karşıyım, Avukat Kimlik Kartına değil

Kabul edelim ki bu mesleğin saygınlığı çok az, gittikçe de azalma eğiliminde. Bunun somut örneklerinden birisi de kimlik kartımızın adam yerine konulmaması. Düşünün ki Ankara Barosu "faaliyet raporu"nda göğsünü gere gere "bazı uçak firmalarının havaalanlarında avukat kimlik kartını geçerli kimlik olarak saymaması hususunu ilgili firmaların genel müdürlüklerine şikayet ettik" diyerek övünebiliyor. Yani kimlik kartımızın geçerliliği hususunu şikayet edebiliyoruz, kabul ettiremiyoruz...! O sebeple kimlik kartının asıl işlevini yapamamasından muzdarip olsak dahi tali konularda faydalarını gözardı etmemeliyiz.

belki PO'dan aldığımız indirimlerle gaz'a gelirizde kıytırık telefon bayilerinde bile ciddiye alınmayan kimliklerimiz için ciddi bir girişimde bulunuruz.

Not: Sn. Admin'im Herhangi bir işlem (arama-kayıt-form doldurma) yapmadan doğrudan çipli kimlik kartlarımızı benzin istasyonunda pompa'ya okutarak indirimden faydalanabiliyor muyuz yoksa bir sürü ıvır zıvır muamele sonrası mı bu hakka sahip olabiliyoruz.
Old 06-12-2011, 18:27   #18
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan eser_29

Kabul edelim ki bu mesleğin saygınlığı çok az, gittikçe de azalma eğiliminde. Bunun somut örneklerinden birisi de kimlik kartımızın adam yerine konulmaması. Düşünün ki Ankara Barosu "faaliyet raporu"nda göğsünü gere gere "bazı uçak firmalarının havaalanlarında avukat kimlik kartını geçerli kimlik olarak saymaması hususunu ilgili firmaların genel müdürlüklerine şikayet ettik" diyerek övünebiliyor. Yani kimlik kartımızın geçerliliği hususunu şikayet edebiliyoruz, kabul ettiremiyoruz...! O sebeple kimlik kartının asıl işlevini yapamamasından muzdarip olsak dahi tali konularda faydalarını gözardı etmemeliyiz.

belki PO'dan aldığımız indirimlerle gaz'a gelirizde kıytırık telefon bayilerinde bile ciddiye alınmayan kimliklerimiz için ciddi bir girişimde bulunuruz.

Not: Sn. Admin'im Herhangi bir işlem (arama-kayıt-form doldurma) yapmadan doğrudan çipli kimlik kartlarımızı benzin istasyonunda pompa'ya okutarak indirimden faydalanabiliyor muyuz yoksa bir sürü ıvır zıvır muamele sonrası mı bu hakka sahip olabiliyoruz.

Sayın eser_29, yazınızın bütününe baktığımda ben de uyanan düşünceyi aynen yazıyorum:

- Yahu, bu hırsızın hiç mi kabahati yok!

Sayın meslektaşım, iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına derler; iğneyi kendine yalnız...

Saygılar.
Old 06-12-2011, 18:42   #19
Admin

Alıntı:
Yazan eser_29
Petrol Ofisi indirimi için hiçbir işleme, kayda, başvuruya, bildirime vs. gerek yok. Herhangi bir PO istasyonuna gittiğiniz zaman pompacı benzin doldurmaya başlamadan ÖNCE, kartınızı kendisine verip makineye okutmasını söylemeniz yeterli. Zaten makinenin litre fiyatı o anda gözünüzün önünde düşüyor.

İstanbul'daki Petrol Ofislerinde bu konuda bilgisi olmayan personele rastlamadım, herkes tereddüt etmeden, soru sormadan işlemi yaptı. Ama Anadoluda "o ne kartı?" diyen çıkabilir, onu bilemiyorum? Öyle bir durumla karşılaşırsanız pompacıya "PO kartı gibi işlem yap ve makiye yaklaştır" demek yeterli olabilir, çünkü PO'nun kendi bünyesinde çıkardığı bir kart var, o da aynı şekilde çalışıyor, pompacılar en azından onun kullanımını bilir.

Öte yandan SODEXO'da kart nasıl kullanılıyor (ve daha önemlisi bir avantajı var mı?) ben de onu merak ediyorum, bilen varsa paylaşmasını rica ederim. Yanlış bilmiyorsam SODEXO sisteminin kendi kartının bir şifresi olması gerek, avukatlık kimliği verildiğinde bu şifre prosedürü nasıl çalışıyor bilemiyorum.
Old 07-12-2011, 08:48   #20
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
ilkay efe
Alıntı:

Avukat ve (fiziksel/tinsel) kimliği üzerinde düşünülüp, tartışılmasını sağlıyor.
Old 07-12-2011, 09:02   #21
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan eser_29

Dün bir banka şubesinde ehliyetim ve nüfus cüzdanım yanımda olmadığından (para yatırmak için bankadaydım) mesleki kimliği ibraz etmeme rağmen kabul etmeme yönünde eğilim gösterdiler. Ben de bunun üzerine bankaya bir yazı yazdım. Yazıda, kabul zorunluluğunun direkt yasadan kaynaklandığını belirttim. Yazı cevabı şu şekilde:
Alıntı:
Sayın ENGİN EKİCİ,
Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik"in Gerçek Kişilerde Kimlik Tespiti başlıklı 6.maddesinin ikinci fıkrasında "Türk uyruklu gerçek kişilerin kimlik tespitlerinin T.C nüfus cüzdanı, T.C sürücü belgesi veya pasaport ile yapılacağı" belirtilmiştir. Bu düzenleme kapsamında avukat kimlikleri bankacılık işlemlerinde kullanılamamaktadır.
Ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği'nin Ek'te de yer alan 19 Nisan 2010 tarih ve KR-15.1-3701 sayılı İstanbul Barosu Başkanlığına hitaben yazdığı yazısında avukat kimliklerinin resmi kimlik olarak geçerli sayılmayacağı gerekçeleriyle belirtilmiştir. Dolayısıyla sektördeki genel uygulama da bu yöndedir.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Saygılarımızla,
Cart Curt Bank A.Ş.
Avukatlık Kanunu'na rağmen yönetmelikten, kara paradan, sektördeki uygulamadan bahsediliyor. Münferit çabalar sonuçsuz kalıyor.
Old 07-12-2011, 09:10   #22
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Türkiye Bankalar Birliği'nin Ek'te de yer alan 19 Nisan 2010 tarih ve KR-15.1-3701 sayılı İstanbul Barosu Başkanlığına hitaben yazdığı yazısında avukat kimliklerinin resmi kimlik olarak geçerli sayılmayacağı gerekçeleriyle belirtilmiştir.

İSE...

19.Nisan.2010 - 07.12.2011 !!??
Old 07-12-2011, 09:18   #23
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
İSE...

19.Nisan.2010 - 07.12.2011 !!??
Ekte sunulmuştur denmesine rağmen baroya gönderilen yazı ekte mevcut değil. Öncelikle baroya söz konusu yazıyı ve son durumun ne olduğunu soracağım. Yanıtın gelmesinin ardından bankaya yeniden yazı göndereceğim, haklıymışsınız ya da gerekçenizin aslı astarı yoktur diye. Bunu ifade etmek için barodan gelecek yanıtı beklemeye gerek yok ama olsun, biz kullarından daha iyi bilir odamız diyerek meslek odamıza soralım.
Old 07-12-2011, 09:32   #24
Av. Engin EKİCİ

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında İstanbul Barosu'na şu yazıyı gönderdim:
Alıntı:
Anadolubank'ın bir şubesinde dün (06.12.2011) meslek kimliğimi kullanmak istedim ve Avukatlık Kanunu'na rağmen tarafıma verilen yanıt şu şekildedir:

"Sayın ENGİN EKİCİ,

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik"in Gerçek Kişilerde Kimlik Tespiti başlıklı 6.maddesinin ikinci fıkrasında "Türk uyruklu gerçek kişilerin kimlik tespitlerinin T.C nüfus cüzdanı, T.C sürücü belgesi veya pasaport ile yapılacağı" belirtilmiştir. Bu düzenleme kapsamında avukat kimlikleri bankacılık işlemlerinde kullanılamamaktadır.
Ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği'nin Ek'te de yer alan 19 Nisan 2010 tarih ve KR-15.1-3701 sayılı İstanbul Barosu Başkanlığına hitaben yazdığı yazısında avukat kimliklerinin resmi kimlik olarak geçerli sayılmayacağı gerekçeleriyle belirtilmiştir. Dolayısıyla sektördeki genel uygulama da bu yöndedir.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Saygılarımızla, 07.12.1011
Anadolubank A.Ş."

Bahsi geçen Türkiye Bankalar Birliği'nce tarafınıza gönderilen yazıyı ve avukat kimliğinin kimlik belgesi olarak

resmi/özel kuruluşlar nezdinde geçerliliğine ilişkin son durumun ne olduğunu öğrenebilir miyim?

Saygılarımla..

Av. Engin EKİCİ

28693
Old 07-12-2011, 09:42   #25
Av. Engin EKİCİ

Konu başlığı "Yeni avukat kimliği mesleksel bir araçsa neden içinde indirim çipi var?" olmakla birlikte meslek kimliğimizin resmi kimlik olarak uygulamada kabul görmemesi hususunun öncelikle değerlendirilmesi gerektiği inancındayım.

Ayrıca çipli ve indirimden faydalanılmasını sağlayan kimlik kartında bir sakınca görmüyorum. Mesleki itibarı zedeleyecek olan çip değil, yasaya rağmen avukatlık kimliğinin hem avukatlar hem de kuruluşlar nezdinde kabul görmemesidir diye düşünüyorum, üstelik yasal bir engel yok.(mu?)

Nüfus cüzdanım ve ehliyetim yanımda olduğu zaman da (ilk mesajımda yanımda olmadıkları için avukatlık kimliğimi ibraz ettiğimi söylemiştim) meslek kimliğimi zaman zaman ibraz ettiğim oluyor ama burada "bir şey ispatlama gayesi güdülüyor" şeklindeki basit yaklaşımdan uzaklaşılması gerektiği inancındayım. Ehliyetimde TC Kimlik numarası yok, nüfus cüzdanımdaki fotoğraf ise -artık- bana benzemiyor.

En son halimi yansıtan ve TC Kimlik numarası ihtiva eden meslek kimliğimi kullanmamın daha makul olduğunu düşünüyorum. Ayrıca nüfus cüzdanları sahteciliğe daha müsait ve kısa süre sonra nüfus cüzdanı da cüzdana sığabilecek boyuta getirilecek ve "çip"li olacakmış.

Saygılarımla..
Old 07-12-2011, 09:48   #26
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Ekte sunulmuştur denmesine rağmen baroya gönderilen yazı ekte mevcut değil. Öncelikle baroya söz konusu yazıyı ve son durumun ne olduğunu soracağım. Yanıtın gelmesinin ardından bankaya yeniden yazı göndereceğim, haklıymışsınız ya da gerekçenizin aslı astarı yoktur diye. Bunu ifade etmek için barodan gelecek yanıtı beklemeye gerek yok ama olsun, biz kullarından daha iyi bilir odamız diyerek meslek odamıza soralım.

Engin bey kardeşim,
Yardımcı olayım.

Konuya ilişkin olarak İstanbul Barosu Başkanlığının yazısını yanıtlayan Türkiye Bankalar Birliğinin 19 Nisan 2010 tarih ve 3701 sayılı yazısı şöyle:

Alıntı:
İlgide kayıtlı yazınızda, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu\'nun 9\'uncu maddesinin 5\'nci fıkrası uyarınca avukatlık kimlikleri tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmünde olmasına rağmen, Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair 4208 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin \"Kimlik tespit usulü\" kenar başlıklı 6\'ncı maddesinde yer alan kimlik tespitinde kullanılacak belgelerin Türk uyruklu gerçek kişiler için nüfus hüviyet cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport olduğuna dair düzenlemenin üst norm olan yasaya aykırılığı savı ve bu nedenle iptal istemli Danıştay 8\'nci Dairesinde görülmekte olan davanın, Mahkemenin 22.03.2006 gün ve 2005/1614 E. 2006/1140 sayılı kararı ile reddedildiği, temyiz üzerine Danıştay idari Dava Daireleri Kurulu\'nun 05.11.2009 gün ve 2006/2730 E. 2009/2012 sayılı kararı ile de red kararının bozulduğu belirtilerek, yargı kararı ve normlar hiyerarşisi gereği yasaya aykırı olamayacak olan tebliğ, genelge, yönetmelik ve benzeri düzenlemeler ile avukatlık kimliklerinin resmi kimlik olarak geçerli sayılmamasına yönelik uygulamaların sonlandırılması talep edilmektedir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu\'nun 05.11. 2009 gün ve 2006/2730 E. 2009/2012 sayılı kararı, avukatlık kimliklerinin resmi kimlik olarak geçerli sayılmaması uygulamasında değişiklik yaratacak mahiyette görülmemektedir.

Şöyle ki;

Davacı Trabzon Baro Başkanlığı tarafından davada, \"Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair 4208 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 6\'ncı maddesinin (a) bendinin\" iptaline karar verilmesi talep edilmektedir. 5549 sayılı Kanun uyarınca yayımlanan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 50\'nci maddesi hükmüyle işbu davada iptali istenen 4208 sayılı Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin tamamı 09.01.2008 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır.

5549 sayılı Kanun uyarınca Resmi Gazete\'nin 09.01.2008 tarih ve 26751 sayılı nüshasında yayımlanan söz konusu yönetmeliğin 50\'nci maddesinde, \"MADDE 50- (1) 3.6.1997 tarihli ve 97/9523 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair 4208 Sayılı Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır\" hükmü yer almaktadır.

Görüleceği üzere, Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair 4208 Sayılı Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin işbu davada iptali talep edilen 6\'ncı maddesinin (a) bendi, işbu yargılama (temyiz incelemesi) devam etmekte iken yürürlükten kaldırılmış olduğundan ve yürürlükte olmayan bir düzenleyici işlemin iptaline karar verilmesi hukuken mümkün olmadığından; söz konusu dava konusuz kalmıştır ve davanın bu nedenle reddedilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, yürürlükteki \"Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik\" ile avukatlık kimlikleri yine kimlik tespiti için yeterli kabul edilmemiş, \"Gerçek Kişilerde Kimlik Tespiti\" başlıklı 6\'ncı maddesinin ikinci fıkrasında, Türk uyruklu gerçek kişilerin kimlik tespitinin TC nüfus cüzdanı, TC sürücü belgesi veya pasaport ile teyit edileceği düzenlemesine yer verilmiştir. Sonuç olarak, avukatlık kimliklerinin resmi kimlik olarak geçerli sayılmaması uygulamasında değişiklik yapılması için hukuki gerekçe bulunmamaktadır.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,
Melike Mumcu
Bankacılık ve Araştırma Grup Başkanı
Old 07-12-2011, 10:07   #27
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Engin bey kardeşim,
Yardımcı olayım.

Konuya ilişkin olarak İstanbul Barosu Başkanlığının yazısını yanıtlayan Türkiye Bankalar Birliğinin 19 Nisan 2010 tarih ve 3701 sayılı yazısı şöyle:

Avukatlık Kanunu'nun 9. maddesindeki "...Avukat kimlikleri, tüm resmî ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmî kimlik hükmündedir..." şeklindeki düzenlemenin yönetmelikler nezdinde uygulamada bir hükmü kalmamış oluyor. Açık kanun hükmüne rağmen bu şekilde ısrar ediliyor.

Ayrıca bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56356
Old 07-12-2011, 10:53   #28
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av. Engin EKİCİ
Alıntı:
Avukatlık Kanunu'nun 9. maddesindeki "...Avukat kimlikleri, tüm resmî ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmî kimlik hükmündedir..." şeklindeki düzenlemenin yönetmelikler nezdinde uygulamada bir hükmü kalmamış oluyor. Açık kanun hükmüne rağmen bu şekilde ısrar ediliyor.

Sayın Ekici,

1.Avukat kimliklerine "ayrıcalık" tanınmasının hukuksal gerekçesini bilmiyorum !

2.Konu bağlamında:

2.1.Eski tarihli - Yeni tarihli kanun

2.2.Özel Kanun - Genel kanun

5549 s. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun
Kabul Tarihi: 11 Ekim 2006 Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 18 Ekim 2006 - Sayı: 26323
m.3 / 2 Kimlik tespitine esas belge nevilerini belirlemeye Bakanlık yetkili…

1136 s.Av.K. m.9

Önceki:
(Değişik 4. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.8) Ruhsatnameler ve avukat kimlikleri, Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır. Avukat kimliği resmi belge niteliğindedir.

Güncel:
(Değişik 4. fıkra: 5043 - 13.1.2004 / m.1 - Yürürlük m.8) Ruhsatnameler ve avukat kimlikleri Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır ve düzenlenir. 8 inci maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen şekilde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca uygun bulma kararı verildiğinde ruhsatnameler Birlik Başkanı ve ilgili Baro Başkanı tarafından imzalanır. Avukat kimlikleri, tüm resmî ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmî kimlik hükmündedir.

Ne dersiniz?

Saygılarımla
Old 07-12-2011, 11:17   #29
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Ekici,

1.Avukat kimliklerine "ayrıcalık" tanınmasının hukuksal gerekçesini bilmiyorum !

2.Konu bağlamında:

2.1.Eski tarihli - Yeni tarihli kanun

2.2.Özel Kanun - Genel kanun

5549 s. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun
Kabul Tarihi: 11 Ekim 2006 Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 18 Ekim 2006 - Sayı: 26323
m.3 / 2 Kimlik tespitine esas belge nevilerini belirlemeye Bakanlık yetkili…

1136 s.Av.K. m.9

Önceki:
(Değişik 4. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.8) Ruhsatnameler ve avukat kimlikleri, Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır. Avukat kimliği resmi belge niteliğindedir.

Güncel:
(Değişik 4. fıkra: 5043 - 13.1.2004 / m.1 - Yürürlük m.8) Ruhsatnameler ve avukat kimlikleri Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır ve düzenlenir. 8 inci maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen şekilde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca uygun bulma kararı verildiğinde ruhsatnameler Birlik Başkanı ve ilgili Baro Başkanı tarafından imzalanır. Avukat kimlikleri, tüm resmî ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmî kimlik hükmündedir.

Ne dersiniz?

Saygılarımla
Sayın METİN;

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun'da resmi kimlik olarak kullanılabilecek kimlik belgeleri belirtilmiş değildir. Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 6. maddesine göre ise avukatlık kimliğinin resmi kimlik olarak yeterlilik arz etmediği anlaşılmaktadır. İkisi de özel kanun olan Avukatlık Kanunu bir tarafta, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun diğer tarafta. Bu durumda Avukatlık Kanunu'nun düzenlemesi esas alınmalıdır, zira yönetmelikten önce dikkate alınması gerektiği açıktır.

Saygılarımla..
Old 07-12-2011, 13:01   #30
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av. Engin EKİCİ
Alıntı:
..Avukatlık Kanunu'nun düzenlemesi esas alınmalıdır...

İSE...

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik

Bakanlar Kurulu Karar Numarası ve Tarihi: 2007/13012 - 10.12.2007
Dayandığı Kanun Numarası ve Tarihi: 5549 - 11.10.2006
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 9 Ocak 2008 - Sayı: 26751

" Gerçek kişilerde kimlik tespiti

MADDE 6-(1) (Değişik : 2009/15720 - 28.12.2009 / m.4)
(2) İlgilinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, anne ve baba adı, uyruğu ve kimlik belgesinin türü ve numarasına ilişkin bilgilerin doğruluğu;

a) Türk uyruklular için T.C. nüfus cüzdanı, T.C. sürücü belgesi veya pasaport, "

Düzenleme ve hükmü karşısında...

Baromuzun, baroların ve TBB. yasal girişimlerinin sonucunu bilmiyorum ! ?

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi