Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kendi görüşmesini kaydeden kişi suçlumudur

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2008, 13:44   #1
av.cevat

Önemli Kendi görüşmesini kaydeden kişi suçlumudur

Müvekkilim velayet davası açtı. yaklaşık 5 yıldır annenin çocuğunu kaçırması,annenin çocuğu yeni evlendiği kişinin soyadı ile okula kayıt yaptırdığı ve çocuğun ikinci ismini babadan habersiz değiştirdiği resmi delillerle mevcut.Müvekkilim de çocuğuyla konuşmak için anneyi arıyor.Her seferinde kadının hakaretlerine maruz kalınca birkaç telefon görüşmesini kaydediyor.Konuşmalar kendisinin çocuk için annesiyle yaptığı görüşmeler ve kadının hakaretlerinden ibaret.Bunu mahkemeye delil olarak sunmak suç teşkil eder mi?Kaldıki telefonda yapılan görüşmelerin içeriği zaten yasal elde edilen delillerle örtüşüyor.Çocuğun babadan habersiz adının değiştirilmesi,okulunda ve spor kulübünde çocuğun soyadının kadının şimdi ki eşinin soyadı olarak yazılması vb.Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 14-11-2008, 13:56   #2
miss_lawyer

görüşme denilen kavram iki veya daha fazla kişi ile yapılacağından her ne kadar görüşmenin bir tarafı olan müvekkiliniz bu kayıttan haberdar olsa da karşı tarafın haberi yok ve bu şekildeki habersiz telefon kaydı karşı tarafın haberleşme özgürlüğünü ihlal eder.müvekkilinize yönelik hakaretleri yanındaki başka şahıs duymuşsa(speaker..vs kanalı ile) onu tanık göstererek savcılığa başvurulabilir veya müvekkiliniz telefonlatrının dinlenmesini isyteyebilir.yasal olarak yapılan dinlemeler ile zaten hakaret de ispatlanmış olur.
Old 14-11-2008, 15:04   #4
Av.Erkan Şenses

Bana göre kayıtları mahkemeye verirseniz kendinizi TCK 133/1'e göre de ihbar etmiş sayılacaksınız..

TCK 133/1'e göre "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Bilgilerinize...
Old 14-11-2008, 16:35   #5
BaharB

133. maddedeki suçun faili, üçüncü kişidir.

Kendisinin yaptığı bir telefon görüşmesinin "ifşa" edilmesi 132.maddenin 2. fıkrasında değerlendirilebilir.

Alıntı:
Yazan TCK md.132
(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Burada da aleniyet şartı vardır. Bu görüşme içeriğinin mahkeme dosyasına sunulmasının aleniyet unsurunu gerçekleştirmeyeceğini düşünüyorum.

( http://www.ceza-bb.adalet.gov.tr/makale/150.pdf )
Old 14-11-2008, 16:42   #6
Av.Erkan Şenses

Haklısınız üstadım 132/3...

Ancak hakaret davası açısından hukuka aykırı delil sayılır,şüpheli aleyhine kullanılamaz.
Old 14-11-2008, 16:52   #7
BaharB

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Şenses
Ancak hakaret davası açısından hukuka aykırı delil sayılır,şüpheli aleyhine kullanılamaz.
Kişinin kendisinin yaptığı bir telefon görüşmesini kaydetmesinin hukuka aykırı olduğuna, suç olduğuna dair bir hükme TCK da ben rastlayamadım. Eğer bu kayıt suç değilse ortada bir hukuka aykırılık da yoktur. Bu kayıt alenen ifşa edilmediği sürece de 132/3 deki suç oluşmaz ve örneğin bir mahkeme dosyasına delil olarak sunulması halinde hukuka aykırı delil olarak kabul edilmemelimidir acaba?
Old 14-11-2008, 17:53   #8
av.cevat

Varsayılan müvekkilimin bunu mahkemeye sunmasındaki sebeb kendisini ispat amaçlıdır

Burada bir düzeltme yapmam gerekiyor.Karşı tarafın tüm kaçırmalarına rağmen mahkemeye müvekkilimin çocuğuyla ilgilenmediği,arayıp sormadığı gibi beyanlar vermiş olmasından dolayı ,müvekkil kendisinin aradığını ,sorduğunu ama görüştürülmediğini ispat etmek için bu konuşmayı delil olarak sunmayı düşünüyoruz.
Yani karşı tarafın hakaretlerini falan ispatlamak amaçlı değil. buradaki tek amaç velayetin kötüye kullanıldığının ispatı için.Cevaplayan arkadaşlara teşekkürler.
Old 14-11-2008, 19:15   #9
Av.Erkan Şenses

Ceza davasında delil olması Ceza Genel Kurulu Kararlarında da maalesef istikrar kazanmaya başlayan şu yöntemle mümkün olabilir. Karşı taraf "Evet, o görüşmeyi ben yaptım, o beyanlar bana aittir derse" İkrar hukuka aykırılığı ortadan kaldırıyor.

Bana göre hukuk mahkemesinde delil olabilmesinin önünde engel yok, benim demek istediklerim ceza davasıyla ilgiliydi.

Saygılar
Old 14-11-2008, 19:20   #10
av.cevat

Varsayılan teşekkürler Sayın Şenses

yorumlarınız ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım.Zaten konuşma içeriğinde karşı tarafın siz şuan konuşmaları kaydediyorsunuz diye bir söylemide var.Yani kayıt yapıldığını kendisi de bildiğini itiraf ediyor.Saygılar.
Old 15-11-2008, 13:51   #11
Av.Erkan Şenses

Bir ceza davası açısından ses kendisine ait olsa bile-hukuka uygun yöntemle elde edilmediği için- ikrar olmadıkça kayıt hükme esas delil haline gelmez, ama hukuk davasında etkili olacağını düşünüyorum.

Konuşma içeriğinde kayıt yapıldığının farkında olması tabi hukuk davasında kullanılacaktır, ancak ceza muhakemesi açısından bu kaydın bir de kamusal makamlar önünde kabulü gerekmektedir.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi