Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Nikahsız Eşin Hukuk Zaferi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2008, 09:21   #1
av.sally

Varsayılan Nikahsız Eşin Hukuk Zaferi

4 Şubat 2008S. D., 16 yıl nikáhsız yaşadığı, 2 çocuğunun babası T. Durmaz’ı, kendisini evlilik vaadiyle kandırıp, daha sonra çocuklarıyla birlikte beş kuruşsuz sokağa atmakla suçladı.

Çorlu, 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, 32 bin 500 YTL’lik tazminat davası açan S.nin haklı bularak, Tahir Durmaz’ı 21 bin 660 YTL tazminat ödemeye mahkûm etti.Çorlu 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe veren S.D nin, başına gelenleri şöyle anlattı:

"T.D ile 22 yıl önce Bulgaristan’da evlendim. 2 çocuğumuz oldu. 3 yıl sonra boşandık. Tahir daha sonra Türkiye’ye geldi. Bana ’Gel Türkiye’de seninle evleneceğim’ dedi. Çocuklarımı alıp İstanbul’a geldim. 1992 yılında eski kocamla tekrar birlikte yaşamaya başladık. Ancak 16 yıl boyunca söz verdiği gibi nikáh kıymadı. Ben bir fabrikada çalışıyordum. Birlikte çalışıp kazandık ve Tahir’in babasından kalma arsasına birlikte ev yaptık. Aramızda çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle T. ’Evimi satıp buralardan gidiyorum. Seninle beraberliğimiz sona ermiştir’ diyerek beni ve iki çocuğumu sokağa attı. 16 yıl karı koca gibi yaşadık, evlenme vaadiyle kandırıldım ve terk edildim."

Gazetelerden, Medeni Kanun’daki değişikliklerle nikáhsız eşin de hakları olabileceğini öğrenen S.D, T.D’ye önce 5 bin YTL’si maddi, 5 bin YTL’si de manevi olmak 10 bin YTL’lik tazminat davası açtı. Ancak daha sonra üzerine 3 katlı ev yaptırdıkları arsanın bedelinin 65 bin YTL olduğunu öğrendi. Mahkemeye dilekçe veren S.D nin, tazminat talebini, arsanın yarı bedeli olan 32 bin 500 YTL’ye çıkardı. S.D’nın avukatı Haşim Korkmaz, 2 yıllık yargılama süreci sonunda Türkiye’de nikáhsız eşe takdir edilen en yüksek tazminatı kazandığını söyledi. Haşim Korkmaz, kararın kesinleşmesi halinde Türkiye’de aile baskısı, toplum baskısı, ekonomik, sosyal nedenlerle çoğu gizli kalan evlilik dışı karı-koca gibi sürdürülen ilişkilerin mağduru kadınlara bir umut ışığı olacağını belirtti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi