Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

dizi ve filmlerde avukatlar

Yanıt
Old 21-02-2008, 13:33   #31
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan alcapone
Siz ne diyorsunuz yabancı filmlerde avukatlar konusunda?

Verdiğiniz ilk iki örnek için de ayrı ayrı teşekkürler!

Sorunuz üzerine düşününce aklıma ilk gelen, "Bir mesaj verdikleri" fikriydi. Şeytan'ın avukatı filminden çıkarken, avukatı dizi boyunca izleyip, eleştirmekle kalmıyor, kurgu kahramanla özdeşleşmenize aracılık ediyordu. Finalde mesleğe yönelik sorgu meslekle ve izlediğiniz kahramanla da sınırlı kalmıyor ve kendinizi eleştirip incelemenize, sorgulamalara kapı aralıyordu.

Meslek yaşamımız boyunca yaşadığımız bir kısım başarılar karşısında yaşadığımız mutluluk ve gurur duygusu benzeri her etkilenimde, Al Pacino'nun muhteşem final sözü aklıma eş zamanlı gelip yerleşmekte ve bir inceleme odacığı açılmasına sebep olmakta, kendi adıma (Yanı sıra görünen hiç bir şeyin, göründüğü gibi olmayabileceği ihtimalini, hatırda tutmaya ) :

"Kibir, en sevdiğim!"

*

Keşke bizim dizilerimiz ve filmlerimizle dediğiniz gibi karşılaştırma olasılığı olsaydı, ama maalesef safkan bir koşu atı ile cılız dolap beygirinin kıyaslanması , her ikisinin de fiziksel ve zihinsel özelliklerini değiştirmeyecek.

Saygılarımla...
Old 21-02-2008, 15:23   #32
Adli Tip

Alıntı:
Yazan alcapone
Sizce yabancı filmlerde nasıl?

Avukatlığı yerli dizilerden öğrenen vatandaşımıza, işlerin dizilerde anlatıldığı gibi yürümediğini anlatmak biraz zaman alabiliyor.
Zira onlar her zaman, karar duruşmalarını izledikleri için, ara kararları algılamakta güçlük çekebililyorlar

Avukatlığı yabancı filmlerden öğrenenlerden ise tanık ismi istediğinizde jürileri seçeceklerini sanıyorlar.

Saygılar
Old 24-02-2008, 20:42   #33
sailor1981

Benim en çok rahatsız oldugum pazartesi akşamları neredeyse herkesın ızledıgı bır POLİS DIZISINDE avukatların sorguda polisler tarfından sankı gereksız,iş bozucu,kötülerin koruyucusu, polisin bıraz bagırmasından hemen ürken vb.tüm unsurları barındıran bırı olarak gösterilmesi...Ben bu dızıye kafayı takmış durumdayım..çok sınırım bozuluyor..özellık le şu lafa "gelsın bakalım avukatın gelsın...senı o bıle kurtaramaz..
Old 24-02-2008, 20:50   #34
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan sailor1981
Benim en çok rahatsız oldugum pazartesi akşamları neredeyse herkesın ızledıgı bır POLİS DIZISINDE avukatların sorguda polisler tarfından sankı gereksız,iş bozucu,kötülerin koruyucusu, polisin bıraz bagırmasından hemen ürken vb.tüm unsurları barındıran bırı olarak gösterilmesi...Ben bu dızıye kafayı takmış durumdayım..çok sınırım bozuluyor..özellık le şu lafa "gelsın bakalım avukatın gelsın...senı o bıle kurtaramaz..

Halbuki gerçek yaşamda hiç böyle olmuyor, değil mi?
Old 24-02-2008, 21:04   #35
sailor1981

syn demirel ne anlamda yazdınız anlayamadım ama ....durumun vehameti bence önemli.....!
Old 11-10-2008, 17:55   #36
Adli Tip

Star Tv'de "Ay Işığı" diye bir dizi başlıyormuş. Merakla bekliyorum.
Old 11-10-2008, 19:16   #37
Av.Mehmet Saim Dikici

Neden böyle oluyor anlayamıyorum. Bir dizi tıp ile ilgili ise ve tutmuşsa diğer kanal da hemen bir benzerini yayınlıyor. Furya devam ediyor. Devamında hukuk ile ilgili diziler peşpeşe geliyor. Bu ne biçim zihniyet?

Sayın Adli Tip, ne dersiniz bu konuda?
Old 11-10-2008, 19:18   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

Geçen sene demek ki "Sağlık arayışı" içindeymişiz ve sanki onu halletmişiz gibi...
Old 11-10-2008, 21:33   #41
Gülümse

Varsayılan Ay Işığı

Ay Işığı uzun zamandan beri Türker İnanoğlunun (Erler Filmin) üzerinde çalıştığı bir dizi. Uzun bir süre dizinin isim Avukatlar diye anıldı. Dizinin senaristleri aynı zamanda Arka Sokakları yazan baba oğul Yurdakul'lar.

Dizinin kısaca konusu şu;

Az ışıkta bile olayları çözümleyen Avukatların hikâyesi, “Ay Işığı” birkaç avukatın birlikte çalıştığı Hukuk Bürosunun adıdır.

Bitip tükenmeyen çekişmeleri, aşkları ve kavgalarıyla zıt ama bir o kadar da çekici karakterlerden oluşan bir topluluktur “Ay Işığı” Hukuk Bürosunun avukatları…

Başlarında, başsavcılıktan emekli duayen hukukçu Ay Işığı Hukuk Bürosunun kurucusu ve ortağı Mahir Hoca...

Mesleği uğruna ailesine ve geleneklerine başkaldırmakta tereddüt etmeyen Lozan Hukuk Fakültesi mezunu genç ve aşiret kızı Zeynep’le, yoksulların, ezilenlerin, kaybedenlerin avukatlığına soyunan ve bu yüzden kendisini de sık sık kaybeden idealist Mehmet…

İnsanların ısınmakta hayli zorluk çektiği, herkese tepeden bakan tavrıyla Ay Işığı’nın diğer ortağı, ipten adam alan ünlü avukat Oktay…

Büronun araştırma/iz sürme işlerini yürüten, meslek ve hayat yorgunu, cinayet masasından emekli baş komiser Duman ile sık sık ve de ister istemez yollarının kesiştiği gizemli, cazibeli adli tıp doktoru Nejla…

Ve Hukuk fakültesinde okurken tanışıp evlenen, biri 5 diğeri 6 yaşında iki evlat sahibi olan çift Başak ve Kemal… Büronun yıldızları… Aşırı kıskançlık ve ilgisizlikten dolayı ayrılan ama boşanmış olmalarına rağmen aynı büroda çalışmaya devam eden aşklarından asla vazgeçemeyen hırçın çift...
Old 11-10-2008, 22:10   #43
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Ama bu neredeyse benim senaryomdu

Shakespeare den beri orjinal konu kalmadi sevgili dostum ne yaparsınız
Old 11-10-2008, 22:22   #44
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Süper yanıttı.

Bunu Şehper'den sonra diye değiştireceğim, ahdım olsun )))))
Old 11-10-2008, 22:28   #45
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Süper yanıttı.

Bunu Şehper'den sonra diye değiştireceğim, ahdım olsun )))))

Yardım isterseniz biz burada oluruz, biliyorsunuz bir elin nesi var...

Aslında içinde avukat ve hukuk olmayan dizi var mı diye düşünmeye başladım. Perili cinli olan tüm diziler dışında hiç hukuksuz avukatsız dizi yok gibi.
Old 11-10-2008, 22:32   #46
Adli Tip

nerede dizi varsa orada hukuk vardır demiş romalılar
Old 11-10-2008, 23:26   #47
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gülümse

İnsanların ısınmakta hayli zorluk çektiği, herkese tepeden bakan tavrıyla Ay Işığı’nın diğer ortağı, ipten adam alan ünlü avukat Oktay…

Bir an için bizim Suat Abi sandım.
Old 11-10-2008, 23:30   #48
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gülümse
Yardım isterseniz biz burada oluruz, biliyorsunuz bir elin nesi var...

Aslında içinde avukat ve hukuk olmayan dizi var mı diye düşünmeye başladım. Perili cinli olan tüm diziler dışında hiç hukuksuz avukatsız dizi yok gibi.

İçinde avukat ve hukuk olmayan bir dizi senaryosunu ben ve iki avukat arkadaşım umarım yakında yazacağız. Yakında görürsünüz...
Old 11-10-2008, 23:35   #49
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
nerede dizi varsa orada hukuk vardır demiş romalılar

Hakikaten öyle gibi. "Roma rakamı" ile hukuk yazmayı bilir misin sen Abidin?

Hani " V L M D X " gibi... )
Old 11-10-2008, 23:39   #50
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
İçinde avukat ve hukuk olmayan bir dizi senaryosunu ben ve iki avukat arkadaşım umarım yakında yazacağız. Yakında görürsünüz...
Sizin avukat arkadaşlar işin içine giremezse, içinde avukat olmayan bir dizi olur hakkaten
Old 11-10-2008, 23:41   #51
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Sizin avukat arkadaşlar işin içine giremezse, içinde avukat olmayan bir dizi olur hakkaten

E yani ben de girmezsem dediğin doğru olur.
Old 11-10-2008, 23:52   #53
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
V L M D X

Bir de Sayın Aladağ kontrol etse diyorum. ) yanlış olmasın.
Old 11-10-2008, 23:58   #55
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Hesap hatası olabilir ama gidiş yolu doğru.

Doğru, Tren pardon günümüzde "Uçak" evinizin yanından geçtiği için gidişleri sen daha iyi bilirsin .
Old 12-10-2008, 00:04   #56
Adli Tip

Bizim evin ordaki geliş yolu. Sesini bile duymadım ayrıca
Old 12-10-2008, 00:26   #58
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Ben başlıyorum senaryoya... Savulun!

Bizden iyi savulman bulamazdınız, doğru seçim
Old 12-10-2008, 00:55   #59
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Bizden iyi savulman bulamazdınız, doğru seçim

Bu konuda sayın Adnan Koray'a aynen katılıyorum.
Old 12-10-2008, 16:29   #60
mgamzesahin

Özellikle bu sayfadaki mesajları okurken hangisi alıntı, hangisini kim yazmış anlamakta zorlandım, bir öncekini yazmasak da anlaşılırız gibi geldi bana..
Dizilerdeki avukatları en çok biz avukatlar takip ediyoruz diyen hangi meslektaşımızdı, ben de kendisine katılıyorum.
Starda Derdest diye bir dizi vardı, o da ilginç, Bakırköy Adliyesini bu kadar çok görmemiştim ne zamandır..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi