Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kentsel Dönüşüm Yeni Sözleşmeye Zorlama

Yanıt
Old 28-08-2020, 14:56   #1
fattas

Varsayılan Kentsel Dönüşüm Yeni Sözleşmeye Zorlama

Merhabalar,

Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitle anlaşılıyor, yıkım tamamlanıyor, iki yıl geçmesine rağmen bir iki malik tarafından alınan tedbir nedeniyle henüz inşaat başlamamış durumda. Ancak müteahhit mevcut sözleşmede tamamen lehine olacak şekilde, hatta esaslı unsurları dahi değiştiren değişiklikler yapmak için maliklere baskı kuruyor, bunun neticesinde 2/3 çoğunluk noterde ayrı ayrı yeni sözleşmeye imza atıyorlar. Kalanları ise dairelerinin kentsel dönüşüm prosedürü gereği satılacağı yönünde korkutuyor. Maliklerden bir kaçı, yeni sözleşmeyi kesinlikle imzalamayacakları ve müteahhitle yapılan sözleşmenin feshini istedikleri yönünde tarafıma geldiler.

Kentsel dönüşüm prosedürü başlangıcında sunulan sözleşmeye imza atmış olan maliklerin, bu aşamada böyle bir değişikliğe zorlanamayacağını düşünüyorum. Bu itibarla yeni sözleşmeye zorlandıkları, bir kısım maliklerle imzalanan ve ana sözleşmede esaslı değişiklik içeren hükümler nedeniyle sözleşmenin hükümsüz kaldığı, keza yüklenici tarafından sözleşmeye uyulmayacağının tereddütsüz olarak ortaya çıktığı için feshedildiği mealinde, tazminat hakları saklı tutularak bir ihtarname ile başlayıp, sözleşmenin hükümsüz kaldığının tespiti, aksi takdirde geçmişe dönük olarak feshi şeklinde terditli bir dava açmayı düşünüyorum.

Esasen inşaat sözleşmelerinin feshi konusunda tecrübem olsa da kentsel dönüşüm ile birleşince ve özellikle çoğunluğu da sahip olmayınca, feshi talep eden maliklerin zarar görmesini istemediğimden, konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımın görüşüne danışma gereği duydum. Formlarda benzer bir konuya rastlamadım. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 28-08-2020, 19:03   #2
Admin

6306 sayılı kanun 2/3 çoğunlukla alınan kararı sorgulayan bir yapıya sahip değil. 2/3 çoğunluk ortak karar protokolü oluşturduysa, bu karara katılmayan paydaşlar arsa paylarının rayiç değerini alarak çekilme hakkına sahip, ancak 2/3 çoğunluğun kararını değiştirme hakkına sahip değil.

Bu bağlamda 2/3 çoğunluk yeni bir sözleşme yaptıysa 6306'daki hükümleri işleterek arsa payınızın satışı şeklinde ilerleyebilir diye düşünüyorum.

Ancak önceden yapılan -sizin de imzaladığınız- kat karşılığı inşaat sözleşmesi de hem diğer malikleri, hem yükleniciyi -sizin açısınızdan- halen bağlamaktadır. Bu nedenle diğer malikler ve yüklenici ilk sözleşmeyi sizin rızanız olmadan fesh ediyorsa, bu sözleşmeye dayalı haksız fesihten kaynaklanan haklarınızı talep etmeniz mümkün düşüncesindeyim.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bence satış aşamasına gelindiğinde ikinci sözleşmeyi imzalayıp imzalamayacağınız noktası. İkinci sözleşmeyi imzalamaz ve satışın gerçekleşmesine izin verirseniz, haksız fesihle ilgili davanızı hiç şüphesiz sürdürebilirsiniz. Ama satış aşamasında ikinci sözleşmeyi siz de imzalamak durumunda kalırsanız, artık sizin de ilk sözleşmeyi fesih rızanız var diye düşünülebileceğinden haksız fesihle ilgili talepleriniz dayanaksız kalabilir.
Old 28-08-2020, 19:30   #3
fattas

Teşekkür ederim üstadım. Açıklamanızdan, tereddüdümde haklı olduğumu görüyorum. Sanırım bu aşamada, en azından fesih iradesinde 2/3 çoğunluk sağlanmadığı müddetçe herhangi bir fesih prosedürüne girmeyip, tazminat haklarına ilişkin bir ihtarla yetinmek daha doğru olacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi