Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Mahkemesince Verilen Tahliye Kararı Kesinleşmeden İcra Edilirmi?

Yanıt
Old 07-06-2018, 15:48   #31
because I am him

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Bildiğim kadarıyla teminat bedelinin yatırılması için hak düşürücü bir süremiz yok. 3 aylık kira bedelini teminat olarak depo etmeden tahliyeye gelirlerse, tahliyeden sonra teminat bedelini yatırıp anahtarları geri alabilir miyiz icra müdürlüğünden?

Cevap verebilecek olanlara çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

AA
Old 21-06-2018, 23:30   #32
Av. Atlı

Merhaba benim bir sorum olacaktı.
Müvekkil aleyhine icra mahkemesinden tahliye kararı alındı. Biz de tehiri icra talepli olarak istinafa başvurduk. Tarafımıza süre verildi ve tehiri icra kararı da verildi ancak bu sürede müvekkil taşınmazı tahliye etti. İcra dosyasındaki teminatı geri çekmek ve dosyaları kapatmak istiyoruz. Bunun için dosyalara bizim bildirimde bulunmamız sorun olur mu yoksa davacı vekilinin mi bildirilmesi gerekir? Bir de karardaki icra inkar tazminatı henüz karşı taraf ödenmedi. Bu durum teminatı dosyadan çekmemize engel olur mu?
Şimdiden teşekkürler.
Old 22-06-2018, 10:24   #33
avukat00

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bu konuyu görmemişim. Muhtemelen siz sorununuzu çözmüşsünüzdür ama başka üyeler de benzer durumda kalabilirler, diye yanıtlamak istedim.

Tahliye kararını 3 ay içinde icra dosyasına sunma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Merhaba Suat Bey, benim de size aynı konuda benzer sorularım olacak.

Daha önce bir yakınım 4 aylık kira alacağı için örnek 13 üzerinden ödeme emri göndermiş. Borçlunun kirada oturduğu ev (Ankara'da) ile mernis adresi farklı (Erzurum'da). mernis adresine tebligat yapılmış. 30 günlük süre işlemeye başladı. bu süreç devam ederken kiracı 2 ay daha kirasını ödemedi. yani şuan ödenmemiş 6 aylık kira alacağı mevcut.

1- Ben örnek 13 üzerinden başlatılan 4 aylık kira alacağına konu takibe vekalet sunup vekalet ücretine hak kazanabilir miyim ? sunabilme hakkım varsa bunu nasıl yapacağım çünkü dosya açılmış ve ödeme emrinde hesaplanan bir vekalet ücreti yok.

2- 30 gün dolduktan sonra açılan tahliye davası devam ederken aynı zamanda hacze gidebilir miyim ? tabi burada yine icra dosyasına vekil olarak kaydolmam gerekiyor. Yada tahliye kararı alındıktan sonra mı hacze gitmem doğrudur?

3- örnek 13 üzerinden 4 aylık kira bedeli istenmiş, ancak süreç devam ederken üzerine yine ödenmeyen 2 aylık kira bedeli için ne yapmam gerekir? yine örnek 13 üzerinden mi takip açmam gerekir yoksa örnek 7 üzerinden mi? Ya da 2 ay için tekrar takip başlatmayıp toplam 6 aylık kira bedelini tahliye davasında talep edebilir miyim ?

4- Tahliye davasında borçlunun mallarına tedbir koydurmak istiyorum. Bu davada bu talebim mümkün müdür ? mümkünse nasıl bir yol izleyerek borçlunun mallarını tespit edip tedbir koydurmam gerekir ?
Old 22-06-2018, 12:29   #34
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat00
Merhaba Suat Bey, benim de size aynı konuda benzer sorularım olacak.

Daha önce bir yakınım 4 aylık kira alacağı için örnek 13 üzerinden ödeme emri göndermiş. Borçlunun kirada oturduğu ev (Ankara'da) ile mernis adresi farklı (Erzurum'da). mernis adresine tebligat yapılmış. 30 günlük süre işlemeye başladı. bu süreç devam ederken kiracı 2 ay daha kirasını ödemedi. yani şuan ödenmemiş 6 aylık kira alacağı mevcut.

1- Ben örnek 13 üzerinden başlatılan 4 aylık kira alacağına konu takibe vekalet sunup vekalet ücretine hak kazanabilir miyim ? sunabilme hakkım varsa bunu nasıl yapacağım çünkü dosya açılmış ve ödeme emrinde hesaplanan bir vekalet ücreti yok.

2- 30 gün dolduktan sonra açılan tahliye davası devam ederken aynı zamanda hacze gidebilir miyim ? tabi burada yine icra dosyasına vekil olarak kaydolmam gerekiyor. Yada tahliye kararı alındıktan sonra mı hacze gitmem doğrudur?

3- örnek 13 üzerinden 4 aylık kira bedeli istenmiş, ancak süreç devam ederken üzerine yine ödenmeyen 2 aylık kira bedeli için ne yapmam gerekir? yine örnek 13 üzerinden mi takip açmam gerekir yoksa örnek 7 üzerinden mi? Ya da 2 ay için tekrar takip başlatmayıp toplam 6 aylık kira bedelini tahliye davasında talep edebilir miyim ?

4- Tahliye davasında borçlunun mallarına tedbir koydurmak istiyorum. Bu davada bu talebim mümkün müdür ? mümkünse nasıl bir yol izleyerek borçlunun mallarını tespit edip tedbir koydurmam gerekir ?

1- Vekaletname koyarsanız tabii ki vekalet ücretine hak kazanırsınız. Ödeme emirlerinde vekalet ücreti yazmaz zaten. Siz bazı meslektaşların kullandığı programlarda otomatik olarak çıkan kapak hesabıyla karıştırıyorsunuz(Ki yakın zamanda yüksek mahkeme bu şekildeki ödeme/icra emirlerini iptal etti, diye anımsıyorum)

2- 30 günlük ödeme süresi dolduktan sonra tabii ki hacze gidebilirsiniz.

3- Ben olsam ödenmeyen 2 aylık kira aylığı için de tahliye talepli (örnek-13) icra takibi yapardım. Çünkü ben hep öyle yaparım.

4- Tahliye davasında tedbir kararı vermez. Ödeme süresinden sonra zaten haciz ve muhafaza yapma hakkınız var. Yani daha avantajlı olan yola sahipsiniz.
Old 26-10-2020, 18:37   #35
tegese

Sayın meslektaşlarım

Davalı borçlu, tahliye kararını tefhimden itibaren 10 gün içinde sadece kararı istinaf ediyorum şeklinde ve tehiri icra talebi olmaksızın istinaf etmiştir.

İik 36 gereğince teminat yatırmamıştır.

Bu hali ile usulüne uygun şekilde yapılmamış istinaf nedeni ile, tahliyeyi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. Sizlerin düşüncesi nedir?
Old 26-10-2020, 18:39   #36
Mozkul

Tahliye kararının infazı için kararın kesinleşmesine gerek bulunmamaktadır. Tehiri icra kararı her zaman talep edilebilir. Teminat yatırılmadığı takdirde tahliyeyi gerçekleştirebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi