Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TMK md. 1007 dava şartları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2020, 02:14   #1
avhasanfurkanyanık

Varsayılan TMK md. 1007 dava şartları

Merhaba Sayın meslektaşlarım TMK md.1007; tapu sicilinin hatalı tutulmasından kaynaklı tazminat davalarında söz konusu zararın tazmini için ilgili tapu müdürlüğüne başvuru şartı var mıdır ? Dava şartı olmadığına eminim hiç bir yerde göremedim bulamadım meslektaşlarım. Ama Tapu Sicil Tüzüğü Madde 75 şöyle demekte ;

(1) Kadastro çalışmalarından kaynaklanan malikin veya hak sahibinin adı, soyadı ve baba adına ilişkin
tapu kütüğündeki yazım hataları ilgilisinin başvurusu üzerine;
a) Senetsizden tespitlerde; nüfus kayıt örneği ve taşınmazın bulunduğu belediye veya muhtarlıktan alınacak fotoğraflı
ilmühaber,
b) Kayda dayalı tespitlerde; dayanağı kayıt ve belgeler,
incelenmek ve gerektiğinde tanık ve varsa tespit bilirkişileri dinlemek ve zeminde inceleme yapmak suretiyle istemin
gerçek hak sahibinden geldiği belirlenirse, istem yevmiye defterine kaydedilerek düzeltilir.
(2) Zeminde inceleme, kadastro müdürlüğü teknik personeli ile birlikte yapılır ve inceleme neticesinde teknik rapor
düzenlenir. Zeminde incelemede, komşu parsel malikleri, muhtar ve diğer ilgililer dinlenir; vergi kaydı ve diğer her türlü
bilgi ve belgeden yararlanılır.
(3) Tapu sicilindeki bilgilerin güncellenmesi ve eksikliklerin giderilmesinde de yukarıdaki fıkralar uygulanır.
(4) Bu madde hükümleri uyarınca kayıt düzeltmeleri için müdürlüklere başvuru yapılması zorunludur.

Acaba arsalardaki m2 kayıplarında da başvuru zorunluluğu var mıdır merak ettim ve bulamadım. Daha önce benzer durumla karşılaşan meslektaşımız var mı ? Konu ile ilgili tecrübesi olan meslektaşlarımın yardımlarını rica ediyorum, ayrıca dava şartı olduğuna dair ne bir emsal yargıtay kararı da ne de tüzük yönetmelik bulabildim ve başvuru yapmadan davamı açtım konu ile ilgi görüşlerinizi bekliyorum meslektaşlarım.

Teşekkürler iyi çalışmalar herkese.
Old 31-08-2020, 13:07   #2
Yücel Kocabaş

KADASTRO KANUNU
Hataların düzeltilmesi:
Madde 41 –
(Değişik birinci fıkra:22/2/2005 – 5304/9 md.) Kadastro sırasında veya sonrasında yapılan
işlemlerle geometrik durumları kesinleşmiş olan taşınmazlarda ölçü, sınırlandırma, tersimat ve hesaplamalardan doğan
hatalar, ilgilinin müracaatı veya kadastro müdürlüğünce re’sen düzeltilir. Düzeltme, taşınmaz malikleri ile diğer hak
sahiplerine tebliğ olunur. Tebliğ tarihinden başlayan otuz gün içinde düzeltmenin kaldırılması yolunda sulh hukuk
mahkemesinde dava açılmadığı takdirde, yapılan düzeltme kesinleşir.

(Değişik :22/2/2005 – 5304/9 md.) Kadastro sırasında veya sonrasında yapılan işlemlerle kesinleşmiş olan
taşınmazlarda, değişiklik işlemleri sırasında ortaya çıkan yüzölçümü farklılıklarından, kadastronun dayandığı teknik
kurallarda belirtilen hata sınırları içinde kalanların re’sen düzeltilmesine kadastro müdürlükleri yetkilidir. (2)

Bu maddenin uygulanmasında, 12 nci maddede belirtilen hak düşürücü süre aranmaz.

Soruda geçen TST m.75 malikin veya hak sahibinin adı, soyadı ve baba adına ilişkin hataların düzeltilmesi ile ilgilidir. Ayrıca 74 m. göre de basit yazım hatalarının idarece düzeltilmesi imkanı vardır. Bu kuralların sorudaki olayla ilgisi bulunmamaktadır.

Ancak Kadastro K. nun 41.m.göre, "taşınmazlarda ölçü, sınırlandırma, tersimat ve hesaplamalardan doğan hatalar, ilgilinin müracaatı veya kadastro müdürlüğünce re’sen düzeltilir. Bu maddenin uygulanmasında hak düşürücü süre aranmaz"

Diğer yandan hazinenin tapu sicilinin tutulmasından kaynaklanan TMK.1007'de düzenlenen sorumluluğunun gerçekleşebilmesi için zararın kesinleşmesi yani hatanın yasal olarak düzeltilme imkanının kalmaması gerekir. Bu yönden yargıya başvurulmadan önce " taşınmazdaki alan kaybına neden olan hatanın düzeltilmesi için " Kadastro MÜdürlüğüne başvurulması gerekirdi. Diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi