Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müteselsil kefili olunan şirketin hisselerinin tamamını müteselsil kefillerden birinin satın alması halinde eski hissedarların sorumluluk durumu

Yanıt
Old 24-07-2019, 13:41   #1
avsami

Varsayılan Müteselsil kefili olunan şirketin hisselerinin tamamını müteselsil kefillerden birinin satın alması halinde eski hissedarların sorumluluk durumu

Sayın meslektaşlarım, anonim şirket 4 kişilik ortaklardan oluşuyor. Bu ortaklar anonim şirket adına genel kredi sözleşmelerine müteselsil kefil oluyor. Devamında kefillerden birisi diğer kefillerin hissesinin tamamını bedelsiz olarak devralıyor. Hisseleri devralan müteselsil kefil banka tarafından hiçbir işlem başlatılmamasına rağmen borcun tamamını ödüyor ve ödediği borcun 1/4'ünü eski hisse sahibi ve müteselsil kefil olan müvekkilden talep ediyor.

Buna ilişkin olarak İsviçre Federal Mahkemesinin bir kararına ulaştık. Kararda "İsviçre Federal mahkemesinin kararına konu olmuş olayda, bir anonim şirket bankadan kredi alırken şirketin tek başına bütün paylarına sahip olan kişi ile şirketin ticari mümessili olan kişi müteselsil kefil olmuştur. Sonrasında şirket kredi borcunu ödeyemeyince, tek başına bütün paylara sahip olan kimse bankaya kefalet borcunu ödemiş ve ardından diğer kefile rücu talebinde bulunmuştur. Federal mahkeme ise borcu ödeyen kefil ile şirket arasında özdeşlik olduğuna değinerek, bir kimsenin kendi borcunu ödemesi dolayısıyla başkasına rücu edemeyeceğine hükmetmiştir." yer alıyor. Fakat herhangi bir Yargıtay kararına ulaşmış değiliz. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.
Old 26-07-2019, 07:28   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba sayın meslektaşım,

1.AŞ-Sermaye yapısı (TTK.m.332)?
2.Sermayenin tümünün ödenip ödenmediği (m.344/1) ?
3.(Senede bağlanmış/bağlanmamış hisselerin)"Bedelsiz devri" konusundaki GK.kararı ?
4.Şirketin tek pay sahipli bir anonim şirket olduğunun tescil ve ilanı (m.338/2) ?
5.Kefalet
5.1.Müteselsil kefil(TBK.m.586)
5.2.Birlikte kefil (TBK.m.587)

Mola...
Old 26-07-2019, 16:11   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Ödeme şirket adına mı yapılmış yoksa şahsı adına mı ?

Asıl borçlu olan şirket borcunu öderse; kefile başvurabilir mi?

Örneğin; bir senet borçlusu, borcu ödedikten sonra kefile rücu edebilir mi? Edemez
Old 26-07-2019, 16:40   #4
avsami

Sayın meslektaşım ödeme şahsi olarak yapılmış fakat sirketin tüm paylarını elinde bulunduruyor bu kişi yani yukarıda da belirttiğim gibi hem şirketin sahibi hem de ödeme yi şahsi yapıyor.
Old 26-07-2019, 17:00   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan avsami
Sayın meslektaşım ödeme şahsi olarak yapılmış fakat sirketin tüm paylarını elinde bulunduruyor bu kişi yani yukarıda da belirttiğim gibi hem şirketin sahibi hem de ödeme yi şahsi yapıyor.

Ben federal mahkeme kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Bir kişi kendi borcunu ödediği için kefile rücu edemez diye düşünüyorum
Old 26-07-2019, 17:18   #6
avsami

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım,

1.AŞ-Sermaye yapısı (TTK.m.332)?
2.Sermayenin tümünün ödenip ödenmediği (m.344/1) ?
3.(Senede bağlanmış/bağlanmamış hisselerin)"Bedelsiz devri" konusundaki GK.kararı ?
4.Şirketin tek pay sahipli bir anonim şirket olduğunun tescil ve ilanı (m.338/2) ?
5.Kefalet
5.1.Müteselsil kefil(TBK.m.586)
5.2.Birlikte kefil (TBK.m.587)

Mola...

Hulusi Bey, senede bağlanıp bağlanmadığını bilmiyorum. Ofise geçtiğimde bakacağım. Bedelsiz devri konusunda genel kurul kararı var. Tek pay sahipli olarak tescil edilip edilmediğine de bakıp bilgi vereceğim. İlginiz için teşekkür ederim.
Old 26-07-2019, 17:22   #7
avsami

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Ben federal mahkeme kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Bir kişi kendi borcunu ödediği için kefile rücu edemez diye düşünüyorum

Sayın meslektaşım, burada sirketin tek sahibi olduğundan şahsi olarak müteselsil kefillikten kaynaklanan borcunu yerini getirmiş sirketin tüm hisselerini de satın alarak aslında kendi borcunu ödemiş diye düşünüyorum. Ancak Federal mahkeme kararına emsal Yargıtay kararı arasam da bulamadım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi