Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Uyap üzerinden gönderilecek dilekçelere .tif formatında belge eklemek - çok büyük dosya boyutları

Yanıt
Old 01-02-2013, 11:38   #1
Zagor Tenay

Varsayılan Uyap üzerinden gönderilecek dilekçelere .tif formatında belge eklemek - çok büyük dosya boyutları

Tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunuyorum,

Uyap döküman editörü ile hazırlanmış dilekçeme eklenecek ekleri de uyap üzerinden göndermek istiyorum. Mahkeme dosyalarında evrak bölümünde kendi tarattıkları .tif uzantılı 20-30 sayfa içeren dosyalar en fazla 1-1,5 mb iken benim .jpg formatında tarayıcı ile tarayıp .pdf formatına çevirerek tek dosya haline getirdiğim 6 ek ve 12 sayfadan oluşan dosyanın .tif formatına çevirilmesiyle görüntü kalitesi çok düşürülmek kaydıyla en fazla 6 mb e kadar düşürebiliyorum.

Bu kadar büyük bir dosyayı da sisteme eklemek imkansız, bu konuda öneriniz var mı? Mahkemeler nezdindeki düşük boyutlu dosyalar, kullandıkları tarayıcının onlarca sayfayı direkt olarak tek .tif dosyası haline getirmesi sebebiyle mi oluyor?

Herkese teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 01-02-2013, 11:59   #2
Admin

Bunun sebebinin ilk başta eklediğiniz JPG formatındaki resimlerinizin çok büyük boyutlu ve yüksek kaliteli olması olduğunu düşünüyorum.

Eğer bu JPG resimler fotoğraf içermiyorsa, (sadece yazıysa), taratırken JPG olarak taratmayın, bir OCR programı ile doğrudan döküman olarak (DOC, PDF vs.) taratın. O zaman boyutları çok daha küçük olacaktır.

Eğer mutlaka JPG olmaları gerekiyorsa, o zaman da tarattıktan sonra resim kalitelerini ve en önemlisi boyutlarını düşürdükten sonra PDF haline dönüştürün.

Örnek vermek gerekirse, bir sayfayı tarattığınızda, sayfa 6000x4000 boyutunda bir JPG resim olduysa, onu dökümanıza eklemeden önce bir resim programı ile 2000x1300 gibi bir boyuta indirirseniz dökümanınızın toplam boyuta ciddi oranda azalacaktır.

Tarayıcılar en yüksek kaliteyi vermek için çok yüksek boyutlu resimler oluşturabilir ancak döküman taramasında bu kadar yüksek boyutlu taramalara ihtiyacınız yok.
Old 01-02-2013, 12:19   #3
Zagor Tenay

Hızlı cevap için teşekkürler, eklediğim belgeler tebliğ şerhli ihtarnameler ve kesinleşme şerhli mahkeme kararları... Bunları öncelikle tarayıcıda .jpg formatında tarıyorum. Her bir dosya boyutu 3-4 mb oluyor. Image resizer isimli programla bu boyutları 100 kb ye kadar görüntü kalitesi bozulmadan indirebiliyorum(1024x786),

Bu toplam 12 sayfadan oluşan 6 eki pdf printer programı ile 12 sayfalık tek pdf dosyası haline getiriyorum. Bu haliyle toplam boyutu 1,5 mb oluyor. Daha sonra pdf to tif programı ile en düşük kalitede çeviri yapıyorum ancak otomatikman boyut 5-6 mb e çıkıyor.

Elimde talimat yazılmış bir dosya var, mahkeme yaklaşık 45 sayfalık bir tif dosyası hazırlamış, arka plan simsiyah olsa da sayfaların okuma kalitesi çok yüksek buna rağmen 45 sayfanın boyutu 1,2 mb.
Old 01-02-2013, 13:12   #4
Admin

Orjinal UYAP dökümanlarının boyutlarının küçük olmasının sırrı, renk kullanmamayıp, düşük DPI'la kaydedilmeleri. Size de aynısını önerebilirim.

İlk tarama sonrası 100 kb.a indirdiğiniz JPG dosyasını bir kez daha işlemden geçirip GIF yapın. GIF yaparken renk sayısını düşünürün (Mesela 16 renk/4 bit GIF) deneyin. DPI yüksekse onu da düşürün. (Mesela 16 x 16 deneyin). (JPG yerine GIF önermemin sebebi, dönüştürme sırasında GIF'ın renk sayısının istediğiniz gibi ayarlanabilmesidir.)

Bu şekilde elde edeceğiniz dosyanın boyutunu kontrol edin. Eğer 20 kb.ın altına düşmeyi başarırısanız, bahsettiğiniz 45 sayfalık Mahkeme dosyasının kalitesine yakın bir kaliteye ulaşırsınız. Bu boyuta indikten sonra TIFF'a çevirin.

Bu arada avukatların mesleklerini icra edebilmek için "photoshop uzmanı" ve "Grafik Tasarımcı" olmak zorunda kalmalarını sağlayan UYAP'a da fırsat bulmuşken teşekkürlerimizi iletelim.
Old 10-06-2013, 06:50   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Normal antetli kağıda dilekçemi yazdırıp, sonra bu antetli kağıda yazılmış dilekçeyi tarayarak, elektronik imza ile imzalayıp, Uyap'tan dosyaya eklemek istiyorum.

Normal .tif ve .gif ile yapamadım, çünkü taranan yazılar sadece ek olarak gönderilebiliyor ve imzalanmıyor.

word'a resim gibi eklemeyi denedim, bu defa da sadece .jpg formatında tarananı word'e yapıştırıp, imzalayabildim ama bu defa da görüntü kalitesi düştü.

Bunun kolay bir yolu var mı? Yani antetli kağıda çıktı alıp, tarayarak o taranan dilekçeyi e-imzalayabilmek için başka kısa bir yöntem...
Old 18-09-2013, 14:25   #6
Av.Hamdi Özkaya

Arkadaşlar, birden fazla tif belgesini toplu olarak uyap'tan göndereceğim bir udf dilekçesine nasıl ekliyoruz, Çünkü dilekçe gönderme sırasında " belge ekle" bölümünde sadece bir dosyayı ekleyebiliyorum. Diğer tif belgeleri aynı dilekçede nasıl gidiyor ? yardımınız için şimdidien teşekkürler...
Old 19-09-2013, 12:47   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Hamdi Özkaya
Arkadaşlar, birden fazla tif belgesini toplu olarak uyap'tan göndereceğim bir udf dilekçesine nasıl ekliyoruz, Çünkü dilekçe gönderme sırasında " belge ekle" bölümünde sadece bir dosyayı ekleyebiliyorum. Diğer tif belgeleri aynı dilekçede nasıl gidiyor ? yardımınız için şimdidien teşekkürler...

Aynı sorunu ben de yaşadım. Tarayıcınızda "birden fazla belge" seçeneği ile taramanız gerekiyor.
Old 27-02-2015, 12:40   #8
Mert_

aslında bu soruların cevabı çok basit, eklemek istediğiniz belgelere sıra numarası vererek jpg ya da farklı bir formatta taratabilirsiniz.

Daha sonra tarayıcınızdan google "jpg to tiff" ya da jpg to pdf" yazarak arama yaptırarak karşınıza çıkan sitelere tarattığınız tüm resimleri yükleyebilir ve sonucunda tek bir tiff ya da pdf dosyası alabilirsiniz

en başta eklerinizi numaralandırdığınız için de herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Bilgisayarınıza program kurmak yerine online convert sitelerini kullanmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda sorusu olan meslektaşlarıma memnuniyetle cevap verebilirim.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi