Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma davasi/ucretsiz avukat destegi

Konuyu Kilitleyin
Old 18-08-2021, 23:44   #1
Konuk

Varsayılan bosanma davasi/ucretsiz avukat destegi

merhaba cok uzun yillardir evli oldugum esimden bosanmak istiyorum. yillardir hic huzurum ve guvenim yok. surekli kavga ediyorduk ve kavga sirasinda siddete egilimli davranislar gosteriyor, cocuklarim ve kendimi guvende hissetmiyorum. yaklasik 20 gun once sehir degistirerek evi terk ettim. resit olmayan bir cocugumla beraber. esimle bu konuyu konustuk ve bir sorun cikartmayacak gibi gorunuyordu hatta bosanmamayi bile dusunuyordum. konusurken kucuk cocugundan bahsetmedi bile umrunda degil gibi davrandi. son birkac gundr surekli ariyor, tacize vardi arrik durum rahatsiz etmemesini soylememe ragmrn ariyor. en son bana sen evi terk ettin dava acarsam cocugun velayeti bana gecer diye tehdit etti. cocugum 15 yasinda ve babasiyla kesinlikle kalmak istemiyor aralarinda hicbir bag yok. benim de emekli maasimdan baska bir gelirim yok bu 20 gunde para yardiminda bulundu fakat surekli problem cikarip beni ve c9cugumu rahatsiz ediyor.adresimizi ogrenmek istiyor ona su anda veremeyecegimi soyledigimde oraya gelir istersem bulurum tarzi konustu cocuk da ben de korkudan ne yapacagimizi bilemedik. adli yardim almak istiyorum avukat destegi alabilir miyim surec nasil isler bilmiyorum. sadece emekli maasim var ustume mal mulk hicbir sey kayitli degil.yillar boyu cocuklarima babalik yapmadi isten eve gelince hicbir sekilde konusmuyordu onlarla.ayrica asiri kiskanclik, her harcadigimizi kontrol etme,tehditler gibi durumlar da var.lutfen bana bir yol gosterin, ne yapacagimi bilmiyorum.
Old 02-09-2021, 13:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Şiddetin önlenmesi için Aile Mahkemesinden karar talep edebilirsiniz.

2- Savcılığa şikayet edebilirsiniz.

3-Koşulları varsa boşanma davası açabilirsiniz.

*Boşanma davası açıldığında velayet çocuğun görüşüne göre kararlaştırılır. Sizin evi terk etmeniz sebebi ile velayetin eşinize verileceği görüşü doğru değildir.

*Boşanma davası devam ederken kendiniz ve çocuk için tedbir nafakası isteyebilirsiniz. Koşulları varsa maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Boşanmaya karar verildiğinde sizin emekli maaşınız düzenli gelir olarak değerlendirilerek yoksulluk nafakası verilmeyebilecektir. Fakat çocuğunuz için 18 yaşına kadar iştirak nafakası belirlenecektir.

*Mali durumunuz elverişli olmadığı durumda bulunduğunuz yer barosunun adli yardım servisine başvurarak tarafınıza avukat atanmasını isteme olanağınız bulunmaktadır.

*Şiddetin söz konusu olduğu durumlarda mali durum- emekli geliriniz- dikkate alınmaksızın atanma yapılabilir. Hem koruma kararı hem boşanma için görevlendirme istemeniz uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi