Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mahkemenin Adli müzaharet kararı, tedbir nafakasının icraya konulması için de geçerli mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2011, 18:57   #1
GECE

Varsayılan Mahkemenin Adli müzaharet kararı, tedbir nafakasının icraya konulması için de geçerli mi?

Sevgili meslektaşlar,
Adli müzaheret talepli açtığım bir boşanma davasında ilk duruşmada mahkeme talebi kabul etti ve ayrıca tedbir nafakası da bağladı. tedbir nafakası için ilamsız icra takibi yapacağım ama icra masrafları için ne yapılmalı? boşanma davasında verilen adli yardım kararını icra müd.'ne vererek masrafsız olarak takip açabilir miyim? yoksa ne yapmalıyım? Süreç nasıl işler? Bilgi ve deneyim sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Old 29-01-2011, 08:45   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

HUMK.m.466 - Müzahareti adliye aşağıdaki hususları temin eder:
1 - Yapılacak bilcümle masarifi muhakemeden muvakkaten muafiyet,
2 - Şahit ve ehlihibre masarifi Devletçe avans olarak verilmek,
3 - Masarifi muhakeme için teminattan istisnaiyet,
4 - Tebligat ücret ve masraflarından müecceliyet,
5 - Dâvanın vekil ile takibi iktiza ettiği halde ücreti bilâhara verilmek üzere vekil temin olunmak,
6 - İcra dairelerince alınan bilûmum harçlar tecil ve masarifi zaruriye avans olarak devletçe ita edilmek,
7 - Bilûmum pul rusumundan muvakkaten muafiyet,
8 - Kâtibiadillerin tanzim edecekleri bilcümle evrak ve suretlerin harç ve rüsumundan muvakkaten muafiyet.
Old 29-01-2011, 12:52   #3
wellan

Sayın meslektaşımın da belirtmiş olduğu üzere adli yardım talebinin kapsamına giren hususlar HUMK 466 da belirtilmiştir.Sizin somut olayınızda yapmış olduğunuz adli yardım talebinin kabulü boşanma davası ile birlikte açılacak olan icra takiplerini de kapsamaktadır.Ancak uygulamada bazı icra daireleri tam aksine uygulama yapmakta ve adli yardımdan yararlanılmış olsa bile;ara kararların icrasında o icra dairesinin bağlı bulunduğu icra mahkemesinden adli yardım talebinin uygun bulunduğuna ilişkin bir karar istemektedir.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 29-01-2011, 15:00   #4
av.ilyasmeral

wellan'ın dediği gibi adli müzaharet kararı kararın icrasınıda kapsamaktadır. adli müzaharet kararını icra müdürüne göstermek suretiyle harçlardan muaf olarak takibi başlatabilirsiniz.

saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi