Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davam düşer mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2014, 18:02   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davam düşer mi?

Merhaba,

yaklaşık 1 ay önce eşime boşanma davası açtım. ailem başa şehirde olduğundan ailemin yanına gitmek zorunda kaldım. eşim karşı dava açmamış, ben barodan avukat talebim vardı, mahkeme tensip zaptında uygun gördü. şuana kadar baro ile görüşüp, avukatımın kim olduğunu öğrenmedim. dava açtığım gibi durmakta, eşimin elinede benim açtığım davadan ötürü birşey ulaşmamış, ancak avukat tutmuş, avukat vekaletini dosyaya eklemiş,

sormak istediğim şu, eşim karşı dava açmadığı ve benimde davamı takip etmediğim gerekçesiyle davam düşebilir mi? yada her halükarda 1. duruşma yapılır mı?

eğer 1. duruşma yapılır ise, mahkeme evrakları benim ilk verdiğim adrese mi gider, avukatımın kim olduğunu öğrenmez, vekalet vermez ve ilk duruşmaya katılamazsam sonuç ne olur?

şimdiden teşekkürler.
Old 04-01-2014, 16:46   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

yaklaşık 1 ay önce eşime boşanma davası açtım. ailem başa şehirde olduğundan ailemin yanına gitmek zorunda kaldım. eşim karşı dava açmamış, ben barodan avukat talebim vardı, mahkeme tensip zaptında uygun gördü. şuana kadar baro ile görüşüp, avukatımın kim olduğunu öğrenmedim. dava açtığım gibi durmakta, eşimin elinede benim açtığım davadan ötürü birşey ulaşmamış, ancak avukat tutmuş, avukat vekaletini dosyaya eklemiş,

sormak istediğim şu, eşim karşı dava açmadığı ve benimde davamı takip etmediğim gerekçesiyle davam düşebilir mi? yada her halükarda 1. duruşma yapılır mı?

eğer 1. duruşma yapılır ise, mahkeme evrakları benim ilk verdiğim adrese mi gider, avukatımın kim olduğunu öğrenmez, vekalet vermez ve ilk duruşmaya katılamazsam sonuç ne olur?

şimdiden teşekkürler.

Her halükarda ilk duruşma yapılacaktır. İlk duruşmaya(ve olası sonraki duruşmalarda da), taraflardan ikisi de gelmezse veya sadece biri gelip davayı takip etmeyeceğini bildirirse, dava müracaata kalır(yani düşer). 3 ay içinde yenilenmez ise "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilir.

Dava müracaata kalırsa size "mahkeme evrakı" gönderilmez. Ancak herhangi bir tebligat yapılacaksa(mahkeme kararı gibi), dava dilekçesinde bildirdiğiniz adrese çıkarılacaktır. Bir dilekçe ile yeni adresinizi bildirirseniz, bildirdiğiniz yeni adrese çıkarılacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi