Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ALMANYA/ Oturum Hakki

Konuyu Kilitleyin
Old 30-07-2013, 01:08   #1
Konuk

Varsayılan ALMANYA/ Oturum Hakki

Iyi günler gecen yil almanyaya dogum icin geldim esim yaklasik 35 senedir almanyada ve süresiy oturum hakkinada sahip, ben sadece bebegim babasindan dolayi almanyadaki haklarina sahip olsun diye düsünüyordum fakat banada daha farkli haklar sunuldu bilgimiz yoktu bunlardan dogumdan sonra islemlerimiz uzun sürdügü icin vizemi uzatmak icin yabancilar polisine gittigimden orda vize uzatmak degilde bebegimden dolayi oturum Hakki verildi yabanci dil ögrenme sarti konuldu.Malum oLAcagi gibi bebegimden dolayi ve türkiyede kizimdan dolayi git geller yaptigim icin dil kursuma tam olarak gidemedim bir kur gittim ve diger 7 kur bu ay basliycak ve iki ay sonrada yabancilar polisinde oturum uzatmam icin terminim var ben kursumu bitirip almanca henüz ögrenmedigim icin ve belgemi almadigim icin oturumum iptal olurmu yoksa tekrar bir yillik bir kurs süresimi verir Bilgi verebilirmisiniz. Tesekkürler.
Old 31-07-2013, 15:22   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk

Iyi günler gecen yil almanyaya dogum icin geldim esim yaklasik 35 senedir almanyada ve süresiy oturum hakkinada sahip, ben sadece bebegim babasindan dolayi almanyadaki haklarina sahip olsun diye düsünüyordum fakat banada daha farkli haklar sunuldu bilgimiz yoktu bunlardan dogumdan sonra islemlerimiz uzun sürdügü icin vizemi uzatmak icin yabancilar polisine gittigimden orda vize uzatmak degilde bebegimden dolayi oturum Hakki verildi yabanci dil ögrenme sarti konuldu.Malum oLAcagi gibi bebegimden dolayi ve türkiyede kizimdan dolayi git geller yaptigim icin dil kursuma tam olarak gidemedim bir kur gittim ve diger 7 kur bu ay basliycak ve iki ay sonrada yabancilar polisinde oturum uzatmam icin terminim var ben kursumu bitirip almanca henüz ögrenmedigim icin ve belgemi almadigim icin oturumum iptal olurmu yoksa tekrar bir yillik bir kurs süresimi verir Bilgi verebilirmisiniz. Tesekkürler.
Sayın Konuk
Integrationskurs(Uyum Kursu) Almanya'da yaşayan yabancıların Alman Toplumuna uyum sağlamasına yönelik bir kurstur; Genelde iki bölümden oluşur, dil ve toplumsal yapıya uyum.
Kursların masrafları genelde devlet tarafından karşılanır ve yabancılar dairesi oturma müsaadesinin uzatılmasını kursa katılma koşuluna bağlıyabilir. Kursa katılmamayı inatçı bir şekilde sürdüren ve katıldığı kursta diğer katılımcıları ve kursun akışını inatçı bir şekilde baltalıyan bir Türk vatandaşının davasını OVG Nordrhein - Westfalen - Kuzey Ren Vestfalya Yüksek İdare Mahkemesi- (Az. 18 B 377/11) red etmiş örneğin. Ve oturma müsaadesini uzatmayan yabancılar dairesine hak vermiş.

Bu örneği yabancılar dairesinin Size zorluk çıkarabileceğini açıklamak için verdim. Size de zorluk çıkarabilirler, ama bu oturma müsaadesinin hemen iptali anlamına gelmez. Oturma müsaadesi uzatılırken, kursa neden gitmediğiniz, ilerideki bir kursa katılıp katılmıyacağınız, eşinizin ve çocuğunuzun durumu(ailenin diğer fertlerinin ve ailenin menfaatleri) göz önünde bulundurulur.

Kursa hangi nedenlerle gitmediğinizi açıkladığınızda, yabancılar dairesinin Size yeni bir kurs için fırsat tanıyacağını zannediyorum.

Kursa gitmediğiniz halde Almanca öğrenmek, Almanyanın, sosyal, politik ve ekonomik koşulları hakkında bilgi sahibi olmanız uyum sağlamış olduğunun kanıtı olacağından, kursa gitme koşulu gerçekleşmeden de oturma müsaadesi uzatılır.

Saygılarımla
Old 01-08-2013, 01:10   #3
Konuk

Varsayılan oturum hakki

Cevabiniz icin tesekkürler, aklima takilan son bir soru net olarak söylemeniz mümkünmüdür bilmiyorum,aklima takilan ben bu ay kursa baslayacagim icin kursumun geri kalanina eksiksiz devam ettigimi belgeleyip daha önce katilmis oldugum kursumun ilk kuruna gittigimi sorunsuz gectigini ispat edebilirsem sizce olumlu bir etki olurmu oturumum uzatilirmi kurs devam süresince yoksa hadi iki yada üc ay uzatiyorum gibi birseyle karsilasirmiyim tekrar tesekkürler.

Bir kızım daha var ve suan türkiyede ve ben kizimi almanyaya getirecegim (kizim 12 yasinda ).Almanyaya getirdigimde mevcut adresimde ikamet ettigim Zaman yasinin Kücük olmasi sebebiyle okul icin bir yazi yada herhangi bir cagri gelirmi yoksa normal vize ile geleceginden okula kayit islemi veya herhangi bir islem yapilirmi.Acikcasi kizimi aile birlesimi olmadan normal vize ile getirip ikamet ile almanyada okul ve bunu takip eden diger islemleri gerceklestirebilirmiyim.Yani almanyada okul kayiti yapilmasi icin pasaportta oturum müsadesimi gerekli.Normal vizeyle gelirse velayeti bende oldugundan kizimin ve kardesi alman vatandasi oldugundan bende orada yasadigim icin bana tanindigi gibi oturum Hakki taninirmi.Cok tesekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi