Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lütfen Yardım Edin&Temyiz Süresince Nafaka Tahsili

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2012, 01:37   #1
Konuk

Varsayılan Lütfen Yardım Edin&Temyiz Süresince Nafaka Tahsili

eşimden 2011 kasım ayında ayrıldık.mahkeme sonuçlandı hakim çocukların velayetini bana verdi eşim kusurlu bulundugu için kararı hazmedemedi kararı temyz verdi.kendisinden nafaka alamıyorum çocuklarım okula gidiyor çalışmıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
Old 16-05-2012, 13:37   #2
uye8490

Sayın katılımcı,

Mahkeme kararında gerek çocuklar gerkse sizin için de tedbir nafakasına hükmedilmişse,nafakayı tahsil için dava dosyasının temyizden dönmesini beklemek zorunda değilsiniz.Mahkemenin nafakaya ilişkin kararını icraya koyma hakkınız vardır.

Nafaka yükümlüsünün nafaka ödememesi, hapis cezası verilmesini gerektiren bir suçtur.Ancak bu suçun oluşabilmesi için ,nafaka yükümlüsüne icra vasıtası ile ödeme emrinin gitmesi ve bu ödeme emrine rağmen nafaka borcunu ödememesi gerekmektedir.

Bir avukattan hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı önleyecektir.Maddi durumunuz hukuki yardım almaya el vermiyorsa ,bulunduğunuz ilin barosundan işlemelerinizin takibi için tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 17-05-2012, 12:31   #3
Konuk

Varsayılan Lütfen Yardım

tedbir nafakasına hükmedildi,nafakayı tahsil için dava dosyasının temyizden dönmesini beklemiyorum ama icra için adresine tebligat gönderdim o adreste bulunmuyor gibi gösteriyor kendisini.mahkemede verdigi adres farklıydı.nufusa kayıtlı olan adrese yine tebligat gönderdim nufus kayıdında benim bulundugum adres çıktıgı için tebligat bana geldi. yükümlünün nafaka ödememesi, hapis cezası verilmesini gerektiren bir suçtur.yükümlü çalışmıyorum nafaka veremem işsizim gibi ifadede bulunmuştu. çocuklar için 350tl verebilirim diyerek ifade degişikligi yaptı.tazminat istegimde red edilmişti.yükümlü ne kadar oyalarsam kar ederim gibi düşünüyor,ACABA TEMYZ SONUCUM NE KADAR SÜREDE BELLİ OLUR.temyze gönderen eşim boşanma ile nafaka diye belirtmemiş temyze verdigi dilekçesinde TEMYZ SONUCUM gelmeden kimligimi degiştiremiyorum
Old 18-05-2012, 14:17   #4
uye8490

Sayın katılımcı,

İcra takibinin yapıldığı yer barosundan ,icra takibinde size hukuki yardım sunacak bir avukatın atanmasını talep ederseniz,tebliğ ile ilgili sıkıntıları daha kolay aşar ve nafaka alacağınıza daha kolay erişirsiniz diye düşünüyorum.Dosyanın detaylarını bilmeden tebligatın nasıl ve hangi adrese yapılacacağını söylemek mümkün değildir.

Karşı taraf ,kararı kısmen değil de tamamen temyiz ettğine göre, boşanmaya ilişkin karar da henüz kesinleşmemiştir.Dosyanın temyizden dönüşü konusunda zaman belirtmek yanıltıcı olabilir.Bu süre dosyanın kapsamına ve ilgili Yargıtay Dairesinin iş yüküne göre değişiklik gösterir.Süre genel olarak bir ve iki yıl arasında olsa da, belirttiğim gibi işin niteliğine göre daha farklı hal de alabilir.Yargıtay'ın internet sitesinde dosya sorgulama bölümüne girip (mahkeme kararının, esas ve karar numaralarını yazmak suretiyle) dosyanın sonuçlanıp sonuçlanmadığı hakkında kısa bilgi sahibi de olabilirsiniz.
Old 18-05-2012, 15:41   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
tedbir nafakasına hükmedildi,nafakayı tahsil için dava dosyasının temyizden dönmesini beklemiyorum ama icra için adresine tebligat gönderdim o adreste bulunmuyor gibi gösteriyor kendisini.mahkemede verdigi adres farklıydı.nufusa kayıtlı olan adrese yine tebligat gönderdim nufus kayıdında benim bulundugum adres çıktıgı için tebligat bana geldi. yükümlünün nafaka ödememesi, hapis cezası verilmesini gerektiren bir suçtur.yükümlü çalışmıyorum nafaka veremem işsizim gibi ifadede bulunmuştu. çocuklar için 350tl verebilirim diyerek ifade degişikligi yaptı.tazminat istegimde red edilmişti.yükümlü ne kadar oyalarsam kar ederim gibi düşünüyor,ACABA TEMYZ SONUCUM NE KADAR SÜREDE BELLİ OLUR.temyze gönderen eşim boşanma ile nafaka diye belirtmemiş temyze verdigi dilekçesinde TEMYZ SONUCUM gelmeden kimligimi degiştiremiyorum

Meslektaşımın verdiği yanıta aynen katılıyorum. Mahkemedeki adresine tebligat gönderip, iade edildiyse icra takip dosyasından Tebligat K. 35 inci maddeye göre tebligat yapılmasını isteyerek takibi kesinleştirebilirsiniz. Ondan sonra da bulunduğunu bildiğiniz adreslerde haciz işlemi yapabilirsiniz. Ama önce avukat tutarsanız, hak kaybına uğramazsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi