Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Neden avukatlık mesleğini icra ediyoruz?
Adil bir ülkede yaşamak için. 4 11,11%
Adalet mekanizmasındaki sac ayaklarından biri olmak için. 8 22,22%
Para kazanmak için. 9 25,00%
Başka mesleğim ve işim olmadığı için. 11 30,56%
Kariyer ve etiket için. 3 8,33%
Hakim,savcılık e diğer bilimum sınavları kazanamadığım için. 1 2,78%
Oy Verenler: 36. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 315)

Avukatlık mesleğini neden icra ediyorsunuz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2011, 10:03   #1
av.sally

Varsayılan Avukatlık mesleğini neden icra ediyorsunuz?

Niçin avukat oldunuz diye sormuyorum.Çünkü baştaki amacınız bu mesleği idame ettirirken yönünü kaybetmiş yahut şaşırmış olabilir.Ama merak ediyorum biz hepimiz bu mesleği neden yapar olduk bu kadar sızlanmalar yaşarken.Bu yüzden bir anket yapmak istedim.Hem cevaplerı hem kendimizi sorgulayalım diye.Buyrun bakalım anketimize.
Old 23-09-2011, 11:56   #2
adlig_recht

İnanın bu soruyu ben her gün kendime soruyorum
''Avukatlık mesleğini neden icra ediyorum?''
Cevaptan emin değilim ama sanırım ' sevdiğim için '. Ama yine de kırgınım, küskünüm vs vs ...
Old 23-09-2011, 13:22   #3
AV.ARZU KILIÇ

avukatlık mesleğini severek seçtim ve severek yapıyordum ki, artık birçok hukuksuzluğa tahammül edemez oldum... mahkemelerin karar vermemek için ellerinden geleni yaptıklarını görüyorum... gereksiz ara kararlar... işlerin bu denli uzaması... bazen ben mi beceremiyorum diye düşünüyorum ve artık bu işi başka bir mesleğim olmadığı için yapmaya başladığımı hissediyorum... zira artık zevk almıyorum... en basit bir dava bile beş altı yıl sürer mi ya da bu durumda olmaktan nasıl zevk alınır ya da bu hukuksuzluklar nasıl görmezden gelinir nasıl sindirilir??? evet bende kırgınım küskünüm ve kendi kendimi sorguloyurum bu mesleği neden yapıyorum diye????
Old 23-09-2011, 14:38   #4
Av.Ömer Güntay

Aslında anketteki şıkların hiçbirisi bana uymuyordu.

Fakati 1 no.lu mesajda meslektaşımızın "Niçin avukat oldunuz diye sormuyorum." uyarısını yorumlayarak;

Bizzarur "Başka mesleğim ve işim olmadığı için." seçeneğine oy verdim.
Old 23-09-2011, 16:02   #5
Av. Fatma A. Ş.

Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra başka bir alternatif düşünmedim; hakim, savcı, avukat saçayağında daha aktif olacağımı düşündüğün avukatlığı seçtim. Meslekte yaşadığım bütün sıkıntılara rağmen, mesleğimi seviyorum. Ancak mesleğimi sevmeme rağmen maddi sebeplerden dolayı hakimlik sınavına girmeyi düşünüyorum. Yani adalet saçayağından biri olmak için avukatlığı seçtim; ancak maddi sebepler yüzünden de bırakmayı düşünüyorum.
Old 23-09-2011, 20:33   #6
av.ertürkyıldız

ilk seçenek hariç hepsinden biraz Sevil Hanım
Old 24-09-2011, 09:55   #7
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

"Başka mesleğim ve işim olmadığı için" seçeneğini işaretledim. Ama bu seçenekteki cümlenin başına "ŞİMDİLİK" kaydını eklemek için bu mesajı yazıyorum. Sevmiyorum, sevemiyorum, gün geçtikçe daha da soğuyorum. Yani, Sn. Av. Arzu Kılıç'ın mesajına tamamen katılıyorum.

Başka işim ve mesleğim olabilir, beklemek için geçerli (ve fakat özel) sebeplerim var.
Saygılarımla...
Old 24-09-2011, 12:47   #8
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Seçeneklerde benim sebebim yok ekleyip cevap vermek istedim"bu işi sevdiğim için,yeteneğim bu yönde olduğu içindavanın kabulüne diye başlayan cümleyi çok sevdiğim için,bozma kararı temyiz sebebime dayandığı için,takip açıp dosya infazen tahsil olduğu için,kararda çıkan tazminat yüksek olduğu için...vb .vb. vb.ŞAKA BİR YANA BUNLAR MESLEĞİN GÜZEL VE TATMİN EDİCİ YÖNLERİ TABİ AMA MADDİ GERÇEKLER VE HUKUKUN İŞLEYİŞİNDEKİ KURUM,KİŞİ VE MAKAMLARIN KEYFİ TUTUMLARI MESLEĞİMİZDEN SOĞUTMUYOR DEĞİL HANİ.HERŞEYE RAĞMEN AVUKAT OLMAYI SEVİYORUM,SAYGILAR!
Old 24-09-2011, 15:59   #9
ilhan13

Yola, adil bir dünyada sağlanacak ve bütün insanlığı kapsayacak evrensel adaletin,küçük bir sujesi olma amacıyla çıkmışsam da, kendimi yolundan sapmış ve mesleğini para kazanmaya adamış ya da buna zorlanmış bir tüccar olarak gördüm..
Old 26-09-2011, 12:50   #10
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

"Adalet mekanizmasındaki saç ayaklarından biri olmak için"" şıkkını işaretledim.Aslında tam da karşılığı bu değil.

Diğer şıklarda cevabımın tam karşılığını bulmuyor.Elbette adil bir ülkede yaşamak,para kazanmak isterim.İşsiz kalacağımı da düşünmüyorum.Her işte çalışırım,kocunmam.

Ama hiç bir işte her sabah bu kadar hevesle işime gelemem.Ben işimi çok sevdiğim için yapıyorum.Benim şıkkım bu.
Old 25-10-2011, 16:32   #11
av.eduss

soru bile içimi titretti icra etmek .....icra icra icra......oooooof of
Old 25-10-2011, 18:13   #12
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Alıntı:
Yazan av.eduss
soru bile içimi titretti icra etmek .....icra icra icra......oooooof of
Old 29-10-2011, 15:10   #13
fanarin

Para kazanmak için. 9 33.33%

Daha fazla söze gerek yok heralde ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi