Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma kararı verildi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2010, 23:23   #1
Konuk

Soru boşanma kararı verildi

eşim boşanma davası açtı davası reddedildi .karşı davacı olarak davayı ben kazandım maddi manevi tazminata hükmedildi. soruma gelince ben devlet memuru olarak çalışırken eşim sigortası bile olmayan çıraklık işi yapıyordu l984 koop. üye oldum zinetlerimi satarak ve ev sahibi oldum akabinde l987 yılında yine yazlık aldım taksitle sonra l997 yılında çok küçük olan koop evini satıp daha büyük bir ev aldım ve üzerini emekli ikramiyemi verdim. emekli olduktan sonra 3 aylıklarımı maaşımı biriktirerek 2000 yılında yazlığımı değiştirdim. eşime l989 yılında normal bir işe yerleştirdim.ve şimdi ki durumda maaşı çok çok yüksek ama eşim kumar içki gibi sorunları olan bir insandı v e katkısı olmadı .sadece yiyecek ihtiyacımızı karşılıyor gezdiriyordu içkili mekanlara götürüyordu.şimdi boşanma davası reddedildiği halde temyiz etti ve şu anda benim evimde oturuyor ve hiç bir ihtiyacımı karşılamıyoralkol müptelası olduğu için ve darp olayları nedeniyle aldatmada var , 2004 te yazlığımı oğluma satış yaptım ve intifa hakkını aldım şimdi benim elimden evlerimden hak alabilirmi
alabilirmi kışlık evim l997 de alındı halen oturuyorum emekli ikramiyemle ve koop. evin satışı ,ile yazlık evimi 2000 aldım 2004 oğluma satış yaptım intifa hakkını aldım. ve eşim yazlık evimden çıkmamak için davayı uzatmak amacı ile temyiz etti bana lütfen lütfen yol gösterin bu durumda evlerden bir hakkı varmı ve evimden çıkarıp kiraya vermek ve o parayla geçinmek zorundayım emekli maaşları malum teşekkür ederim
Old 25-04-2010, 23:16   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1 Ocak 2002 yılından önce eşiler arasında mal ayrılığı rejimi geçerliydi ve evin geçimi erkeğin görevi idi.Siz bu tarih öncesinde çalışarak bazı taşınmazlar edinmişsiniz.Bu durumda taşınmazlar sizin kişisel malınızdır.

Fakat bunu eğer eşiniz dava açacak olur ise kanıtlamanız gerekir.Eşiniz bu taşınmazlara katkı sağladığını iddia ederek katkı payı/ değer artış oranı talep ederse katkısını ispatlamalıdır.

1 ocak 2002 den önce kazancınızla aldığınız evi çocuğunuza intifak hakkını kendinizde saklı tutarak devretmeniz durumu değiştirmeyecektir.Genel anlamı ile mal rejimi tasfiye davalarında mülkiyet değil,alacak hakkı dava konusudur.

Eşinizin yaşadığı yazlık konut aile konutu değil ise ,boşanma davası sırasında eşinizin oturması için tahsiz kararı verilmemiş veya tasarruf yetkiniz sınırlandırılmamış ise ise yasal yollara başvurabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi