Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vergi levhası olmadan bir yeri 8 yıl işletme

Yanıt
Old 15-10-2009, 09:40   #1
Av. Elif Handan

Varsayılan Vergi levhası olmadan bir yeri 8 yıl işletme

Müvekkilim bir caminin altında bulunan çay ocağını 8 yıldır işletmektedir.Fakak kendisi söylemesine rağmen 8 yıl boyunca kira sözleşmesi yapmamışlardır.Bu yüzden vergi levhası çıkartamamıştır kendine.Şimdi müvekkilimi ordan çıkarmak istiyolar, nasıl bir yol izlememiz gerekiyo.Müvekkilim hiç vergi ödemediği için bu durum ortaya çıktığında vergi kaçakçılığı yapmış olacak ve ceza ödeyecek.Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler...
Old 15-10-2009, 12:01   #2
Aybüke Kağan

Kiralar nasıl ödenmiş?Elden mi,makbuzla mı? Ayrıca bu işyeri kime ait?
Old 15-10-2009, 12:53   #3
Av. Elif Handan

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Kiralar nasıl ödenmiş?Elden mi,makbuzla mı? Ayrıca bu işyeri kime ait?
Kiralar elden ödenmiş ama karşılığında makbuz alınmamış.İş yeri caminin altında camiye dahil.Yalnız vakfın bu durumdan haberi yok.
Old 15-10-2009, 13:33   #4
sumeyra

Karşı taraf müvekkilinizin vergi levhasının olmadığını biliyor mu? Yani bunu maliyeye ihbar edebilir mi? Bilmiyorsa ve etmesse, tahliye davasında böyle bir şeyin ortaya çıkacağını sanmıyorum.
Old 15-10-2009, 14:38   #5
Av. Elif Handan

Alıntı:
Yazan sumeyra
Karşı taraf müvekkilinizin vergi levhasının olmadığını biliyor mu? Yani bunu maliyeye ihbar edebilir mi? Bilmiyorsa ve etmesse, tahliye davasında böyle bir şeyin ortaya çıkacağını sanmıyorum.

Karşı taraf biliyor, zira yazılı kira sözleşmesi yapmıyorlar.Karşı tarafın yazılı kira akdi yapmamasındaki sebep cami vakfının böyle bir durumdan haberdar edilmemiş olması, bu işletmeden vakfın bilgisi olmalıydı.Açıkcası kaçak bir işletme diyelim.
Old 15-10-2009, 16:17   #6
Av. Mehmet Toprak

Hangi gerekçe ile çıkaracaklar ? İşgalci mi diyecekler? Kira bedelini ödemedi mi diyecekler ? O vakit bedeli nasıl ispatlayacaklar? Davacı sıfatı nasıl ortaya konacak peki? Camiler diyanet işleri başkanlığına bağlı değil mi? Vakıf camii diye bir şey yok ki? Vakıflar genel müdürlüğünün bakım ve idaresini yaptığı camiler var sadece ve cami altındaki derneklerin hiç bir yasal statüsü yok öyle değil mi? Bazı camilerin yanında bulunan, camiden bağımsız bina ve avluları kiraya verenler hariç elbette.
Eğer dernek iseler kiraya verilen yerin iktisadi işletme sayılması söz konusudur. Bu nedenle vergi mükellefiyetleri doğacak. Yok şahıs iseler bu takdirde de gayrimenkul sermaye iradı elde etmiş sayıılmazlar mı?
Yok eğer bu parayı kira değil de bağış olarak almışlar ise hani makbuzu? Vergi dairesi ile asıl sorunu bu kimselerin yaşayacağı aşikar.
Oysa müvekkiliniz çay ocağında masa sandalye bulunmayan ve meşrubat vb satmayıp sadece dışarıya şahsi emeği ile çay servisi yapan bir kimse ise büyük ihtimalle basit usulde vergi mükellefi olacaktı. Yani korkulduğu gibi vergisel sorunlar çıkmayacaktı. Esnaf odasına gitseydi ona vergi ile ilgili işlerde yardım ederlerdi.
Old 15-10-2009, 17:58   #7
Armağan Konyalı

Sayın Av.Elif Handan

Öncelikle kiralayanın (malikin) kim olduğuna bakılmalı. Devlet İhale Kanunu'nun 75.maddesine tabi bir yer ise aşağıdaki hükümlere göre düşününüz:

ECRİMİSİL VE TAHLİYE :
Madde 75 - Devletin özel mülkiyetinde veya hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmaz malları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile idare ve temsil ettiği mazbut vakıflara ait taşınmaz malların, gerçek ve tüzelkişilerce işgali üzerine, fuzuli şagilden, bu Kanunun 9 uncu maddesindeki yerlerden sorulmak suretiyle, 13 üncü maddesinde gösterilen komisyonca takdir ve tespit edilecek ecrimisil istenir. Ecrimisil talep edilebilmesi için, Hazinenin işgalden dolayı bir zarara uğramış olması gerekmez ve fuzuli şagilin kusuru aranmaz.

Ecrimisil fuzuli şagil tarafından rızaen ödenmez ise, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil olunur.

Kira sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren, işgalin devam etmesi halinde, sözleşmede hüküm varsa ona göre hareket edilir. Aksi halde ecrimisil alınır.

İşgal edilen taşınmaz mal, idarenin talebi üzerine, bulunduğu yer mülkiye amirince en geç 15 gün içinde tahliye ettirilerek, idareye teslim edilir.
Old 16-10-2009, 10:07   #8
Av. Elif Handan

Camiler vakıflar genel müdürlüğüne bağlı mı değil mi bir fikrim yok.Bana müvekkilimin anlatması şöyle ; başkan beni burda çay ocağı işletmem için getirdi ben aylık kendisine kira veriyordum,fakat şimdi hiçbir sebep olmadığı halde benim orayı boşaltmamı istiyorlar.Bunca zaman ısrar etmeme rağmen yazılı bir kira akdi yapmadıkları için vergi daireleri de yazılı kira akdi istedikleri için vergi için başvuramadım.Benimle yazılı kira akdi yaparlarsa eğer bunu vakfa bildirmek zorunda kalırlar dedi.Sanırım böyle bir durumdan vakfın haberi olması gerekiyormuş ve haber vermezlerse sorumlulukları doğarmış.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi