Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Evlilikte zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2007, 23:25   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Evlilikte zamanaşımı

Biraz ortalığı karıştırayım. Silmek hakkına sahipsiniz. Kızmam.

Bilindiği üzere BK gereğince sözleşmeden doğan haklar en geç 10 yıl içinde zamanaşımına uğrar.

Gene Türk hukukuna göre evlilik bir sözleşmedir.

Bir iddiaya göre de (vekalet ilişkisine ilişkin olarak açılmıştı) sözleşme de zamanaşımına uğruyor.

Şimdi soruyorum: Benim evlilik sözleşmem zamanaşımına uğradı mı? Uğradı ise sonuçları ne?

Sözleşme zamanaşımına uğramadı ise sözleşmeden doğan hangi haklarım zamanaşımına uğradı?

Hareketsiz bir çalışma grubu buldum. Biraz hareketlendireyim dedim.

Saygılar.
Old 19-10-2007, 09:56   #2
halit pamuk

Zamanaşımına uğrayan sözleşme değil; sözleşmeden doğan borçtur

Evlilik akdi, MK özel olarak düzenlenmiştir. Yani özel hükümlere tabidir. Eğer evlilik akdini ileri yönelik, mahkeme kararı ile olmak koşuluyla, fesh etmek isterseniz, ki biz buna boşanma diyoruz, o da özel düzenlemeye tabidir.

Evlilik akdini düzenleyen hükümlere baktığımızda, sözleşmeden doğan borçları sözleşmeyi fesh etmedikçe ya da ölümle sözleşme sona ermedikçe, taraflar borcun ifasını karşı taraftan her zaman isteyebilir.

TMK.M.185 de "Eşler, bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.

Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.

demektedir.

Bu yükümlüklere uymasını diğer eş, evlilik birliğinin devamı süresince isteyebilir. Bu yükümlülükler zamanaşımına uğramaz.

Ama işinize gelmezse, sözleşmeyi fesh etmek için mahkemeye başvurabilirsiniz. Ancak bu durumda da meydana gelen zarardan sorumluluk doğacaktır.
Old 19-10-2007, 10:50   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Evlilik akti şarta bağlı sinallagmatik bir akittir.Şart, sevgi,saygı,sadakat ve hoşgörünün hepsinin birarada bulunmasını ifade eder.Bu şart gerçekleşene dek akit askıda hükümsüzdür;gerçekleştiğinde ise zamanaşımı sizin için zaten doğmuş olacaktır!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi