Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayeti babada olan, ciddi sağlık sorunları bulunan kızım için nafaka talebi

Konuyu Kilitleyin
Old 16-06-2007, 23:39   #1
Güniz

Soru Velayeti babada olan, ciddi sağlık sorunları bulunan kızım için nafaka talebi

2004 yılında eşimden nafaka talebi olmadan boşandım. Kızım benle yaşıyor ; ama velayeti babada. Aramızdaki güven anlaşması gereği, hi bir nafaka taleb etmedim. Kızımın okul masraflarını karşılaması şartı ile. Bu yazıya resmi bir yazı ile tespt edilmedi. Kızım özel okulda; çünkü çok ağır iki operasyonu ve bir kulağında % 100 işitme kaybı var. Kalbinden emeliyatlı ve omurgası platinle düzeltildi. Özel bir bakıma muhtaç. Babası 2 senedir; okul masrafına benim de ortak olmamı taleb etmekte. Bu sene bunu karşılayabildim. Ancak önümüzdeki yıl için; ki kızım 8. sınıfta ve lise öğrenimi için sınava girecektir, okul parasının yine yarısını taleb ettiğini aracılar ile bildirmiştir. Mahkeme kararındaki kızıyla görüşme ve birlikte geçirecekleri günlere kesinlikle riayet etmeyen; hastalığında ya da bir sorunu olduğu zaman hiç bir şekilde kendisine ulaşamayan bir baba ile karşı karşıya kaldım. Kendisi 3 ayrı yerden geliri olan bir durumdadır ve müthiş şekilde velayeti altındaki kızını ihmal etmektedir. Kızımın manevi ve maddi sürecindeki sıkıntıları karşılamak amacıyla tazminat davası ya da okuluna sadece bu seneye ait eğitim masrafının ödenmesi için dava açabilir miyim? Saygılar

Old 17-06-2007, 17:32   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle aranızda fiilen devam eden durumu hukuken de açıklığa kavuşturmakta yarar bulunduğunu düşünüyorum.

Velayet her ne kadar babada da görünse fiilen siz bu hakkı kullanıyorsunuz.Öyle ise bu durumu yasal bir biçimde de karar altına alınması lehinize olacak.Çocuğun sizinle birlikte yaşadığı ve bu durumun ispat edilebilirliği açıksa Aile Mahkemesinde velayetin değiştirilmesine ilişkin bir dava açmanız,velayet hakkının size bırakılmasını talep etmeniz gerekecektir.

Velayetin sizde olması aynı zamanda çocuğun her türlü ihtiyacı için babadan nafaka talebi için de yasal bir zemin oluşturacaktır.

Anne-babalar velayet hakkına sahip olsun olmasın,çocuğun bakım ve eğitimine ilişkin sorumluluklarını olanakları ölçüsünde yerine getirme yükümlülüğündedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve destek almak için bir avukata başvurmanızı,mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz baro adli yardım servisinden yardım almanızı öneriyoruz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi