Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatlık bürosunu kapatmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2007, 19:07   #31
av.yağmur deniz

Aynen aylin Kaya nın dediği gibi.....barolar ve eski meslektaşlar maalesef yenilere hiç kolaylık sağlamıyor.Yanlarında çalışanların ücretleri,çalışma koşulları...vs.belli.Belli ki geçtikleri aşamaları çok çabuk unutuyorlar.Bu sitede başlığını unuttum ama eskiden diye bir bölüm okumuştum ve Aydın barosunun eskiden yeni başlayanlara nasıl destek olduğunu okuyunca hoş bir duygu belirmişti içimde...Ama herşey eskidenmiş...
Old 10-05-2007, 06:42   #32
Müddeiumumi

Selahattin Bey mesajınız için çok sağolun.Benim gibi düşünüyorsunuz.İnsan sevdiği işi yapmalı.(Gerçi bu kadar çalışıp didinmeme rağmen bir türlü olmuyor ama inşallah 30 yaşıma girmeden olacak.)Büromda akşama kadar hiçbirşey yapmadan otursam bile sanki sırtımda taş taşımışım gibi yorulduğumu hissediyorum akşam eve gittiğimde.Sizin de buyurduğunuz gibi sanırım bu yorgunluk sevmediğim bir mesleği sahip olmamdan kaynaklanıyor.Saygılarımı sunuyorum..
Old 10-05-2007, 06:49   #33
Müddeiumumi

Sn.Yağmur Deniz ve Aylin Kaya mesajlarınıza teşekkürler.Hakikaten de yeniler bu piyasada(!) tutunabilmek için değil barodan veya eski meslektaşlardan destek almak çoğu kez onlara rağmen ayakta kalmaya çalışıyor.Adeta yeniler harcanmak,tüketilmek isteniyor.Sırf yeni mezun avukatlara iş gitmesin diye çok cüzi ücretler karşılığı dava alanlar var ne yazık ki..
Old 10-05-2007, 10:04   #34
Av. Aylin Kaya

Sayın müddeiumumi size kesinlikle hak veriyorum,bürosunu ruhsatını aldığı ilk hafta açan biri olarak insanın sevdiği mesleği yapmasının hem kişisel hem toplumsal bazda yarar getireceğine inanıyorum.Ancak günümüzde insanlar sevdiğin mesleği değil daha çok para kazandıran mesleği zorunlu olarak seçiyorlar..En küçük yaşımdan beri avukat olacağım diyen ben ablam doktor ve çok para kazanıyo diye son günlerde keşke ben de doktor olaydım demeye başladım.Buna kendim bile saşıyorum çünkü kendimi idealist bilirdim.Ama şartlar beni buna zorluyor.Büromu açalı 2 ay oldu ve daha doğru dürüst bir işin ucundan tutamadım..Bazen büroda boş boş oturmak moralimi öyle bozuyor ki..Bir de üstüne kira, aidat, topluluk sigortası, baro aidatı, telefon faturası vs ödemek aileme çok fazla yük olduğumu düşünüyorum..Bu mesleği yapmayı seviyorumm.stajer iken işlere dört elle sarılır yapardım..İkinci 6. ayımda duruşmalara girerdim.O yoğun zamanlardan sonra şimdi büroda oturup müvekkil beklemek galiba incitiyo beni..sertifika programlarına bile katılıyorum borç para bulup, ama herbiri öyle pahalı ki artık pes dedim...Baromuz sağolsun en ucuz serfika programı 250 milyon..bi de bu programlara katılan avukatlar için sicil oluşturuyorlar..Bu ne adaletsizlik..parası olan sicile yazılabilecek ve o iş için görevlendirilecek..Avukatlık zor bir meslek ve bir miras oluşturabilmek için daha yolun en başındayım...Sevdiğim gönülden isteyip seçtiğim meslek mensubuyum herşeyin yoluna girmesini istiyorum en yakın zamanda..Bu yolda yalnız olmadığımı bilmek, ailemin ve askerdeki ortağımın yardımları en büyük desteklerim..
Old 10-05-2007, 11:09   #35
Müddeiumumi

Sn.Aylin Kaya sevdiğiniz meslektesiniz.Başarılı olacağınız muhakkak.Yolunuz bahtınız açık olsun.Saygılar....
Old 10-05-2007, 15:41   #36
Viyola

Merhaba,
Ben avukatlığı sonradan sevenlerdenim.Üniversite sınvına girdiğimde aklıma en son hukukçu olmak gelirdi sanırım.Ama hukuk fakültesini kazandım.Okul yıllarımda sevmeye başladım bölümü.
Mezun olup stajımı bitirdikten sonra 6 yıl sigortalı avukat olarak çalıştım.Sekreterimiz yada icra işlerine bakan elemanımız yoktu.Bütün kalem işlerini ben yapardım,bütün problemli hacizlere ben gittim,hatta birkaç kez dayak yemekten de zor kurtuldum.Pazar günleri dahi büroya gelir icra takibi hazırlardım.
Bütün bunlara rağmen aldığım ücret de çok komikti.
Bunları söylememin sebebi inanın pes edecek olsam o zaman ben pes ederdim.Ama etmedim...Şimdi bir kurumdayım.
Naçizane tavsiyem büronuzu en azından hakimlik savcılık sınavlarına girene kadar kapatmayın.Sıkı şekilde sınavlara hazırlanın ama kazanamama ihtimalini bir son olarak düşünmeyin.KPSS sınavlarını da deneyin.
Umarım herşey gönlünüzce olur
Saygılar
Old 10-05-2007, 15:54   #37
Müddeiumumi

Sn.Viyola teşekkür ederim mesajınız için.Sağolun.Çok haklısınız.Sınava kadar kapatmamalıyım ne olursa olsun..Saygılarımı sunuyorum..
Old 11-05-2007, 09:09   #38
Av. Aylin Kaya

Avukatlık zor bir meslek..Önce başta kendi aileniz olmak üzere bir çok kişinin kafasındaki avukatlara dahil yalan yanlış tezlerle başınız derde giriyor..Stajımın bitmesine 1 ay kala büro hazırlıklarına başlamışken bir yakınım "bırak bu işi sen yapamazsın avukatlar yalancı üçkağıtçı olur "demişti de öyle bir sinirlenmiştim ki anlatamam..Sonra sanki hakim/savcı olmak istemişim de kazanamamışım gibi eşimiz dostumuz "keşke hakimlik sınavını kazansaydın bu zorlukları çekmezdin"demeye başladı..Herbirine " bakın ben fakülteye avukat olmak için girdim hakimlik sınavına ne hazırlandım ne de sınava girmek istedim"dedim,belli bir süre sonra kamu avukatlığının daha rahat olduğu yolunda telkinler gelmeye başladı..Ama en yakınlarım ve arkadaşlarım hep yanımdaydı ne istediğimi ne ile mutlu olduğumu bildikleri için büromu açalı 2 ay oldu hep destek oluyorlar..Ama inanın kimseye anlatamıyorum avukatlık yapmayı tercih etmem hakimlik sınavını kazanamamamızdan değil veya o sınavı kazanmış arkadaşlarımızdan daha az bilgili olduğumuzdan değil, ben avukatlık yapmayı seviyorum..Bu benim mesleki tercihim ve bu tercihimden pişman olmadım olmayacağım da...beni bağımsız yapacak ve geliştirecek olan serbest kendi büromda avukatlık...
Old 11-05-2007, 13:03   #39
sarissa

sayın müddeiumum
bence siz kendinizi hakimlik yapacak kadar cesur görüyorsanız avukatlık da yapabilirsiniz. istediğiniz olsa iyi olur. ama olmasa da emin olun bu hayatın sonu değildir. her gün yeni bir başlangıçtır. bende sizin gibi düşünüyordum ve son bir senedir iş almaya bile cesaretim kalmamıştı. adeta iş almyadeğil almamaya çalışır olmuştum. bu durum benim depresif halimden kaynaklanıyormuş meğer. 1 aydır bir psikologdan psikoterapi alıyorum. bu sürede 2-3 tane iş aldım ve insanlardan para isteme cesaretim geldi. siz de kendinizi bu kadar cesaretsiz ve ümütsiz hissediyorsanız lütfen bir uzmandan yardım alın. inanın bu duygularınız sizin kişiliğiniz yada kaderiniz değil. yolunuz açık olsun.
Old 11-05-2007, 13:19   #40
Müddeiumumi

Sn.Sarissa teşekkür ederim mesajınız için.Fakülteye sadece savcı olmak için girdim.Tek hayalim bu benim.Fakat bir türlü kazanamadım.Hep 1-2 puanla kaçırdım.Yenilerde evlendim.Eşim doktor.Dolayısıyla hayalimden vazgeçip avukatlık yapmak istesem bile artık bu mümkün değil.Onunla birlikte atanabilmem gerek.Siz de takdir edersiniz.Saygılarımı sunuyorum...
Old 16-01-2008, 01:41   #41
avukat152

Arkadaşlar ruhsatımı alalı iki hafta kadar oldu. Siigortalı olarak çalışma fikrini sevmedim, verilecek ücret ve bizden beklenen mesai miktarı taban tabana zıt.. Kendi işimi kurmayı çok istiyorum ama bir o kadar da korkuyorum.. Ailem büro açmam konusunda çok ısrarcı, beni maddi yönden de destekleyeceklerinden eminim. Ancak yazdıklarınızı okudugumda korkularımın yersiz olmadıgını anladım. Stajımı yogun bir büroda yaptım, iyi bir staj geçirdiğimi düşünüyorum. Fakat ögrendiklerimin büro açmak için yeterli olup olmadıgını bilmiyorum.. Ruhsatı alır almaz büro açan arkadaşlardan tavsiye bekliyorumm.
Ailemin bütün çevresinin bulundugu memleketimde büro açmayı düşünüyorum hemen. İş gelmemesinden de korkuyorum ama en çok korktugum iş geldikten sonra tecrubesizliğin verdiği güvensizliği yansıtmak.. Bunlar nasıl atlatılır bilmiyorum, ama sigortalı olarak bi yerde çalışsam da bana sunulan şartlardan anlıyorum ki müvekkillerle görüşme kısmını ancak kendi işimle öğrenebileceğim..
Özellikle stajı biter bitmez büro açan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.. Az çok çevrem olan bi yerde direkt olarak büro açmamı tavisye eder misiniz? Karşılaşabileceğim zorluklar neler ve ne kadar sürede geçebilir tahminen?

Özellikle, bizzat yaşadıgınız tecrubeleri duyup az çok kendi adıma da tahmin yürütüp karar vermek istiyorum.. Şimdiden teşekkürler
Old 16-01-2008, 08:58   #42
av. mine

[FONT="Arial"]Evet sevgili arkadaşlar, bende her memur çocuğu gibi hakim ve savcı olmak isteği ile fakülteye başlamıştım. Ancak yaşamın ne getireceği belli olmuyor. Eşiminde serbest çalışıyor olması benim meslek seçimimin önüne geçti.İstemeye istemeye avukatlığa başladım, arkadaşlarında sözünü ettiği gibi stajımı tamamladığım büroda masraf ortağı olarak çalışmaya başladım. Aradan baya zaman geçti, şu an avukat olarak çalışmak gurur veriyor. Hayatın ipleri daha çok kendi ellerine gibi hissediyorsun, yön verebiliyorsun. İyi ki avukatım!! Bunu diyebilmek gerçekten çok güzel. Kazanca gelince emek ve sabır ile 1 yıllık hakim gelirinin on katı kazanabilirsin) BAŞARILAR [/font]
Old 16-01-2008, 09:37   #43
iussy

Sayın avukat152,

Aslına bakarsanız, belki de ben bu sorunun cevabını verebilecek kişilerden değilimdir, çünkü önce başka yerlerde çalışıp, sonunda, 1 yıl önce, büro açtım, daha doğrusu açtık.

Tecrübesizlik, kimi zaman bilgisizlik, müstakbel müvekkillerin ve bazen adliye personelinin sizi genç görmesi, bazı işleri zorlaştırıyor. Çevrenizde danışabileceğiniz üstadlarınız olsa dahi, onlara yük olma korkusu ile her seferinde yönelemiyorsunuz. Haklı olarak, hakimler görüş vermekten kaçınıyorlar ama yine de bir kısmı elinden geldiğince yardımcı oluyor.

Bunlara ek olarak, bu sitenin ve üyelerinin de gerçekten çok yardımcı olduğunu, bazı konularda çok destek verdiklerini, hem kendi sorduğum hem de başkaları tarafından sorulan sorulara verilen yanıtlardan görebiliyorum.

Biz de ofis açmaya karar verdiğimizde, çevremizdeki tüm deneyimliler ile görüştük. İlk 1 yıl kolay geçmedi, aileye yük olmak, onların desteği ile yaşamak, yine öğrenci gibi olmak, belki de çok kolay olan çözümleri pek de kolay görememek, sorunun cevabını ararken okyanusta boğulmak.. Bunların hepsi başımıza geldi ve hatta bugün bile böyle bir konu ile uğraşıyoruz ama insan işin içine girince bir şekilde, nasıl bilmiyorum, bir yol buluyor, kurtulma psikolojisi sanırım.

Stajını bitirip de kendi ofisini açan hiçbir arkadaşım, bugüne kadar ofislerini kapatmadılar ama özellikle istanbul, zor bir şehir olmakla birlikte, fırsatları da kalabalığı ile doğru orantılı olarak fazla olan bir şehir.

Bana söylenenleri ben de size ileteyim isterseniz;

Henüz evli değilseniz, özellikle ev geçindirme, çocuk bakımı v.b. gibi sorumluluklar yüklenmediyseniz, yaşınız da genç ise, böyle riskler, bu yaşlarda daha kolay alınır.

Sonuç olarak, neden olmasın, demek istiyorum size. Denemeye değer..

Saygılarımla.
Old 20-02-2010, 13:59   #44
av.aysil

merhaba tüm meslektaşlarıma.2 yıl önce meslektaşlarımın duyduğu yeni büro açma kaygısı malesef bende de var.ben mülk annemin olması dolayısıyla hemen büromu açtım.sanırım büro açma konusunda sırtımızdaki en büyük yük kira.ben bu konuda şanslıyım ki bnm kira sıkıntım yok çok şükür.
ben hiç gelmeyecek olmasından ve eğer gelirsede ne yaparım korkusu var.kendimi sudan çıkmış balık gibi hissediyorum.bir müvekkil gelse nasıl davranmalıyım ne kadar ücret talep etmeliyim yani pratik konusunda yetersiz hissediyorum kendimi.lütfen yardımcı olurmusunuz.?ne yapmalıyım.
Old 20-02-2010, 15:43   #45
üye8180

Alıntı:
Yazan av.aysil
bir müvekkil gelse nasıl davranmalıyım ne kadar ücret talep etmeliyim yani pratik konusunda yetersiz hissediyorum kendimi.lütfen yardımcı olurmusunuz.?ne yapmalıyım

Sayın meslektaşım, baroların altı aylık dönem için belirlediği, ' Avukat-Vekileden Arasındaki En Az Ücret Çizelgesi' nde gösterilen ücretler, ne kadar ücret talep etmelisiniz hususunda işinize yarayabilir.

Sürekli büroda oturmayın, işiniz olmasa bile adliyeye gidin derim. Baro odasında oturmak, meslektaş diyaloglarına tanık olmak bile ufkunuzu açar.

Ayrıca ne mutlu size, THS. üyesi olduğunuz için. Türk Hukuk Sitesi Okulunda hangi bilgiye ulaşmayı arzu ederseniz ulaşabileceğinizi, yararlanabileceğinizi biliyorum.
Old 20-02-2010, 18:56   #46
Av. Aylin Kaya

Varsayılan Tebrikler..

Sayın Av. Aysil öncelikle tebrik ederim, büronuz hayırlı olsun..Son dönemde kendi bürosunu açabilen meslektaşların sayısı öyle azaldı ki maalesef, cesaretiniz beni çok mutlu etti..Birkaç sene evvel, yeni büro açmış biri olarak bu foruma yazmıştım sıkıntılarımı..Şu anda size şunları söyleyebilirim:Hiçbir zaman pes etmeyin, herkese iş var, herkesin bir kısmeti var.Müvekkiller bir su damlası gibi, zamanla çoğalıyor.Bunu birbirine geçmiş halkalar olarak düşünün.Halkalara zaman geçtikçe yenileri ekleniyor.Ama bunun için sabır gerekiyor.Ben meslektaşlarıma katılıyorum.Büroda oturmayın adliyeye gitmek motivasyon açısından önemli. İşlere gelince, dava açmadan önce çok iyi araştırın kitaplardan ve yargıtay kararlarından ,daha önce bu şekilde açılmış olan dava dilekçelerini kalemden incelemenizi ve özellikle konuyla ilgili sıkıntılarınızda mutlaka türk hukuk sitesine yazmanızı tavsiye ederim.Hemen çok iyi avukat olacağınızı zannetmeyin, tecrübeniz zaman içince oluşacak bence. Ben hala yetki konusu gibi basit bir konuyu bile gözardı edip yetkisiz yerde dava açabiliyorum, tamamen dikkatsizliğim yüzünden. Ben 4 yıldır çok faydalandım türk hukuk sitesinden. 4 yıl önce ben de sizin gibiydim ama çok şükür şimdi korkmuyorum ve hala mesleğimi çok seviyorum.Size canı gönülden başarılar diliyorum.Yolunuz açık olsun..
Old 24-02-2010, 00:01   #47
avukat152

Sayın Avukat Aysil öncelikle tebrik ederim. Siz de benim gibi bir cesaretle hemen büro açanlardansınız anladığım. İki yıl önce sizle benzer bir tereddütü ben yaşamıştım ve tecrubeli meslektaşlarıma ne yapmalıyım diye sormuştum. Şimdi çok yakın zamanda aynı endişeleri yaşayan biri olarak söylüyorum ki en iyisini yapmışsınız. Bir kere kira ödeme gibi bir derdinizin olmaması büyük avantaj. İlk zamanlardaki maddi zorlukları bir yana bırakırsak herşeyin zamanla yoluna girdiğini söyleyebilirim. Herşeyiniz, müvekkile karşı duruşunuz, adliyedeki tavrınız zamanla oturuyor. Hiç yapamam dediğiniz şeylerin üstesinden gelmiş, kuramam dediğiniz ilişkileri kurmuş buluyorsunuz kendinizi. Kendime bakıp vay be ne kadar değiştim, güvenim geldi dediğim çok olmuştur son zamanlarda. İnanın göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor zaman ve bir bakıyorsunuz ki mesleki bir tarzınız duruşunuz oluşmuş... Herşey için zamana ihtiyacınız var. Gelen sorulara çok saçma cevaplar verdiğiniz de olucak, çok anlamsız sorular soranlar da çıkacak karşınıza. Utandığınız, rezil oldum dediğiniz de olacak vay be biliyorum diyip bir hevesle anlattığınız da. Verebileceğim en önemli tavsiye ne olursa olsun yaptığınız hatalara üzülmek yerine gülüp geçmeyi öğrenmeniz ama onun yanında aynı hataları tekrarlamamaya gayret göstermeniz olacaktır. Önemli olan telafisi olmayan hatalar yapmamanız. Gerisi mutlaka hallolur. Rahat olun, zaman geçtikçe herşey yerli yerine oturacak. Başarılar ve bol kazançlar diliyorum. Hayırlısı olsun...
Old 24-02-2010, 11:10   #48
hakkaniyet_

Sayın meslektaşım,öncelikle hayırlı olsun.Kira hususu çok büyük bir avantajınız.Gider kalemlerinin birinden kurtulmuşsunuz.
Ben de büroyu açarken pek çok tereddüt yaşadım.Ne kadar ücret talep edeceğim,ya önüme gelen işle ilgili hiç bir şey bilmezsem diye...Ama THS de bu konuda kendimizi geliştirmemiz için meslektaşlarımızın tecrübelerini paylaştıkları,anılarını anlattıkları yüzlerce mesaj var.Ben bunlardan çok faydalandım.Mesela ismini hatırlayamadığım bir meslektaşımız bize danışılan hukuki sorunla ilgili ne kadar belge varsa bunları müvekkil adayından istememizi,hukukta belgesiz iş olmayacağını onlara iyice hatırlatmamız gerektiğini tavsiye etmiş.Sözleşme,ihtarname,faura... Müvekkiller genelde avukata danışmaya gidince ellerinde hukuki soruna ilişkin gereken dökümanla gitmiyor.İlk görüşme de hukuki sorunun genel çerçevesini de anlatıyorlar ve sonrası için de bir görüşme saati belirtiyorum.Ve eğer haklarını ararken gerçekten ciddi iseler de sizi arıyorlar,buluyorlar ve istediğiniz belgeleri getiriyorlar.Ben de o zamana kadar o konu ile ilgili ayrıntıları araştırıyor ve o konuya genel olarak hakim olmaya başlıyorum.
Ücret hususnda da AAÜT'ni sürekli elinizin altında hemen bulabileceğiniz şekilde tutmanızı tavsiye ederim.Ben bir de çevre baroların açıkladığı tavsiye ücret tablolarını da inceliyorum aaüt çok yetersiz ücretlerle ilgili çünkü.
Ücret sözleşmesi metni ise olmazsa olmaz olmalı.Kolay gelsin...
Saygılarımla
Old 24-02-2010, 15:29   #49
Av.Ali Erdem

Sayın Aysil;
Bu mesleğin bir çok genel sorununa rağmen büro açmanız güzel...
Old 04-03-2010, 13:42   #50
av.aysil

Bütün meslektaşlarımın verdiği cevaplar için çok teşekkür ederim.İnşallah girdiğim bu yolda sizinde dediğiniz gibi Türk Hukuk Sitesininda desteğiyle başarılı olacağım.En azından artık böyle bir inancım var.Sanırım ilk işimi almak üzeeyim bir birlik avukatlığı o konuda araştırmalar yapmaya başladım.Tabiki en büyük dedesteğim bu sitedeki siz değerli meslektaşlarım.çok teşekkür ederim.
Old 05-03-2010, 17:25   #51
NurTuna

Sayın,
av.aysil,
İnanın sizin bu heyecanınız bizlere de bir teşviktir.
Meslek hayatınızda başarılar diliyorum.
Old 07-03-2010, 00:34   #52
erdal düzgün

haklarını savunamayan barolar sonunda bizi bağkurluda yaptılar,hak verilmez alınır 400liraya ağırcezada müdafiilik,yargılamanın kurucu unsuru ancak sözde bir kavram..vs. Hayat standartları her geçen gün azalıyor ve Avukatlar ve meslek kuruluşları kanundan doğan gücünü kullanamıyor.Maddi sorunlar; mesleki kurallar gözardı edildiğinden haksız rekabete göz yumuluyor sabaha kadar saysam bitmez.......
Old 25-01-2011, 15:35   #53
Av.AAO

Alıntı:
Yazan erdal düzgün
haklarını savunamayan barolar sonunda bizi bağkurluda yaptılar,hak verilmez alınır 400liraya ağırcezada müdafiilik,yargılamanın kurucu unsuru ancak sözde bir kavram..vs. Hayat standartları her geçen gün azalıyor ve Avukatlar ve meslek kuruluşları kanundan doğan gücünü kullanamıyor.Maddi sorunlar; mesleki kurallar gözardı edildiğinden haksız rekabete göz yumuluyor sabaha kadar saysam bitmez.......

Çok doğru..mesela Ankara Barosu niye var? Meslek örgütü değil mi? Meslektaş dayanışmasından öte ağırlık verdiği siyasi zeminde Baro'nun fikir beyanatları. Asli görevini unutan Ankara Barosu yeni-genç meslektaşlara destek çıkmak bir yana dursun aidatı da 400 TL'ye çıkarmaya kendini haklı görüyor.
Doğru, sabaha kadar say say bitmez.
Old 04-03-2014, 18:09   #54
Senatus

Adli yardım atamalarındaki ücretler ve cmk ücretleri önemli oranda artsa mesela en az yüzde 40-50 civarı, aslında mali olarak daha bir rahatlama yaşayıp özel dosyalarımıza odaklanabiliriz.Genç bir avukatın aklı ay sonunu nasıl getireceğinde takılı kalırsa başarı da zor haliyle. Ayrıca vergi oranları da oldukça yüksek, hakkaniyetle bağdaşan bir orana düşürülse o da ayrı fayda sağlar.Genç avukatlar bu zor günleri daha kolay aşabilirler, esasında çare çok uygulama yok!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi